VinFast ја зголеми својата вредност на 85 милијарди долари

45

Виетнамскиот стартап за електрични возила VinFast ја победи проценетата вредност на производителот на автомобили од Детроит откако неговите акции пораснаа на првиот ден од тргувањето.

Акциите на VinFast до крајот на вчерашното тргување достигнаа цена од 37,06 долари, наспроти цената од 22 долари на почетокот на тргувањето. Пазарната капитализација на виетнамската компанија надмина 85 милијарди долари, што е значително повисока од вредноста на Ford, General Motors и Fiat Chrysler Stellantis.

Основачот на VinFast, Фам Вуонг, поседува околу 99 отсто од нејзините акции, а компанијата моментално бележи загуби, пишува Financial Times. Првиот ден на берзата се истргуваа 1,3 милиони акции, а обемот на тргување беше 185 милиони долари.

Пазарното деби на компанијата, основано пред шест години, следеше и други стартапи за електрични возила котирани на американската берза преку посредник (SPAC), но VinFast беше поподготвен од конкуренцијата, според извршниот директор на компанијата Ле Туи.

„Почнавме да произведуваме возила пред пет години, имаме 20.000 возила на патиштата“, рече таа, додавајќи дека компанијата го контролира секој чекор, од развојот на производи до синџирот на снабдување. Директорот истакна дека VinFast ќе биде профитабилен во следните неколку години, а дека веќе е профитабилен во Виетнам.

Акциите требаше да започнат со тргување со 10 долари, според првичниот договор на VinFast со партнерот SPAC Black Spade Acquisition, кој ја процени виетнамската компанија на 23 милијарди долари, пренесува Reuters. Нето загубата на VinFast во првиот квартал од оваа година изнесува 588 милиони долари.

Фото: Facebook