Технологија

Создадена 2015 година, социјалната мрежа Discord е замислена како платформа за гејмери ​​и има над 100 милиони активни корисници месечно.
My Dubrovnik е една меѓу првите во гејминг индустриите што овозможува на луѓето во светот да искусат како е да се движи по улиците низ градот што е под заштита на UNESCO.
Меѓународниот пазар на дома/ мобилни стриминг услуги оствари глобален приход од 68,8 милијарди долари, што е за 23 % повеќе во однос на 2019 година.
Експертите велат дека ваквите технологии сè уште носат со себе одредени безбедносни предизвици кои треба да се решат.
Проширување на центрите за податоци се дел од агресивниот развој на бизнисот на Google поврзан со услуги во “облак“.
Станува збор за компанијата Stripe што вреди 95 милијарди долари, а само во последната рунда на докапитализација успеа да собере 600 милиони долари.
Линдел во јавноста е познат како голем поддржувач на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, а поради ширење дезинформации за измами на минатогодишните избори е блокиран на Twitter.
Со оваа одлука, Nokia од 90.000 за следните две години ќе има меѓу 80.000 и 85.000 вработени.
Институционалните инвеститори во последните три месеци од минатата година беа најголеми купувачи на биткоини, но сега тие водат рамноправна битка со малите инвеститори.
Xiaomi е трет по големина производител на паметни телефони во светот. Во третиот квартал го надмина Apple во продажбата на паметни телефони.
Комисијата објави дека тоа се: Huawei Technologies, ZTE Corp. Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology и Dahua Technology.
Последниве години многу аеродроми низ светот воведуваат технологија за препознавање на лицето за да им заштедат време на патниците.
Вредноста на акциите на Twitter на Њујоршката берза се намалија за 2,78% на 65,64 долари.
Apple во Минхен има филијала од 1981 година, а новиот Центар треба да почне со работа во 2022 година.
Акциите на многу популарни технолошки компании се намалија минатиот месец и забележаа двоцифрен пад. Tesla, на пример, падна за скоро 30%, Apple за 12%, а Zoom за околу 20%.
Во текот на последните неколку години, McAfee ја зајакна својата позиција поврзана со софтвер за сајбер сигурност што се фокусира на крајните корисници.
Растот на Орро е поради проблемите со коишто се соочи Huawei, којшто долго време беше лидер на локалниот пазар.
TomTom е холандска компанија која се занимава со развој и креирање на локациска технологија, а за нас најпознат е по своите навигациски системи за автомобилската индустрија.
Во текот на изминатите неколку години, извозот на ИТ услуги имаше стапка на раст од над 25%.
Новата фабрика би произведувала софистицирани компоненти за чипови и би можела да отвори 1.800 работни места.
SpaceX гради нова фабрика во Тексас за својата сателитска широкопојасна услуга Starlink, објави компанијата.
Освен биткоинот, кој е најпознат, има и голем број други криптовалути, па се поставува прашањето дали има воопшто смисла и зошто некои криптовалути се попопуларни од другите.
Електронскиот систем за надзор ги предупредува властите доколку некој ја прекрши изолацијата и се оддалечи од својата куќа или ако ја отстрани нараквицата од раката.
Акциите на Apple пораснаа повеќе од 5% на берзата, што е најголем скок во последните четири месеци.