Илон Маск денеска го лансира долго најавуваниот стартап за вештачка интелигенција xAI, откривајќи тим од инженери со кои сака да создаде алтернатива за „Чет-ГПТ“. Стартапот ќе биде предводен од Маск, кој е извршен директор на „Тесла“ и сопственик на „Твитер“ и кој неколку пати изјави дека развојот на вештачката интелигенција...
Кога пред точно една деценија Американката Ен Мелам, тогаш 33-годишна, за првпат во животот отиде на пилатес - веројатно немаше поим како тој тренинг ќе и го промени животот. Таа денес е инспирација за многумина, инаку основач на фитнес стартапот Solidcore, кој поседува дури 100 спортски сали. Седиштето на компанијата...
Стартап за споделување автомобили тврди дека е првата компанија во светот што овозможува далечинско управување со електрични возила на јавни патишта, без луѓе внатре. Американски стартап лансираше иновативна програма за споделување автомобили која ќе се движи кон корисниците. Услугата за испорака на електрични возила со далечински управувач Halo.Car направи голем...
Стартапите со воена технологија уживаат во рекорден инвестициски бум предводен од фирми за ризичен капитал (VC). Тој бран на инвестиции е поттикнат од руската инвазија на Украина и тензиите меѓу САД и Кина, што доведе до верување дека САД ќе почнат да ангажираат одбранбени технолошки компании од Силиконската долина,...
Гигантот за кредитни картички Visa го купува бразилскиот стартап за платежна инфраструктура Pismo за 1 милијарда долари во готовина, веројатно едно од најголемите спојувања за финансиско работење (M&A) оваа година. Основана во 2016 година, Pismo со седиште во Сао Паоло тивко привлече големи инвеститори, вклучувајќи ги Citi, Itaú (една од...
Денес е многу тешко да се предвиди како ќе изгледа пазарот на труд за неколку години. Она што е веќе јасно е дека на него значително ќе влијае вештачката интелигенција која ќе ги замени луѓето на се поголем број работни места и се поставува прашањето што ќе работат овие...
Hyundai Motor Group соопшти дека инвестирала 1,3 милијарди вони (1,02 милијарди долари) во глобални стартапи во секторите на електрификација, вештачка интелигенција (AI) и автономно возење, како дел од нејзините напори за унапредување на идните решенија за мобилност. Корејската автомобилска групација има инвестирано во повеќе од 200 стартап компании во 13...
Јапонскиот стартап „N-ARK“ излезе со концепт наречен „Dogen City“, кој е самоодржлив град кој лебди во океанот, кој нуди уникатно решение за предизвиците на пренаселените градови и климатските промени. Со дијаметар од 1,58 километри и обем од 4 километри, тој е повеќе мал град отколку метропола, но неговата модуларна...
Капиталистите сакаат да зборуваат за тоа како неуспехот е од суштинско значење за иновациите. Наскоро ќе имаат многу за разговор, пишува Euractiv.rs. Стапката на неуспех на стартапите почнува да расте, од вештачки ниски нивоа во 2021 година, а може да има бран неуспеси во следната година, кога невообичаено голем број...
Кога некој ќе го спомне терминот „вештачка интелигенција“, веројатно прво помислувате на OpenAI и ChatGPT, но технолошкото небо е широко за другите стартапи, кои полека влегуваат во трката со своите алатки базирани на вештачка интелигенција. Врз основа на неодамнешните интервјуа со ризични капиталисти и технолошки директори во просторот за вештачка...
Европската комисија покрена иницијатива да им помогне на 100 еднорози да станат шампиони на иновативна технологија и да помогнат во постигнувањето на зелените и дигитални цели на блокот. „Еднорозите“ се стартапи со вредност од 1 милијарда долари или повеќе, додека иновативните технолошки стартапи се фокусираат на значајни научни или инженерски...
Во светот денес има милион и еден стартапи, и додека некои ќе го поминат тој стартап пат и ќе станат полноправни самодоволни компании, други ќе опаднат и едноставно ќе пропаднат. Многу мал број од овие успешни и избрани стартапи ќе станат вредни повеќе од една милијарда долари, па ќе...
