Рускиот гигант Газпром денеска објави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суја. Низ тој влез во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е благо намалување во однос на неделата кога изнесуваше 45,9, пренесе Ројтерс. „Газпром“ додаде дека нивното барање за...
Додека ЕУ се обидува да ја намали својата зависност од руската енергија и разговара за воведување ембарго на руската нафта, на терен се случуваат интересни промени, а Италија толку многу го зголеми увозот на руска сурова нафта што стана најголемиот поморски центар за танкери во Европа. Податоците објавени од Кплер...
Рејтинг агенцијата „ Мудис“ вчера  го намали кредитниот рејтинг на Украина од „Цaa2“ на „Цaa3“ со негативна прогноза, наведувајќи ги како причина зголемените ризици за одржливоста на долгот на земјата по руската инвазија. „Додека Украина ги користи придобивките од големата меѓународна финансиска помош, која и помага да избегне непосредни ризици...
Во рамките на аеродромот Швехат во Виена е отворена најголемата соларна централа во Австрија. Поставени се 55.000 соларни панели на површина од 24 хектари, кои ќе произведуваат повеќе од 30 милиони киловат часови електрична енергија годишно. Со ова ќе бидат покриени потребите на 250 компании лоцирани во рамките на аеродромот,...
Седум европски земји ги прифатија новите услови за плаќање на рускиот гас и отворија две сметки во Гаспромбанк, а 11 земји го известија Газпром дека тоа не го прифаќаат, пренесе Тасс. Со овие услови, како што се наведува, се согласиле Германија, Италија, Франција, Австрија, Унгарија, Словачка и Северна Македонија, кои...
Од денеска прекинаа испораките на рускиот природен гас за Финска, соопшти финската државна енергетска компанија „Гасум”, откако скандинавската земја одби гасот да му го плаќа на „Газпром” во рубљи. „Испораките на природен гас за Финска според договорот за снабдување се прекинати”, се наведува во соопштението на „Гасум”. Оттаму додаваат дека место...
Магазинот Феникс објави месечни бруто плати за 100-те најпопуларни професии во Германија. Листа на дел од платите според различни занимања: Медицинска сестра - 3174 евра Фармацевт -  4546 евра Архитект - 4122 евра Доктор - 6337 евра Оптичар - 2407 евра Пекар - 2319 евра Продавач во пекара - 1840 евра Багерист - 3437 евра Банкарски службеник - 4990...
Русија ќе го запре протокот на гас во соседна Финска утре наутро, се вели во соопштението на финската државна компанија за големопродажба на гас Gasum. Попладнето во петокот на 20 мај, Гаспром Експорт го информираше Гасум дека испораките на природен гас за Финска според договорот за снабдување со Гасум ќе...
Германија годинава планира рекордно задолжување од околу 140 милијарди евра, што е резултат на финалните преговори во буџетската комисија на Бундестагот. Германскиот буџет за тековната година предвидува расходи од околу 495,79 милијарди евра - нешто повеќе од планираното министерот за финансии Кристијан Линднер. Бундестагот ќе го усвои новиот буџет во неделата...
И покрај хонорарот од 950 евра за три часа работа во текот на викендот, нема кандидати за работа во Штаерска (една од 9-те сојузни покраини во Австрија). Општо познато е дека индустрискиот и угостителскиот сектор очајно бара квалификуван кадар, а сега тоа се одразува и на медицинската област. Иако понудата...
Европската унија бара начин како да ги искористи замрзнатите средства на руските олигарси за финансирање на обновувањето на Украина по војната, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. – Нашите адвокати интензивно работат на изнаоѓање можни начини за искористување на замрзнатиот имот на руските олигарси за обновување...
Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева,  изјави дека „станува пооптимистична“ дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. На маргините на состанокот на министрите за финансии на Г7 и гувернерите на централните...
