четврток, 2 февруари, 2023
Почетна Топ Вести

Топ Вести

Соработникот за енергетика, Виктор Андонов ги презентираше најновите информации во врска со енергетската состојба во земјата. Тој подвлече дека во месец јануари, во екот на зимата, домашното производство на електрична енергија беше зголемено во однос на претходната година, стабилно и во целост ги задоволи потребите на граѓаните и малите потрошувачи. „На...
Повеќе од две години дилерите на половни автомобили ги триеа рацете од среќа, а сега ситуацијата се менува. Вакви се најавите од најважниот светски пазар, САД, кој сепак диктира трендови во речиси сè. Со пандемијата на коронавирус, понудата на нови возила се намали поради проблеми со снабдувањето со чипови, па...
Производителот на електрични возила Rivian Automotive соопшти дека отпушта шест отсто од својата работна сила во обид да го зачува готовинскиот тек додека се подготвува за можна ценовна војна во индустријата. Во писмото до вработените, извршниот директор Ар Џеј Скаринг рече дека подобрувањето на оперативната ефикасност на компанијата мора да...
Цените на нафтата се задржаа над 85 долари во средата, балансирајќи помеѓу потврдената одлука на главните производители да ја намалат понудата и силно зголемување на залихите во САД што сигнализира послаба побарувачка. Сепак, во денешното тргување вредноста на овој енергетски производ продолжува да паѓа На лондонскиот пазар цената на барелот...
Потрошувачите се навикнати да им бидат достапни сите производи во текот на годината, без разлика дали се работи за овошје или зеленчук. Папаја, манго и многу други овошја може да се купат речиси секој ден, но прашање е дали ќе бидат достапни во иднина. Продавницата Алди во Швајцарија одлучи дека...
Меѓународниот аеродром Хамад во Доха, главниот град на Катар, каде што се одржа Светското првенство во фудбал од 21 ноември до 18 декември, забележа значително зголемување на патничкиот сообраќај во 2022 година, за дури 101,9% во споредба со претходната година. Како што јави катарската државна агенција QNA, ова ја прави...
Очекуваме оваа година да започнаме градежна офанзива за изградба на западниот дел на Коридор 8 и Коридорот 10-д, рече денеска министерот за транспорот и врски Благој Бочварски, по потпишувањето на договорот со италијанската ИРД инжинеринг, компанијата избрана за надзор и правен трансакциски советник за четирите автопатски делници во должина...
Продажбата на германско пиво се зголеми во 2022 година, бидејќи германските пиварници беа погодени од двегодишни ограничувања наметнати поради Ковид-19, но сепак се пониски отколку пред пандемијата. Сојузниот завод за статистика  објави дека германските пиварници и дистрибутери продале околу 8,8 милијарди литри пиво минатата година, што е за 2,7 отсто...
Мета ги објави резултатите за заработката во последниот квартал минатата година по затворањето на вчерашното тргување. Компанијата – мајка на Фејсбук ги надмина очекувањата за клучните приходи во услови на силен пазар за рекламирање. Еве какви се клучните бројки во споредба со проценките на аналитичарите составени од Блумберг: Приходи од четвртиот квартал...
Во некои индустриски гранки во Словенија има хроничен недостиг на работна сила, бројот на барања за вработување на странци е трипати зголемен од 2016 година, но проблем се долгите процедури за добивање на потребните документи, јавува РТВ Словенија. Со 12 отсто учество на странска работна сила, Словенија е над европскиот...
Преструктуирањето на нашата економија е предизвик на кој се нафати и на кој успешно работи оваа Влада и со гордост можам да кажам дека овој процес е веќе започнат и се движи во добра насока, при што само во минатата година имаме 560 милиони евра странски инвестиции и стотици...
Вредноста на биткоинот накратко го проби нивото од 24.000 долари, а вкупната капитализација на крипто-пазарот скокна за речиси 4% откако претседателот на Федералните резерви на САД Џером Пауел посочи дека инфлацијата почна да се забавува во најголемата светска економија. „Сега можеме да кажеме, мислам за прв пат, дека процесот на...
