Факти

Во март 2020 година, деловниот свет се префрли на работа на далечина преку ноќ поради пандемијата. Се појавија безброј студии за правилата за далечинско работење за да ги зајакнат придобивките од флексибилните работни аранжмани во она што го нарековме „нова нормала“. Во ерата по пандемијата, излегува дека на вработените вообичаено...
Ворен Бафет е еден од најпочитуваните инвеститори во светот, а ужива и репутација по својата животна мудрост која со задоволство ја споделува со деловниот свет, но и со пошироката јавност. Затоа, се поставува прашањето, како американскиот бизнисмен го стекнал знаењето кое му послужило за големите достигнувања за кои пишуваат медиумите...
Централните банки во САД, Велика Британија и Австралија беа принудени уште еднаш да ги зголемат каматните стапки минатата недела во обид да ја зауздаат инфлацијата. Чешка ја зголеми основната каматна стапка за три четвртини на 5,75 отсто, петто по ред за помалку од една година. Исланд ја зголеми основната каматна стапка...
Кризните времиња, како што е сегашното, предизвикано од рускиот напад врз Украина, неизбежно го наметнуваат прашањето што да се прави со стекнатиот капитал. Во што да се вложат тешко заработените пари, што да се прави со нив за да не се истопи? Доколку се обратите до инвестициски советник со оваа дилема,...
Некои штедат сега за да трошат подоцна, други се расфрлаат, некои живеат во рамките на нивните можности - луѓето, земајќи го предвид односот кон парите и трошењето, можат да се издигнат во седум категории, покажува британско истражување. Трендсетери – Ги води срцето и модата, па ќе потрошат повеќе отколку што...
Истакнатиот автор и професор по економија Ха-Јун Чанг, презентира многу интересни и не толку очигледни факти за економијата. Економијата првично беше наречена „политичка економија“ Економијата е политика и никогаш не може да биде наука. Но, доминантното неокласично економско школо успеа да го смени името на дисциплината од традиционална „политичка економија“ во...
Најавите од САД дека анализираат забрана на увоз на руска нафта предизвика пораст на суровата нафта од типот Брент до речиси 140 долари за барел, што е највисоко ниво од 2008 година. Русија е најголемиот светски извозник на сурова и нафтени продукти заедно, со околу седум милиони барели дневно...
Успехот во бизнисот најмногу зависи од воспоставување на правилни врски, мотивација, способност да се предвидат идни потези и проценување на оние што ги запознавате.
Еден од најуспешните луѓе во светот, а до неодамна и најбогат, Џеф Безос, несомнено знае како да водибизнис: има сенс и знаење за бизнис, но и социјална интелигенција, неопходни за добра комуникација со луѓето. Според сегашната листа на милијардери, односно најбогати луѓе во светот – составена од Блумберг, моментално на...
Употребата на моментално најпопуларниот термин во корпоративниот свет е зголемена за 70% Кога би прашале многу работодавци и директори каква беше 2020 година, но и 2021 година, кога ќе погледнат наназад - веројатно би употребиле некој од следниве зборови: предизвик,ролеркостер, неизвесност... Меѓу силните епитети е и зборот „патување“. Имено, како...
Да речеме дека правила не постојат, но има неколку факти или вистини кои цврсто стојат во резимето на успешниот претприемач. За возраста: Никогаш не е доцна Најчесто бизнис се започнува околу 40-тата година од животот. Но, тоа го вели само статистиката. Постојат многу претприемачи кој започнале навистина млади, а има и...
Ако целта на секој бизнис е тимска работа, раст, почит и профит во секоја смисла, некои изјави се забранети за изговарање, особено ако доаѓаат од лидер.  Зборовите на шефовите носат најголема тежина, а во комуникацијата со вработените често ја искористуваат својата позиција мислејќи дека секогаш се во право. Ви претставуваме неколку...
Кафеава. Го нагласува престижот и луксузот на производот. Обично се користи за украсување кафулиња. Примери: M & M’s, Hershey’s, SK Builders.
Најголемиот трговски центар во Европа се наоѓа во Истанбул. Cevahir Istanbul ги отвори вратите на 15 октомври 2005 година. Ова се најинтересните факти за овој гигантски трговски центар. Џеваир Истанбул е изграден на 62.475 квадратни метри во авенијата Büyükdere во областа Шишли во европскиот дел на Истанбул. Центарот има...
Некои од најголемите светски фармацевтски компании одиграа централна улога во пандемијата со Ковид-19. Сепак, веројатно не е изненадувачки што пандемијата беше одлична за многу компании во областа на здравствената заштита. Всушност, само во 2020 година, 50 -те најголеми фармацевтски компании во светот заедно остварија приход од 851 милијарда долари. Најголемите...
Накратко, Бафет смета дека би можело да биде паметно да инвестирате во компании кои ќе донесат профит, без оглед на тоа “кој го придвижува шоуто“.
Можеби мислите дека некои лесно заработуваат многу пари, или дека немаат “класично занимање“ како ријалити sвездите, а некои сигурно ве мотивираат. Сепак,  во светот на парите има многу предрасуди и заблуди.
Кога станува збор за управувањето со парите, многу е веројатно дека сте слушнале многу совети во текот на вашата кариера: “Трошете помалку отколку што заработувате“, “Започнете да штедите рано за пензија.“, “Држете се до буџетот“. само некои од веќе утврдените мислења за менаџмент на финансиите. Но, има и многу заблуди,...
Во време кога таканаречената хибридна работа стана стандардна практика, од клучно значење е организациите да ја прегледаат нивната безбедност во светлина на лозинките и ракувањето со кодови.
Постојат работи кои доколку ги практикуваме, можат да влијаат на нашата интелигенција. Истражувањата покажаа дека тврдењето дека таа ни е предодредена со раѓањето е заблуда.
Богатите луѓе знаат дека пазарот е воден од емоции и алчност,… Додека просечните луѓе веруваат дека сè е во логика и стратегија.
Попиќ вели дека на одмор сите треба да си дозволат да уживаат во моментот, да имаат разни искуства, да се поврзат со луѓето, но и навистина да се одморат.
Треба многу храброст да се предаде кормилото кога компанијата ќе ве прерасне и веќе не можете да управувате со неа.
Истражувањата покажаа дека најлесно се пробиваат наједноставните ПИН -кодови како 1234. Исто така, истражувањето покажа дека пинот 8068 е најмалку користен.