четврток, 2 февруари, 2023
Советот на ЕУ денеска ја продолжи важноста на рестриктивните мерки насочени кон одредени сектори на економијата на Руската Федерација за шест месеци, до 31 јули. Санкциите првпат беа воведени во 2014 година како одговор на руските активности за дестабилизација на ситуацијата во Украина, а значително беа проширени од февруари 2022...
Шведскиот моден гигант H&M објави многу слаби резултати и огромна загуба во последниот квартал од 2022 година. Оперативната добивка на H&M падна на 821 милион круни (73,46 милиони евра), од 6,26 милијарди круни во истиот период од претходната година. H&M веќе прелиминарно објави дека неговиот нето приход се зголемил за 10...
До 2025 година, според проценките на GlobalData, Франција треба да привлече повеќе од 93 милиони меѓународни туристи годишно, со што ќе ја зацврсти титулата како најпосетувана земја во светот. Повеќе од 500 милиони туристи годишно ја посетуваат Европа, прашањето е само кои земји ќе ги изберат. Одговорот го дава аналитичката...
Руските извозници продале двојно повеќе течен нафтен гас (ТНГ) на балтичките земји во 2022 година, според три извори во секторот трговија и претовар. Течниот нафтен гас (пропан-бутан) главно се користи како моторно гориво и како извор на енергија за греење, но и како суровина во производството на други петрохемикалии и...
Повеќе од 30 од најбогатите во Норвешка побегнаа во Швајцарија и други земји во текот на изминатата година, бидејќи деловните лидери изразија загриженост за данокот на богатство што го наплаќа земјата пишува Фајненшл тајмс. Јавните бројки во регистерот на населението на Норвешка покажуваат дека најмалку 30 милијардери и милионери ја...
Европската унија има законско овластување привремено да користи за инвестициски цели најмалку 33,8 милијарди евра од средствата на руската централна банка за да помогне во обновата на Украина. Ова е доставено до земјите-членки на блокот, изјавија за „Bloomberg“ луѓе запознаени со ова прашање. Советот за правни прашања на блокот им...
Инфлацијата во еврозоната е сè уште жешка, па Европската централна банка (ЕЦБ) ќе мора дополнително да ја олади со прилагодување на основната каматна стапка, оценува шефот на Бундесбанката, Јоаким Нагел. „Каматите сепак ќе мора да растат“, изјави банкарот за онлајн изданието на магазинот „Шпигел“. ЕЦБ од јули четири пати ја...
Инфлацијата во Германија ќе продолжи да се намалува и ќе падне на шест отсто оваа година, од 7,9 отсто лани, изјави министерот за економија Роберт Хабек во Бундестагот ден по објавувањето на годишниот извештај за состојбата на економијата. Хабек рече дека клучот е да се прекине спиралата на пораст на...
Последниот бран на поскапувања и инфлација го погоди особено пазарот на автомобили, па некогаш релативно достапните семејни автомобили станаа луксузен производ. Разликите се уште поголеми кога се гледа во период од 30 години. Според официјалните податоци на германскиот автомобилски клуб ADAC, автомобилите поскапеле и до 44 отсто во периодот од 2017...
Рекордни 1.957 банкари ширум Европската унија минатата година заработиле 1 милион евра (878.000 фунти) или повеќе, покажуваат бројките, што укажува на тоа дека некои од најдобро платените работни места во Британија се преселиле од Лондон во ЕУ по Брегзит. Европската банкарска управа (European Banking Authority - EBA) објави дека бројот...
Европските резерви на гас достигнаа највисоко ниво за овој период од годината. Цените на природниот гас паднаа трет ден бидејќи високите залихи и враќањето на поблагите временски услови му нанесоа удар на Владимир Путин. Складиштата на гас во ЕУ се со над 75 отсто капацитет, движејќи се од долниот крај на...
Германската економија се очекува да порасне за само 0,2 отсто оваа година, соопшти владата во својот годишен извештај што ќе биде објавен во среда во Берлин – што е подобрување во однос на претходната проценка. Прогнозата е подобра од есенската прогноза за пад на бруто домашниот производ за целата 2023...