VW сака да биде глобален лидер во електричните возила, а тоа сака да го постигне преку профитабилен раст Групацијата Фолксваген не планира да нуди попусти на своите електрични возила за да се спротивстави на намалувањето на цените на Тесла, изјави извршниот директор Оливер Блуме. VW нема да учествува во ценовна...
Најновите податоци за кредитната активност на банкарскиот систем укажуваат на солидна кредитна поддршка на корпоративниот сектор (11,5% во декември), при солиден раст на кредитите за инвестиции во обновливи извори на енергија. Народната банка досега презеде повеќе мерки за поддршка на финансирањето на овој сегмент, вклучително и измената на инструментот...
Македонскиот снабдувач со електрична енергија РЕС (Reneweble Energy Supply), заклучно со 1 февруари, снабдува 250 компании со електрична енергија обезбедувајќи им најповолни услови, односно најниски цени со најквалитетна испорака и пакети според потребите на клиентите, соопшти компанијата. „Од февруари годинава уште 15 нови реномирани фирми донесоа одлука да се снабдуваат...
Акциите се зголемија на Волстрит во средата бидејќи инвеститорите се надеваат дека ФЕД наскоро ќе го заврши циклусот на зголемување на каматните стапки, откако претседателот на централната банка Џером Пауел изјави дека процесот на дезинфлација започнал. Dow Jones зајакна 0,02 отсто, на 34.092 поени, додека S&P 500 скокна за...
Турција минатата година ја посетиле 51,4 милиони туристи и е остварен рекорден приход од 46,3 милијарди долари, соопшти Министерството за култура и туризам на Турција. Како што се наведува, таа земја лани примила 51,4 милиони туристи, што е блиску до апсолутниот рекорд постигнат во 2019 година, кога изнесувал 51,8 милиони. Со...
Цените на природниот гас во Европа треба да се нормализираат дури во 2025 година со употреба на течен природен гас (ЛНГ) и зајакнување на заедничката инфраструктура. Според извештајот на агенцијата „Фич“ насловен „Најлошата гасна криза во Европа заврши“, обезбедувањето на течен природен гас и зајакнувањето на инфраструктурата се издвојуваат како...
Европската комисија вчера го претстави својот индустриски план „Зелен договор за ерата на неутралност“, во обид да ги ублажи последиците од американскиот закон за намалување на инфлацијата, кој предвидува 369 милијарди долари помош за американската економија до 2032 година. Американските субвенции се резервирани за американските компании, особено за производство на...
Банката на федерални резерви ги зголеми каматните стапки за четвртина процентен поен во средата, зголемувајќи ја својата референтна стапка на нов опсег од 4,50% и 4,75%, највисоко ниво од октомври 2007 година. Во своето соопштение во средата, централната банка го призна забавувањето на инфлацијата додека ФЕД продолжува да го проценува...
Компанијата Ибердрола и Просолиа Енерџи коишто се занимаваат со производство на соларни панели, добија согласност од португалската агенција за животна средина, за изградба на „најголем фотоволтаичен систем во Европа и петти по големина во светот“, се вели во соопштението на компанијата Ибердрола. Соларната фарма ќе се гради во општината Сантијаго...
Економистите и политичарите во светот, се надеваат дека неизбежното забавување на економскиот раст годинава ќе добие форма на “soft landing” („меко приземјување“) и дека до крајот на годината движењето на БДП сепак ќе биде плус. Додека таквите очекувања не бидат поткрепени со податоци од теренот, сите сме принудени да гледаме...
Почетокот на новата година донесе оптимизам на пазарот на криптовалути. Порасна за 39,4% овој месец, биткоинот се приближува кон својот најдобар месец од добивката од 40% во октомври 2021 година и неговиот најдобар јануари од 2013 година. Денеска се тргува по цена од околу 22.990 долари, биткоинот минатата недела се тргуваше...
Според студијата на консултантската компанија McKinsey, која опфати осум големи економии – Кина, САД, Индија, Велика Британија, Франција, Шпанија, Германија и Јапонија – вкупно 100 милиони работници ќе мора да го променат своето занимање до 2030 година. Според истражувањето, ќе се зголеми побарувачката за работници со повисоки квалификации, како што...