Технологија

Компанијата „Мајкрософт“ ги повика независните производители на компјутери и лаптопи да додадат ново копче на нивните тастатури за вклучување на апликацијата за вештачка интелигенција (AI) ChatGPT развиена од неа. Редизајнот на тастатурата ќе биде најголемата промена која „Мајкрософт“ ја воведе откако додаде посебно копче за Windows во 1990-тите. „Мајкрософт“ го користи...
Вредноста на платформата Х падна за 71 отсто откако социјалните мрежи ги купи американскиот милијардер Илон Маск и го преименуваше Твитер, објави американската мултинационална корпорација за финансиски услуги Фиделити, која има удел во платформата. Заедничкиот фонд Fidelity, кој поседува удел во платформата X, ја намали вредноста на своите акции, а...
Стив Џобс, основачот на Apple, го започна проектот Титан пред 15 години. Поточно, по средбата со тогашниот шеф на Фолксваген, Мартин Винтеркорн, на која се разговарало за иднината на автомобилската индустрија. Се разбира, идејата на Стив Џобс не беше само да учествува во производството на возила. Исто како што iPhone...
Во текот на 2023 година, се чинеше дека драмата никогаш не престана: од непрекинато шегобиење на Илон Маск до постојаното лансирање на генеративната трка со вештачка интелигенција, изминатите дванаесет месеци беа преполни со новости. За среќа, не беше се лошо, а годинава имаше повеќе победници од претходно. Имаше јасни фаворити,...
Годината на крајот ја одбележа вештачката интелигенција, и тоа не само кога е во прашање технолошката индустрија. Револуцијата на вештачката интелигенција започна на крајот на 2022 година со ChatGPT, по што и бројни други компании воведоа свои алатки за вештачка интелигенција, односно почнаа масовно да ги користат постоечките алатки...
Вештачката интелигенција (ВИ) овозможува нови начини на извршување на задачите, а во многу компании, вработените целосно ја користат за подобро да ја извршуваат својата работа. Има само еден проблем - често молчат за тоа. Итан Молик, професор по менаџмент на Универзитетот Вартон во Пенсилванија, од прва рака знае дека вештачката...
The New York Times го тужи OpenAI, сопственикот и креаторот на ChatGPT, за кршење на авторските права со популарната апликација која користи вештачка интелигенција. Во тужбата, во која како обвинети се именува и косопственикот на OpenAI и софтверскиот гигант Microsoft, се вели дека компаниите треба да одговараат за отштета од...
Владата на Израел ќе и додели на корпорацијата Intel 3,2 милијарди долари за нова фабрика за чипови вредна 25 милијарди долари што компанијата планира да ја изгради во јужен Израел, рекоа двете страни, цитирани од Reuters. Веста доаѓа кога Израел продолжува да води војна со палестинската милитантна група Хамас по...
Samsung Electronics ги одложи плановите за масовно производство во својата нова фабрика за чипови во Тејлор, Тексас, пишува Seoul Economic Daily, што потенцијално ќе им нанесе нов удар на амбициите на администрацијата на Бајден да ги зголеми домашните испораки на полупроводници. Масовното производство во идната фабрика во вредност од 17...
Кога TikTok стана глобален хит во 2020 година – со кратки танцови или комични клипови што ја обезбедија потребната забава за многу корисници на почетокот на пандемијата Ковид-19 – започна трка во вооружување за кратки видеа. Одеднаш, Фејсбук, Инстаграм, Јутјуб и другите социјални платформи побрзаа да објават слични производи, охрабрувајќи...
Apple планира да ја прекине продажбата на некои верзии на Apple Watch во САД уште оваа недела за да го избегне она што може да биде еден од најважните спорови за патенти во последните неколку години. Компанијата потврди дека веќе нема да ги продава своите часовници од серијата 9 и...
IBM во понеделникот објави дека ќе ја купи платформата за интеграција на претпријатијата Software AG за 2,13 милијарди евра (2,33 милијарди долари) за да ја зајакне својата позиција во сегментите на вештачката интелигенција (AI). IBM ќе ги купи StreamSets и webMethods платформите од Software AG со достапни пари, се вели...
