Старт-ап

Во Македонија зборот старт - ап премногу се користи и се употребува, некако ми се чини дека е фенси да кажеш дека си старт - ап компанија. Она што е многу битно што треба јасно да се идентификуваат критериумите за тоа што е старт - ап, тие да бидат...
Опишан како претприемач на социјалните медиуми, Зоран Настевски e последниот гостин во „Што го врти светот“ зборува за падовите кои морале да се издржат за да се развие бизнис, доволно зрел да добива сериозни инвестиции. Настевски е ко-основач и генерален менаџер на QX. Се работи за македонски старт-ап кој е...
CB Insights, платформа за деловна анализа која ги следи пазарните информации за приватните компании и активноста на инвеститорите, ја објави својата годишна листа на највредни стартапи или еднорози. Компанија чија вредност се проценува на повеќе од една милијарда долари се смета за еднорог, а од октомври 2023 година има...
Airbnb ја направи својата прва аквизиција како јавна компанија, во зделка вредна нешто помалку од 200 милиони долари, изјавија за CNBC извори запознаени со договорот. Стартапот се вика GamePlanner AI, кој е во „стелт режим“ од своето основање во 2020 година. Стелт-стартапи работат надвор од очите на јавноста од различни...
Некогаш популарниот стартап WeWork поднесе барање за стечај наведувајќи долг од скоро 19 милијарди долари, рекордно високо ниво за компанијата за делење канцеларии, која не успеа да се опорави од последиците од пандемијата. Компанијата со седиште во Њујорк соопшти дека склучила договор за реструктуирање со доверителите. Поднесокот за поглавје 11...
Кога идејата и амбицијата се сретнуваат со креативноста и експертизата, резултатите се за награда. Стартап Македонија, во соработка со дигиталната агенција Monday, не само што ја засилија претприемничката култура во Македонија, туку и ја ставија нашата земја на глобалната карта со доделувањето на престижната награда BRAND CHAMPION за Глобалната недела...
Во последната епизода на „Што го врти светот“ гостинка беше Сања Митровска. Сања и нејзината компанија се истакнаа на претприемачката сцена со пробивањето на Гинисовиот рекорд во најдолга бизнис презентација (longest business pitching marathon). Дотогаш рекордот го држеше еден од најистакнатите инвеститори – Ричард Бренсон, чија компанија Вирџин Груп...
Музичарот Џон Леџенд го лансира својот прв технолошки стартап, социјална апликација наречена „It's Good“ која има за цел да им обезбеди на корисниците персонализирани препораки за храна и патувања. Компанијата овој месец собра 5 милиони долари средства од инвеститори, од кои еден е Lightspeed Venture Partners (LVP). Апликацијата започна во март...
Во пресрет на климатските промени и непрекинатото исцрпување на природните ресурси на глобално ниво, неизбежно е да се адресира проблемот и превземат мерки уште веднаш. Во својата основа, одржливоста нѐ предизвикува да се однесуваме порационално кон природата, да најдеме начин за намалувалување на нашиот еколошки отпечаток и минимизирање на негативните влијанија врз...
Оваа есен од 27-ми до 29-ти октомври ќе се одржи 12тото издание на Startup Weekend Skopje. Startup Weekend Skopje е 3-дневен настан каде млади иноватори, ентузијасти и претптиемачи имаат можност да креираат и да ги претстават своите иновативни решенија пред пошироката стартап сцена. Поддржан од Google for Entrepreneurs, Теchstars Startup...
Силиконската долина сè уште е најголемиот и најважен стартап екосистем во светот, а второто место го делат Њујорк и Лондон, според рангирањето објавено од „Startup Genome“. Startup Geonme објави извештај за 2023 година за глобалниот стартап екосистем (Global Startup Ecosystem Report - GSER). GSER обезбедува увид во водечките светски стартап екосистеми,...
Најголемите технолошки компании во САД, вклучувајќи ги Google, Amazon, Nvidia или Intel, инвестираа 235 милиони долари во стартапот за вештачка интелигенција Hugging Face Како што пренесува CNBC, вредноста на оваа компанија сега се проценува на 4,5 милијарди долари. Hugging Face им овозможува на експертите за развој на вештачка интелигенција (AI) слободно...