Германскиот производител на автомобили Sono Motors поднесе барање за стечај. Илјадници клиенти не го добиле возилото за кое платиле, а не се знае кога ќе им бидат вратени парите што ги платиле. Сегашниот бран банкротства силно ги погодува трговците на мало со чевли и модни обувки. Сега и германскиот производител на...
Како што се зголемува бројот на електрични возила на патиштата, така се зголемува и потребата за паркинг места со достапни полначи. Наместо да создаваат повеќе простори специфични за електричните возила, операторите на гаражите за паркирање наскоро би можеле да ги користат роботите за полнење на Autev кои самите доаѓаат...
Мате Римац и Сандро Мур инвестираа во foodtech стартапот Juicefast, а нивните инвестиции ќе му овозможат на Juicefast да продолжи да развива иновативна технологија за производство и да се прошири на остатокот од европскиот пазар. Juicefast е стартап за технологија за храна, кој најде начин да обезбеди целосно нутритивно решение...
Некои луѓе обезбедуваат инвестиции за својот стартап со помош на добро организирани кампањи и презентации, а Брајан Чески и неговите двајца колеги, ко-основачи на Airbnb, го направија тоа со помош на кутија житарки вредна 40 долари. Кога Чески и неговите колеги ја основаа компанијата во 2008 година, инвеститорите беа скептични...
Шефот на Tesla и Twitter, Илон Маск, планира да лансира стартап за вештачка интелигенција што ќе се натпреварува со OpenAI. OpenAI е компанија која го произведе напредниот систем Chat GPT-4. Според Financial Times, Маск веќе составува тим од експерти и инженери кои ќе работат на новиот проект. Тој се здоби со илјадници...
На железничките пруги во Швајцарија се поставуваат соларни панели. Станува збор за иновација на швајцарската стартап-компанија Sun Ways, која има цел да ја забрза енергетската транзиција на Европа. Фирмата, со помош на швајцарскиот Сојузен технолошки институт во Лозана, го патентирала составот на овие соларни панели. Бил осмислен и воз кој...
НАТО лансира фонд од 1,1 милијарда долари за европски стартапи. Новиот фонд на НАТО, вреден 1,1 милијарда долари, е наменет за инвестиции во европски стартап компании кои развиваат технологија и апликации со можни воени или одбранбени цели и ќе биде со седиште во Холандија. Холандското Министерство за економија објави дека...
Presight AI Holding, стартап за анализа на податоци во сопственост на G42 на Абу Даби, привлече понуди вредни 25,8 милијарди долари за котација од 496 милиони долари, што е уште еден знак за силна побарувачка за јавни понуди (IPOs) на Блискиот Исток. Ова е втора компанија во Абу Даби што...
Акцелераторот УКИМ на 13 март 2023 година во просториите на Центарот за трансфер на технологии и иновации - ИНОФЕИТ, ги претстави резултатите од работењето во изминативе четири години и ги презентира новите три инвестиции во стартап компании пред повеќе од 100 гости од академската заеедница, приватниот сектор и инвеститори. Акцелераторот УКИМ...
Заменикот на претсетседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, преку видео порака се обрати на панел дискусијата на Бизнис Акселераторот УКИМ, „Постојана поддршка на иновациите во свет на промени". На настанот на кој се дискутираше за постигнувањата на...
Шведската компанија „купи сега, плати подоцна“ Кларна објави оперативна загуба од 10,5 милијарди круни (милијарда долари) за 2022 година. Загубата во 2021 година беше 6,6 милијарди круни. Како што најавија, целта е до мај годинава да и се врати профитот на компанијата. Деловните услови за оваа финтек компанија се влошија минатата година...
Сите сме слушнале приказни за тоа како Бил Гејтс и Пол Ален имале само 20 и 22 години, соодветно, кога го основале Мајкрософт во 1975 година. Џеф Безос имал 30 години кога го основал Амазон. Стив Џобс имал само 21 година кога го основал Apple. Приказните за успехот на младите...