среда, 5 октомври, 2022

Европа

Од есента 2024 година, на потрошувачите од ЕУ повеќе нема да им треба различен уред и кабел за полнење на своите мобилни уреди секогаш кога ќе купат нов, и ќе можат да користат еден полнач за сите нивни преносни електронски уреди со мала и средна големина. Ова законско решение денеска...
Италијанската енергетска компанија „Ени“ соопшти дека испораката на руски гас може да се обнови неделава. Застојот е предизвикнан од регулаторните прашања во Австрија, а не од геополитика, се наведува во соопштението, пренесуваат медиумите. „Ситуацијата би можела да се реши пред крајот на оваа недела“,. изјави извршниот директор на „Ени“, Клаудио Дескалци,...
Швајцарската економија забележа благ раст и во првиот квартал, поддржана од силниот раст на индустриското производство на позадината на закрепнувањето на меѓународната побарувачка за прецизни инструменти, часовници и накит, соопшти владата. Активноста во првите три месеци од годинава е зголемена за 0,5 отсто во однос на претходните три месеци...
Лондонскиот аеродром „Хитроу“ соопшти дека ги информирал авиокомпаниите дека подоцна овој месец ќе го укине дневниот лимит за патници на своите терминали, објави Волстрит журнал. Аеродромот во јули ги ограничи полетувањата на патниците на 100.000 дневно, а во август го продолжи лимитот до 29 октомври, во обид да ги ограничи...
Неколку дена по нејзината првична јавна понуда (IPO), акциите на германскиот производител на луксузни возила Порше паднаа под почетната цена во понеделникот. Како што јави агенцијата ДПА, приоритетните акции на Порше паднале за 1,4 отсто на 81,3 евра. За потсетување, акциите на подружницата VW во четвртокот беа прославени на берзата во...
HAK, еден од најголемите брендови за зеленчук во Северна Европа, го прекинува производството на шест недели поради високите трошоци за енергија. Холандската компанија за зеленчук  привремено ќе го запре производството на шест недели од јануари поради трошоците за енергија, соопшти компанијата. „Со сегашните цени на енергенсите не е изводливо да се...
Членовите на алијансата ОПЕК + планираат значително да го намалат производството на нафта со цел уште еднаш да го стимулираат растот на цените кои почнаа да паѓаат. Иако информациите дека во хаосот на енергетската неизвесност ОПЕК+ се обидува да им наштети на западните либерални демократии кои се обидуваат да обезбедат...
Унгарија  објави дека постигнала договор со Гаспром за одложување на плаќањата за испорака на гас во текот на зимата, потег што може да го намали притисокот врз растечкиот дефицит на тековната сметка на земјата и врз форинтата. Трговскиот дефицит на Унгарија оваа година порасна под влијание на скокот на цените...
Големопродажните цени на гасот во Холандија и Велика Британија паднаа бидејќи обновувањето на норвешките залихи помогна да се олеснат грижите за руските испораки по одлуката на Газпром да го запре снабдувањето со гас за Италија. На холандскиот пазар цената за ден однапред падна за 12,55 евра, на 150,95 евра за...
Вработените во Германија ќе можат да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно да ја надминат високата инфлација. Ваква одлука донесе Бундестагот. Олеснувањето ќе важи до крајот на 2024 година. Сепак, отворено е прашањето колку работодавци воопшто ќе можат да исплатат бонуси. Претседателот...
Lamborghini ја претстави најновата верзија на својот суперспортски SUV Urus, кој ја носи ознаката S и се одликува со зголемено ниво на луксуз Lamborghini Urus оди меѓу легендите, а на негово место доаѓа Lamborghini Urus S, кој го зазема своето место и позајмува подобрена верзија на битурбо V8 моторот на...
Британскиот министер за финансии, Кваси Квартенг, најави дека владата се откажува од намалувањето на даноците за најбогатите и рече дека покажува оти ги разбира и ги слуша своите граѓани и дека нема намера да поднесе оставка, пренесуваат агенциите. „Нема да ја укинеме даночната стапка од 45 проценти. Разбравме, послушавме“, објави...
