петок, 9 декември, 2022
Почетна Бизнис жени

Бизнис жени

Агенцијата „Марили“ во саботата на 28 мај го одржа 26.тото издание на манифестацијата „Избор на најуспешни жени менаџери 2022“. На свеченоста што се одржа во хотелот „Инекс Олгица Хотел & Спа“ во Охрид беа прогласени за најуспешни 20 менаџерки од нашата држава и од регионот и беа наградени за нивното успешно...
Еден од најпопуларните канцелариски материјали во минатиот век, течниот коректор за отстранување печатни грешки, не го измислил инженер или хемичар, туку секретарката Бет Греам. Кога сфатила дека најновиот модел на електрична машина за пишување - кој производителот IBM го претстави како технолошка револуција - направил многу повеќе печатни грешки,...
Франсоаз Бетанкур Маерс, внуката на основачот на L’Oreal, е најбогатата жена во светот со нето богатство од 74,8 милијарди долари, според Форбс. Нејзиното нето вредност се зголеми  во последните 12 месеци на 73,6 милијарди долари. И тоа значително од 2020 година, кога изнесуваше 48,9 милијарди долари. Бетанкур и нејзиното семејство...
Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во Скопје и Тетово оствари средби со жени претприемачки кои го негуваат и пренесуваат културното наследство преку изработка на уникатни ракотворби на традиционални македонски и албански народни носии. Посетата на жени претприемачки е во организација на Центарот за управување со промени по повод Денот на...
На иницијатива на Сојузот на стопански комори на Македонија, Институтот за стандардизација на Република Северна Македонија воведе посебен стандард за женско претприемништво со кој се влијае на создавање на услови за поттикнување на активно вклучување на жената на пазарот на трудот преку отворање на сопствен бизнис. „Примена на стандарди од...
Марта Ортега, ќерката на основачот и сопственик на Inditex, во петокот ги презеде уздите на Zara и со тоа стана најмоќната жена во светот на облеката. За 38-годишната се вели дека е дискретна и таинствена и одамна е познато дека еден ден ќе го преземе управувањето со најголемиот дистрибутер на...
Од 100-те најбогати во светот, само 14 се жени, а само две од нив не стекнале богатство преку наследство или развод. Листата на милијардери која Форбс ја објавува секоја година покажува кои се најбогатите луѓе во светот, но и како се распределува богатството меѓу половите. Од 100-те најбогати во 2021 година,...
На осми март 1857-ма година во Њујорк е организиран штрајк на работнички во фабрика за текстил, кои барале подобри услови за работа на жените. На истиот ден, на истото место, 51 година подоцна повторно е организиран штрајк на жени. Работничките најпрво биле затворени во фабриката, од којашто не можеле...
Сафра Кец (61) е најплатената жена извршен директор на денешницата.  По потекло е еврејка и како шестгодишно дете со родителите емигрирала во Америка од Романија. Според магазинот Fortune, нејзината годишна плата надминува 51,5 милиони долари. Така, работите и односите во деловниот свет значително се менуваат, особено во ИТ секторот. Жените полека...
Ана Винтур без сомнение е најмоќната и највлијателна жена во светот на модата, па не е ни чудо што многу дизајнери често ги менуваат своите колекции во последен момент доколку таа смета дека не се добри. Славната уредничка на магазинот Вог кој важи за модна библија успеа да го промени...
За овие динамични жени стареењето значи стекнување зрелост и храброст. Магазинот Forbes направи листа на 50 жени претприемачки, менаџери, политичарки, активистки... кои покажуваат дека годините не се пречка за успех. Избрани се 50 од над 10.000 номинирани жени кои се основачки и управуваат со компании, коишто имаат повеќе од 20 милиони...
Родовиот баланс во одборите Велика Британија ќе го постигне во 2034-та година, во Франција пет години подоцна, а во Германија тоа би било во 2053 година.
На челната функција на Лувр таа е именувана од претседателот на Франција, Емануел Макрон.
Нашата земја ќе се претстави со панел дискусија на тема за дизајнирање на добри продукти со женски инпут.
Националната платформа за женско претприемништво треба да се изгради како главен социјален партнер за креирање на политики и реформски процеси, и да овозможи промовирање на жените претприемачки како двигатели на промените.
Главна цел на овој проект е да ги поттикне позитивните перцепции на жените за нивните вештини преку процес на обука така што ќе научат што всушност е потребно за да се биде претприемач.
Таа планира голем дел од богатството да го даде во хумани цели.
Целокупниот износ што ќе добие Бара е околу 201 пат повисок од просечната плата на вработените во General Motors.
Минатата година беше најбогата жена во Велика Британија, но во 2020 година даде 85 милиони фунти за хуманитарни цели.
Бидејќи ИКЕА ги интегрира социјалните претприемништва во нашиот синџир на вредности од 2013 година, имаме учење и искуство. Нашите соработки доведоа до одржлив бизнис за нашите партнери, што значи дека тие можат да планираат проширување и да создаваат долгорочни работни места.
Таа е една од 328 жени на листата милијардери на Forbes, што е зголемување во споредба на минатата година кога на списокот имаше 241
Франсис е претседател на филантропската организација на нејзиното семејство што го поддржува напредокот на науката и уметноста во Франција.
Советите на овие жени имаат смисла и се совпаѓаат со резултатите на многу истражувања кои покажуваат дека криењето на вашиот вистински идентитет на работа, вашата интровертна природа или емоционална душа, има негативно влијание на вашиот професионален придонес.
Од 15 акционерски друштва коишто котираат на берза, а на чие чело стојат жени, 73,3% оствариле добивка, додека со загуба работеле 26,7%.