Почетна Топ Вести

Топ Вести

Германските компании, кои со месеци се борат со висока инфлација, флуктуации на цените на енергијата и геополитичка нестабилност, се прилично песимисти во врска со 2024 година и не очекуваат закрепнување, покажа истражувањето на германскиот институт што го виде во понеделникот Ројтерс. Според истражувањето спроведено од германскиот економски институт (IW) од...
Денеска европските берзански индекси се нерамномерни, американските индекси се во пад, додека цената на нафтата и пченицата истовремено пораснаа Индексот DAX на франкфуртската берза денеска во 10:30 часот порасна на 16.451,05 поени, исто како и францускиот CAC 40 - на 7.357,11 поени, додека лондонски FTSE 100 падна на 7.496,79 поени,...
Во Србија вредноста на дознаките за првите девет месеци од годинава е 3,92 милијарди евра, а вкупната вредност на директните странски инвестиции во 2023 година се очекува да биде четири милијарди евра, јави дописникот на МИА од Белград. – Во првите девет месеци од годинава во Србија пристигнале повеќе дознаки...
Се ближи крајот на шпекулативната фаза на крипто: Вредноста на биткоинот може да достигне 100 илјади долари Откако вредностите на криптовалутите како биткоин, етер и многу други паднаа за кратко време и по падот на крипто берзата FTX, преовладуваа  мислења на интернет за тоа како времето на криптовалутите и брзото...
Сè уште работиме, се надеваме дека пристапувањето на Бугарија и Романија во Шенген ќе се случи што е можно поскоро, изјави шпанскиот министер за внатрешни работи Фернандо Марласка пред почетокот на последниот состанок на Советот на ЕУ за правда и внатрешни работи во Брисел за оваа година. – Постојано изјавувавме...
Рејтинг агенцијата Moody's денеска ја намали прогнозата за кредитниот рејтинг на кинеската влада од стабилен на негативен, пренесува Reuters. Како причина тој ги наведе понискиот среднорочен економски раст и континуираното намалување на секторот недвижности. Мудис го потврди долгорочниот рејтинг на Кина за домашна и странска валута А1 и рече дека очекува...
На конференцијата за климатски промени COP28, ЕИБ Глобално, развојниот огранок на Европската инвестициска банка (ЕИБ), го претстави својот нов пристап за зголемување на финансирањето и советодавните услуги за поддршка на правичната транзиција и правичната отпорност ширум светот. ЕИБ ќе биде првата меѓународна финансиска институција која ќе примени пристап на правична отпорност...
Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во ноември 2023 година, во споредба со октомври 2023 година, е зголемен за 0.1 %. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Храна за 0.2 %. Индексот на цените на угостителските услуги во ноември 2023...
Пазарот на патнички и лесни комерцијални возила во Турција ја забележа втората најголема продажба во ноември во историјата на мерењето на овие статистики. Здружението на дистрибутери на автомобили на Турција соопшти дека во оваа земја во ноември се продадени околу 115.040 патнички возила, што е зголемување за 39,8 отсто во...
Новата година е ново и возбудливо поглавје за сите патници. Тоа е нов почеток и можеме да почнеме да посакуваме неоткриени дестинации до кои би можеле да не однесат нашите пасоши. Но, кога би требало да ги изберете местата за кои мислите дека ќе бидат најжешките дестинации во 2024 година,...
Европските производители на автомобили обезбедија помалку од една шестина од клучните суровини што ќе им бидат потребни до 2030 година за производство на батерии за електрични возила, според анализата која предвидува голема побарувачка и пазарна битка за ресурсите на зелената технологија. Производителите на автомобили обезбедија договори за 16% од литиум,...
Новите нарачки во фабриките во САД паднаа за 3,6 отсто на месечно ниво во октомври на најниско ниво од април 2020 година, соопшти американското Министерство за трговија. Истовремено, Министерството за трговија нареди ревидирање на податоците за септемврискиот месечен раст од 2,8 на 2,3 отсто. Годишното намалување на нарачките во октомври...