Вкупната вредност на европските еднорози, стартапи со проценки над 1 милијарда долари, се намали за прв пат во една деценија, бидејќи повисоките трошоци за финансирање и нестабилноста на берзата тежат на нивните вреднувања на капиталот, објави платформата PitchBook. Во првата половина од годината, комбинираното вреднување на европските еднорози беше 442,2...
Поранешните директори на Tesla собраа повеќе од 26 милијарди долари за нови стартапи за зелена енергија. Според Wall Street Journal (WSJ), искуството што го стекнале на нивните позиции во Tesla им помогнало да ја добијат довербата на инвеститорите. Во изминатите 10 години, поранешните директори на Tesla лансираа или водеа повеќе од...
Во амбициозен чекор кон иднината на воената авијација, JetZero, пионерска американска стартап компанија, треба да добие значителна финансиска инјекција од 235 милиони долари од американските воздухопловни сили. Станува збор за стратешко партнерство кое има за цел да го забрза развојот на иновативен млазен авион со дизајн со сплотено тело-крила, кој...
Виетнамскиот стартап за електрични возила VinFast ја победи проценетата вредност на производителот на автомобили од Детроит откако неговите акции пораснаа на првиот ден од тргувањето. Акциите на VinFast до крајот на вчерашното тргување достигнаа цена од 37,06 долари, наспроти цената од 22 долари на почетокот на тргувањето. Пазарната капитализација на...
Неодамнешното истражување на израелската непрофитна организација Startup Nation Central (SNC) покажа дека речиси 70 отсто од над 500 анкетирани стартапи преземаат чекори за да ги преселат парите, вработените, па дури и нивните централи надвор од Израел. Главната причина е политичкиот спор околу судските реформи во Израел и неизвесноста и ризиците...
Четири години по неуспешната иницијална јавна понуда, компанијата WeWork, специјализирана за изнајмување coworking и флексибилни деловни простори, објави дека продолжувањето на бизнисот е доведено во прашање поради загуби и неликвидност. „Ако не сме успешни во подобрувањето на нашата ликвидност и профитабилноста на нашиот бизнис, можеби ќе треба да ги разгледаме...
Според Националната фондација за американска политика (NFAP), повеќето американски еднорози - приватни стартапи вредни повеќе од 1 милијарда долари - имаат најмалку еден основач имигрант. Додека некои од компаниите и основачите се добро познати, како SpaceX на Илон Маск, кој потекнува од Јужна Африка, стотици помалку познати еднорози се основани...
Илон Маск денеска го лансира долго најавуваниот стартап за вештачка интелигенција xAI, откривајќи тим од инженери со кои сака да создаде алтернатива за „Чет-ГПТ“. Стартапот ќе биде предводен од Маск, кој е извршен директор на „Тесла“ и сопственик на „Твитер“ и кој неколку пати изјави дека развојот на вештачката интелигенција...
Кога пред точно една деценија Американката Ен Мелам, тогаш 33-годишна, за првпат во животот отиде на пилатес - веројатно немаше поим како тој тренинг ќе и го промени животот. Таа денес е инспирација за многумина, инаку основач на фитнес стартапот Solidcore, кој поседува дури 100 спортски сали. Седиштето на компанијата...
Стартап за споделување автомобили тврди дека е првата компанија во светот што овозможува далечинско управување со електрични возила на јавни патишта, без луѓе внатре. Американски стартап лансираше иновативна програма за споделување автомобили која ќе се движи кон корисниците. Услугата за испорака на електрични возила со далечински управувач Halo.Car направи голем...
Стартапите со воена технологија уживаат во рекорден инвестициски бум предводен од фирми за ризичен капитал (VC). Тој бран на инвестиции е поттикнат од руската инвазија на Украина и тензиите меѓу САД и Кина, што доведе до верување дека САД ќе почнат да ангажираат одбранбени технолошки компании од Силиконската долина,...
Гигантот за кредитни картички Visa го купува бразилскиот стартап за платежна инфраструктура Pismo за 1 милијарда долари во готовина, веројатно едно од најголемите спојувања за финансиско работење (M&A) оваа година. Основана во 2016 година, Pismo со седиште во Сао Паоло тивко привлече големи инвеститори, вклучувајќи ги Citi, Itaú (една од...