BMW нуди претплата за греење на седиштата, а Dacia? Романскиот бренд во одбрани салони во Велика Британија подарува термофор. Романскиот производител на автомобили во сопственост на Рено ги разгледува сите дополнителни опции за претплата што ги нудат одредени производители на автомобили. Dacia првенствено мислеше на BMW и неговата одлука да им наплаќа...
По Втората светска војна, Форд пропуштил историска можност да стане сопственик на Фолксваген без финансиски надомест. Компанијата од Волфсбург била во незавидна положба, а фабриката била многу оштетена. По одредено разгледување од страна на менаџментот на Форд, понудата била одбиена. На Форд му било предложено да го преземе по Втората светска...
Со 460 продавници во 62 земји во светот и вредност од околу 17,5 милијарди долари, Икеа важи за една од најуспешните компании во светот. Икеа има продавници кои многумина ги очекуваат и планираат да одат таму. Но, зошто Икеа е толку интересна за посета и зошто една продавница за домашен...
Crown Estate, компанијата која управува со имотот на кралот Чарлс Трети, ја тужеше американската компанија Twitter, која е во сопственост на Илон Маск. Причината за тужбата е што Твитер не ја плати киријата за седиштето во Лондон, јавува Би-Би-Си. Откако претходно стапи во контакт со Твитер за неговите тврдења, Crown Estate...
Европската комисија најверојатно ќе ја разгледа можноста за укинување на суспензијата на сите царини и квоти за украинскиот извоз на земјоделски и прехранбени производи во јуни оваа година, по жалбите на земјите-членки дека приливот на земјоделски стоки ги става земјоделците во ЕУ во неповолна положба. Сегашната едногодишна шема за привремена...
BMW го претстави новиот M3 CS кој дебитира со поголема моќност и помала тежина и ќе биде во ограничено производство M4 CSL е еден од оние автомобили кои се најфокусирани кон возачот, а што некогаш дошле од М дивизијата на BMW. Но, за возачите кои исто така треба да ги...
Ружа Игнатова, германска државјанка родена во Бугарија, се нарече себеси крипто кралица во 2016 година. Таа ја промовираше својата компанија OneCoin како профитабилен ривал на Биткоин на растечкиот пазар на криптовалути. Само 16 месеци подоцна, Игнатова се качи на авион во Софија за Атина, а потоа исчезна, бидејќи оттогаш никој не...
Оваа година германската економија ќе претрпи загуба од 175 милијарди евра поради војната во Украина, според проценката на Германскиот економски институт (IW). Економските последици од пандемијата во голема мера се намалија по три години, но тоа не е ни оддалеку точно за влијанието на војната врз германската економија. IW пресметал дека...
Трговскиот биланс на Швајцарија за 2022 година покажа четвртина помал суфицит од претходната година бидејќи увозот пораснал многу повеќе од извозот, покажаа денеска податоците на Федералната царинска управа. Трговскиот суфицит од размената на Швајцарија со светот минатата година изнесувала 43,5 милијарди швајцарски франци (47,3 милијарди долари) и бил 25,6 отсто...
Норвешка планира на енергетските фирми да им понуди рекорден број блокови за истражување на нафта и гас на Арктикот во обид да продолжи со производството на фосилни горива, и покрај критиките од еколошките здруженија кои предупредуваат на еколошки ризици, пренесуваат британските медиуми. Како најголем снабдувач на гас во Европа и...
Американската автомобилска компанија Форд мотор планира да укине 3.200 работни места во Европа и дел од производството да префрли во САД, објави германскиот синдикат ИГ Метал. Компанијата планира да отпушти до 2.500 работници во одделот за развој на производи и до 700 во администрацијата, а поголемиот број работници што ќе...
Нацрт-законот бара земјите-членки на ЕУ да воспостават систем за верификација за да ги тестираат рекламираните еко-квалитети ЕУ сака да ги сузбие компаниите што издаваат лажни зелени тврдења за нивните производи и ќе ги казни фирмите за кои ќе се утврди дека лажеле. Тоа е според извештајот во кој се вели...