четврток, 2 февруари, 2023

Европа

Цените на природниот гас во Европа треба да се нормализираат дури во 2025 година со употреба на течен природен гас (ЛНГ) и зајакнување на заедничката инфраструктура. Според извештајот на агенцијата „Фич“ насловен „Најлошата гасна криза во Европа заврши“, обезбедувањето на течен природен гас и зајакнувањето на инфраструктурата се издвојуваат како...
Европската комисија вчера го претстави својот индустриски план „Зелен договор за ерата на неутралност“, во обид да ги ублажи последиците од американскиот закон за намалување на инфлацијата, кој предвидува 369 милијарди долари помош за американската економија до 2032 година. Американските субвенции се резервирани за американските компании, особено за производство на...
Компанијата Ибердрола и Просолиа Енерџи коишто се занимаваат со производство на соларни панели, добија согласност од португалската агенција за животна средина, за изградба на „најголем фотоволтаичен систем во Европа и петти по големина во светот“, се вели во соопштението на компанијата Ибердрола. Соларната фарма ќе се гради во општината Сантијаго...
Во јануари еврозоната забележа годишна инфлација од 8,5 отсто, откако во декември таа изнесуваше 9,2 отсто, покажува првата проценка на европската статистичка служба Евростат. Инфлацијата продолжи да се поттикнува од високите цени на енергијата и храната. Така, инфлацијата во еврозоната падна трет месец по ред. Цените на енергенсите во јануари се...
Цените на гасот во Европа во вторникот пораснаа над 660 долари за 1.000 кубни метри, покажуваат податоците на лондонската берза ICE. Минималната цена на гасот беше 632,1 долар, а максималната 683,4 долари за 1.000 кубни метри. Иако цените на гасот во Европа останаа под притисок поради топлото време, цената на...
Домаќинствата и бизнисите се борат со повисоки трошоци за задолжување, а економската перспектива е исто така полоша отколку што беше. Поради тоа има помал интерес за кредитите, соопшти Европската централна банка (ЕЦБ). Според нејзините податоци, во последниот квартал од минатата година е забележан најголем пад на побарувачката за хипотекарни кредити...
Дејвид Фишвик е милионер кој се одлучил на необичен потег за да ги мотивира своите деца да работат, пишува Дејли Стар. Овој 51-годишен Британец имал скромни почетоци, не го завршил училиштето и се вработил како градежен работник. Почнал да заработува со основање компанија која продавала минибуси и го заработил своето...
Брегзит го чини Обединетото Кралство 100 милијарди фунти годишно (околу 124 милијарди долари) во изгубеното производство, велат експертите. Експертите проценуваат дека британскиот БДП би бил четири отсто поголем доколку Обединетото Кралство останеше во ЕУ. Ефектите од Брегзит опфаќаат сè, од деловни инвестиции до способност на компаниите да ангажираат работници, објави Блумберг...
Инфлацијата во Франција се зголеми во текот на јануари поради поскапувањето на енергенсите и поради тоа што властите укинаа одредени мерки со кои се ограничуваше поскапувањето на одредени производи, прелиминарните податоци на ЕУ. Потрошувачките цени се зголемени за 0,4 отсто од декември, зголемувајќи ја годишната стапка на инфлација на седум...
Европската комисија (ЕК) направи се што е во нејзина моќ да го зголеми снабдувањето со храна. Сакавме да ги отстраниме сите пречки кои стојат на патот за зголемување на производството на прехранбени производи, што може да влијае на потенцијално зголемување на цените. Не знам што друго можеме да направиме,...
Австриското Министерство за заштита на климата, животна средина, енергија и мобилност ја продолжи промотивната кампања во која државата го субвенционира секој граѓанин кој сака да купи нов автомобил со 5.000 евра, но со два услова - да се работи за електричен автомобил кој не е поскап од 60.000 евра. За...
Франција и Холандија се на иста позиција кога станува збор за начините за дејствување на Европската унија во случај на несакани последици од Законот за намалување на инфлацијата, кој стапи на сила во САД, изјави премиерот на Холандија, Марк Руте, по средбата со претседателот на Франција, Емануел Макрон. „Се договоривме...