Обединетото Кралство ќе воведе нови санкции со цел да ги спречи руските државни авиокомпании Аерофлот, Урал ерлајнс и Русија ерлајнс да ги продаваат своите неискористени места за слетување на британските аеродроми, најави шефот на британската дипломатија - Лиз Трас. Британската влада објави дека вредноста на слотовите се проценува на 61,9...
Не е „препорачливо“ компаниите да ги надминуваат насоките на Европската комисија за тоа како да вршат плаќања за рускиот гас без да ги прекршат санкциите на ЕУ против Москва, изјави денеска портпаролот на Комисијата. „Им дадовме упатства на земјите-членки кои кажуваат што можат да направат“, рече портпаролот. Она што може да...
Продажбата на нови автомобили во Европа се намалува веќе десетти месец по ред поради недостигот на чипови, проблемите со синџирот на снабдување и рекордната инфлација што ги кочи купувачите, наведува Ројтерс. Според Европската асоцијација на производители на автомобили, бројот на регистрирани автомобили се намалил за 20% на 830.447 во април....
Здравствените претставници на ЕУ соопштија дека се потврдени 266 случаи на инфекција со салмонела, вклучително и 58 можни случаи на бактеријата, поврзани со чоколадни јајца. Случаеви се пријавени низ Европа, но и во Северна Америка. Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) соопшти дека 86,3 отсто од случаите се...
Четири членки на Европската Унија планираат да ја забрзаат транзицијата кон зелена енергија и да помогнат во независноста од руските енергенти, преку нов голем проект за изградба на ветроелектрани во Северното Море, информираше данската премиерка Мете Фредериксен. Данска, заедно со Белгија, Холандија и со Германија, сака да го зголеми вкупниот...
ИКЕА е позната по пространите салони, евтиниот мебел и секако шведските ќофтиња. Овој малопродажен гигант секоја година служи повеќе од милијарда шведски ќофтиња во рестораните во рамките на својот малопродажен простор. Ова јадење стана симбол на пристапниот и едноставен имиџ на ИКЕА и има централно место во стратегијата да...
Берзата за криптовалути Binance изјави дека е посветена на регулаторите низ Европа, потврдувајќи ги извештаите во февруари дека компанијата сака да стане регулирана во Германија. Говорејќи на конференцијата Finance FWD во Хамбург, извршниот директор на Binance, Чанпен Жао, рече дека се надева дека ќе добие регулиран статус во Германија. „Се надеваме...
Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1 отсто на годишно ниво од 7,8 отсто во март, покажуваат конечните податоци на Евростат. Стапката на инфлација во еврозоната во април изнесувала 7,4 отсто на годишно ниво, што е непроменето во однос на март, објавено е на веб-страницата на...
Од почетокот на војната во Украина, Европската унија бара начин брзо да се ослободи од зависноста од енергетиката од Русија. Европската комисија претстави план за тоа како би можело да изгледа. Едно е сигурно на прв поглед - ќе чини многу. Комисијата процени дека мора да инвестира до 300 милијарди евра...
Италијанската енергетска компанија „Ени“ почна процес на отворање на две тековни сметки во руската „Газпромбанк“, едната во евра, а другата во рубљи, како „претпазливост“, бидејќи се наближуваат роковите за плаќање на рускиот гас, соопшти компанијата. Ени во изјавата рече дека овој потег уследил по „едностраното“ барање на „Газпром експорт“ за...
Економијата на Европската унија (ЕУ) и еврозоната пораснаа за 5,2% и 5,1% во првиот квартал, соодветно, во споредба со истиот период минатата година, според Евростат. Сезонски прилагодениот бруто-домашен производ (БДП) на ЕУ во првите три месеци од годинава е зголемен за 0,4% во однос на последниот квартал од минатата година,...
Сметката за несогласувањата околу трговските аранжмани по Брегзит би можеле да ја платат компаниите и домаќинствата, па се поставува прашањето дали ЕУ и Обединетото Кралство ќе се вклучат во трговска војна, јавуваат британските медиуми. Претставниците на Европската Унија постојано предупредуваат на „сериозни“ последици доколку Британија откаже дел од северноирскиот...