Екстремното поскапување на струјата и гасот им предизвикува големи проблеми на австриските ресторани. Затоа еден сопственик на ресторан во Австрија воведе „мени за добавувачи на енергија“ во знак на протест. Операторите со струја и гас во ресторанот „Хоамат“ во Гросрајфлинг, сопственост на Улрих Матлшвајгер, ќе треба да платат 149 евра за...
Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот од прекини во снабдувањето оваа зима. За да се одржи снабдувањето со гас на соодветно ниво до крајот на грејната сезона, побарувачката ќе треба да се намали за 9 до...
Европската централна банка подготвува ново зголемување на каматите, а само до крајот на оваа година ќе има уште две зголемувања. Ова го потврди Боштјан Васле, гувернер на Банката на Словенија и член на Европската централна банка, на самитот на министри за финансии, гувернери и директори на даночните администрации на...
Италија ќе може да ја преброди зимата со постојните резерви на гас и ниво на проток, освен ако не се случат катастрофални настани, изјави министерот за енергетика Роберто Чинголани. „Имаме склад со гас со повеќе од 90% капацитет“, изјави Роберто Чинголани за државниот телевизиски канал Rai Tre, додавајќи дека гасот...
Над 15.000 германски продавници се соочуваат со банкрот поради зголемените трошоци за енергија. Ова го објави Шпигел, повикувајќи се на Германското здружение за малопродажба (HDE). Според извештајот, HDE му напиша писмо на вице-канцеларот и министер за економија Роберт Хабек, предупредувајќи дека „експлозивните трошоци за енергија“ го оневозможуваат сè поголемиот број трговци...
Зголемените трошоци за енергија во Германија принудуваат многумина да го преиспитаат својот животен стил, а оваа година се појави нов тренд во оваа земја. Имено, Германците зимава ќе се обидат да ги избегнат високите енергетски трошоци за готвење и греење, па многу од нив ќе заминат на долг зимски одмор...
Светската банка (СБ) објави дека ќе обезбеди дополнителни 530 милиони американски долари за поддршка на Украина, со што вкупната помош на финансиската институција ќе достигне 13 милијарди американски долари. Помошта е поддржана од Обединетото Кралство со 500 милиони долари и Данска со 30 милиони долари, се наведува во соопштението на...
Шведскиот производител на телекомуникациска опрема Ериксон потпиша договор за изградба на мобилна 5G мрежа на Гренланд, која првично ќе покрива три града, објави во петокот гренландската телекомуникациска компанија Tusass. Благодарение на опремата Ericsson и Netgear рутерите, Tusass ќе обезбеди брз безжичен интернет на ретко населен остров без скапи кабли кои...
Економијата на Британија благо порасна во вториот квартал, објави во петокот заводот за статистика ONS, ревидирајќи ја претходната проценка која покажа умерен пад на активноста. Во трите месеци заклучно со јуни, бруто домашниот производ (БДП) порасна за 0,2 отсто во однос на претходните три месеци, објави ОНС. Во претходната проценка, заводот...
Германскиот производител на пиво „Радебергер“ објави дека поради драматично зголемување на трошоците ќе ја затвори фабриката во Франкфурт. Најдоцна до октомври 2023 година Групацијата ‘Радебергер’ ќе ги прекине активностите за производство и флаширање на локацијата во Франкфурт, т.е. во пиварницата ‘Биндинг’ и постепено ќе ги префрли марките и количините произведени...
Порше АГ привлече толку голема побарувачка за својата иницијална јавна понуда (ИПО), вредна 9,4 милијарди евра, што речиси половина од заинтересираните инвеститори не успеаја да дојдат до акциите. ИПО, најголемиот во Европа во повеќе од една деценија, доби нарачки од околу 650 инвеститори, но половина од нив беа откажани -...
Citroen Oli е најновиот електричен концепт на францускиот производител кој се одликува со необичен дизајн и рециклирани материјали Citroen го претстави Oli, својот најнов концепт кој пристигнува со необичен стил фокусиран на тоа да биде достапен и одржлив. Концептот на пикап камион е направен од рециклирани и одржливи материјали и...