Полската национална авиокомпанија „ЛОТ“ наредната летна сезона ќе воспостави нова сезонска авионска линија до Охрид. Според најавите од „ЛОТ“, планирано е новата линија од аеродромот „Радом“ до аеродромот „Свети Апостол Павле“ да стартува на 24 јуни и да оперира еднаш седмично секој понеделник до 23 септември. Билетите за новата авионска линија...
Меѓународниот конзорциум на производители на возила Stellantis во понеделникот ја потврди одлуката за производство на својата идна верзија на моделот Fiat Panda исклучиво на електрична енергија во Србија, што го соопшти српскиот претседател Александар Вучиќ за време на посетата на италијанската премиерка Џорџа Мелони на Белград. Тој план на...
Apple предложи прекин на партнерството со Goldman Sachs во бизнисот со кредитни картички и штедни сметки. Се предлага раскинување на партнерството во следните 12 до 15 месеци. Доколку Apple и Goldman Sachs го прекинат своето партнерство, компанијата со седиште во Калифорнија ќе мора да најде нов партнер за својата популарна кредитна...
Минатата недела, Комисијата на ЕУ усвои серија предлози за зајакнување на правата на патниците во Европа, што беше неопходно по кризата со Ковид и банкротот на туристичката групација Томас Кук. Новите правила се однесуваат на надоместување на трошоците кога летовите се резервираат преку посредници, што ќе овозможи подобра заштита од...
Цената на нафтата следната година би можела да достигне 100 долари за барел доколку земјите-членки на нафтениот картел ОПЕК плус ги исполнат своите ветувања за доброволно намалување на производството на нафта. По вчерашната средба, ОПЕК плус објави соопштение во кое официјално не го поддржа намалувањето на производството на нафта, но...
На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо порасна втор ден по ред. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 103,60 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 103,28 поени. Истовремено, курсот...
Во ноември, швајцарската инфлација неочекувано падна на најниско ниво во последните 25 месеци. Потрошувачките цени, мерени со индексот CPI, во ноември пораснале за 1,4 отсто на годишна основа, додека во октомври пораснале за 1,7 отсто, објавија швајцарските статистичари. Економистите очекуваа инфлацијата да остане стабилна на 1,7 отсто, објави германската новинска...
Најпродаван автомобил во Русија во последните 11 месеци е Lada Granta со вкупно 176.200 примероци, а на второ место е кинескиот SUV Haval Jolion со 43.600 примероци. Продажбата на нови автомобили во Русија од јануари до ноември се зголеми за 59 отсто на годишно ниво, на 1,17 милиони возила, објави...
На Волстрит вчера берзанските индекси благо паднаа, што најмногу е последица на корекцијата на цените на акциите на неколку технолошки гиганти по минатонеделниот значителен раст. Dow Jones вчера загуби 0,11 отсто, на 36.204 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,54 отсто, на 4.569 поени, а индексот Nasdaq 0,84...
Извршниот директор на Туркиш ерлајнс, Билал Екси, истакна дека компанијата има за цел да го зголеми бројот на авиони на 813 до 2033 година, што, според него, ќе биде доволно за зајакнување на позицијата на авиокомпанијата која има летови до речиси сите земји во светот. „Туркиш ерлајнс“ претходно објави дека...
Милијардерот Чарли Мангер почина неодамна на 99-годишна возраст, а беше надалеку познат по неговата повеќедецениска соработка со Ворен Бафет на чело на големата корпорација за холдинг Беркшир Хатавеј. Заедно, Мангер и Бафет го прераснаа Беркшир од мала текстилна фирма во масивен и разновиден конгломерат со пазарна капитализација од околу 780...
Според податоците на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во октомври 2023 година, во споредба со октомври 2022 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот во номиналната и реалната стапка е забележано само кај групата Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун, и тоа...