Изминатата година беше забележан голем напредок во генеративната вештачка интелигенција, при што термините како ChatGPT и Bard станаа познати имиња. Големи пари се инвестирани во проекти за вештачка интелигенција - Мајкрософт заработи 10 милијарди долари во OpenAI, Амазон 4 милијарди долари во Антропик - и се одржаа големи дискусии...
Директорот на Царинската управа, Стефан Богоев и директорот на Интернационалната Агенција при Царинската служба на Република Кореја, Јун-Шик Ким, остварија средба во рамки на проектот Имплементација на систем за управување со ризици и податочен склад што е финансиран со грант вреден 4.8 милиони долари од Корејската Влада. „Воспоставување на овој...
Вкупниот обем на глобалната трговија со дигитални услуги надмина 3 трилиони долари на крајот на минатата година, се вели во меѓународниот извештај во четвртокот. Извештајот „Дигитална трговија за развој“ го подготвија Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), Конференцијата на ОН за трговија и развој (UNCTAD),...
Уште откако беше претставен „Бард“, првиот чет-бот за вештачка интелигенција на „Гугл“, се шпекулираше дали неговата надградба ќе го вклучува јазичниот модел наречен „Џеминај“ (Gemini). Лансирањето на „Џеминај“ беше одложувано повеќепати, а сега оваа алатка е интегрирана во „Бард“, барем за американскиот пазар. „Џеминај“ е конкуренција на моделот „ГПТ-5“ на...
Од персонални компјутери до мемориски чипови, трговијата со електроника игра витална улога во светската економија. Во 2021 година, глобалниот извоз на електроника ќе достигне 4,1 трилиони долари според Глобалниот институт МекКинзи. Топ 10 извозници на електроника Кои земји се водечки извозници на електроника и како тоа се промени во последните две...
Извозот на Јужна Кореја ги надмина очекувањата и забрза во ноември бидејќи продажбата на чипови во странство се зголеми за прв пат во 16 месеци, што е доказ дека глобалната побарувачка се засилува. Извозот од четвртата по големина азиска економија се зголеми за 7,8 отсто во однос на претходната година...
Глобалната продажба на паметни телефони ќе почне повторно да расте од 2024 година, пред сè поради развојот на вештачката интелигенција (ВИ), според посебните прогнози на инвестициските банки Морган Стенли и Голдман Сакс. Морган Стенли предвидува дека глобалната продажба на паметни телефони ќе порасне за речиси четири отсто во 2024 година...
Руската асоцијација „Дигитален транспорт и логистика“ денеска ги покани извршниот директор на Tesla, Илон Маск, и коосновачот на Google, Сергеј Брин, на Меѓународниот форум за дигитални технологии во областа на транспортот, што ќе се одржи на 19 декември во образовниот центар Ломоносов во Москва. На форумот ќе се разговара за...
Northvolt вели дека може да произведе евтини, безбедни натриум-јонски батерии за складирање на обновлива енергија Иако електричните возила емитуваат многу помалку загадувачи отколку возилата со внатрешно согорување, ископувањето на суровините што ги сочинуваат нивните батерии сè уште може да биде процес исполнет со CO2 емисија. Но, сето тоа може да...
Вештачката интелигенција е позната по тоа што може да создаде слики од практично ништо што е тешко да се разликуваат од оние направени од луѓето, но доколку тој софтвер има едно препознатливо лице, тоа би било лицето на Сем Алтман. Еден од основачите на OpenAI, кој предизвика сензација пред една...
И покрај многуте шпекулации во текот на викендот дека Одборот го променил мислењето за својот директор, Сем Алтман не се враќа како прв човек на OpenAI. Како што сега стојат работите, новиот привремен извршен директор на компанијата ќе биде Емет Шир. Шир е поранешен шеф и ко-основач на услугата за...
Франција, Германија и Италија постигнаа договор за заедничко регулирање на вештачката интелигенција (ВИ), покажува заеднички документ до кој дојде Ројтерс, а кој се очекува да ги забрза преговорите на европско ниво. Трите влади поддржуваат доброволни обврски за помали и поголеми компании за вештачка интелигенција во Европската унија. Европската комисија, Европскиот...