Европа прави уште еден голем чекор кон прекинување на енергетските врски со Русија, забранувајќи го увозот на дизел гориво и нафтени деривати од руските рафинерии. Забраната на Европската унија стапува на сила на 5 февруари, по ембаргото за увоз на јаглен и поголем дел од нафтата од Русија. ЕУ се...
Рајанер очекува дека ќе може да наплатува повисоки цени за летовите во текот на пролетта и летото, благодарение на големата побарувачка од американските и азиските туристи и помалата конкуренција од другите авиокомпании. Евтиниот европски превозник им порача на клиентите во изјавата за заработка во понеделникот да „резервираат летови порано“ пред...
Речиси 40 отсто од онлајн-продавниците користат манипулативни техники за да ги наведат потрошувачите да донесуваат одлуки што не се во нивен најдобар интерес, покажува истражувањето спроведено од Комисијата и националните органи за заштита на потрошувачите од 23 земји-членки на ЕУ, како и Норвешка и Исланд. „Нашето истражување покажа дека речиси...
Податоците за економската активност во Германија во последниот квартал од минатата година ги изненадија аналитичарите бидејќи забележаа пад од 0,2 отсто во однос на претходниот квартал. Во претходниот квартал од јули до октомври, германската економија забележа раст од 0,5 отсто по ревидирање на резултатите. Контракцијата во последните три месеци е резултат...
Цените на гасот во Европа паднаа на нивото пред војната во Украина, па аналитичарите со малку поголем оптимизам очекуваат дека енергетската криза може да се избегне оваа зима. Онаму каде што имаше недостиг, европските земји успеаја да го надополнат со купување гас што не доаѓа од Русија. Европа се...
Холандија е веќе меѓународно позната по одличната велосипедска инфраструктура, а отворањето на нова гаража за велосипеди во Амстердам ја подигнува опсесијата на оваа нација со велосипеди на ново ниво. Способен да собере до 7.000 велосипеди и изграден по цена од 60 милиони евра (65,3 милиони долари), објектот на централната станица...
Војната во Украина имаше значително влијание врз односите меѓу ЕУ и Русија. Ова е особено видливо во статистиката за трговските односи објавени од Еуростат. Според последните сезонски приспособени податоци, увозот на руски стоки во ЕУ и извозот на европски стоки во Русија значително се намалиле на крајот на деветте месеци...
Истражувањата открија значителна количина на метали и минерали - од бакар до  ретки метали - на морското дно во Норвешка. Властите првпат ги објавија резултатите од истрагата. Тоа е земја која веќе е главен извозник на нафта и гас, а сега размислува да одобри експлоатација на природните ресурси во крајбрежната...
Производството на електрична енергија од обновливи извори се зголемило за речиси пет отсто за само една година, од 2020 до 2021 година, објави Евростат. Во исто време, според официјалната веб-страница за статистика на ЕУ, бруто потрошувачката на електрична енергија се зголеми главно поради економското закрепнување по укинувањето на ограничувањата поради...
Француската групација Керинг, која е сопственик на италијанската модна куќа Гучи, го назначи Сабато де Сарно за нов креативен директор на овој бренд. Де Сарно ја започна својата кариера во Прада, а потоа се пресели во ривалот Долче и Габана, пред да се приклучи на Валентино во 2009 година. Таму...
Европската комисија предлага ЕУ да ги ограничи цените на поскапите руски нафтени деривати на 100 долари, а поевтините на 45 долари за барел. Двете ценовни ограничувања беа објавени пред две недели поради разликата во цената на дериватите во однос на цената на нафтата, според неименуван претставник на Г7 во средината...
Веќе извесно време се зборува за воведување систем за наплата при влез во Венеција поради екстремно големиот број туристи. Откако регионот Венето го одобри воведувањето на овој систем уште во 2019 година, тој требаше да започне со работа во јануари оваа година, што во моментов е одложено за шест месеци. Воведувањето...