Почетна Бизнис жени

Бизнис жени

Во денешниот свет, жените прават значителен напредок во деловниот и финансискиот сектор, докажувајќи дека полот не е пречка за успех. Соединетите Американски Држави, како глобален центар за претприемништво и иновации, забележаа извонредни достигнувања од страна на жените во однос на акумулацијата на богатството. Подолу се 10-те најбогати жени во САД...
Светот на технологијата ја слушна веста дека Сем Алтман е сменет од позицијата извршен директор на OpenAI и дека е заменет со Мира Мурати, 34-годишна Албанка која работи во компанијата од 2018 година и е позната за нејзиниот исклучителен придонес во развојот на вештачката интелигенција. Мира Мурати се приклучи на...
За себе вели дека е чупе од Широк Сокак, жена од акција, во исто време и дисциплинирана и нескротлива. Таква била од секогаш, кога на Широк Сокак во Битола мечтаела да биде докторка во операциона сала, таква е и денес, во Словенија, каде е на висока позиција во реномираната...
На Волстрит цените на акциите пораснаа трет ден по ред, бидејќи инвеститорите беа охрабрени од пораките на претставници на американската централна банка дека каматните стапки можеби нема да треба дополнително да се зголемуваат. Dow Jones зајакна 0,40 отсто, на 33.799 поени, додека S&P 500 порасна за 0,52 отсто, на 4.358...
Познатото телевизиско лице и писателка, Марта Стјуарт, „крева бранови“ во светот на бизнисот од 1970-тите, кога почна да работи како брокер во Њујорк. До 1976 година, таа веќе направи клучна промена во нејзината кариера. Но не преку берзата. Ја напуштила работата како брокер и започнала сопствен угостителски бизнис, директно од...
Поголемото учество на жените на лидерски позиции поттикнува развој и носи просперитет во секое општество. Ова го истакнаа учесничките на настанот што се одржа под мотото „Заедно успешни – ослободување на женскиот лидерски потенцијал“. Настанот го организираше АХК Сeверна Македонија, како дел од мрежата на германските стопански комори во...
За Јапонката Јошико Шинохара се вели дека е единствена. Таа на јавноста и на деловниот свет е позната како милијардер кој не наследил ниту пари ниту образование. Сè што понела е искуството од растење со самохрана мајка и јапонската традиција која воопшто не е љубезна кон жените и нивните работни...
Честопати, разочарувањата, неуспесите, физичкиот и менталниот замор можат да направат да се чувствуваме како да сме со километри подалеку од успехот. Без разлика како секој од нас го дефинира успехот, важно е да се потсетиме на некои основни животни правила до кои се придржува секоја успешна жена. Тие го сакаат своето...
Адидас неодамна го објави заминувањето на својата единствена жена-членка на извршен одбор, зголемувајќи го егзодусот на жени на високи позиции во вториот по големина производител на спортска облека во светот. Германската компанија претходно беше на удар на критики поради справувањето со прашањето за „различноста“. Аманда Рајкумар, глобалниот шеф за човечки ресурси,...
Кога пред точно една деценија Американката Ен Мелам, тогаш 33-годишна, за првпат во животот отиде на пилатес - веројатно немаше поим како тој тренинг ќе и го промени животот. Таа денес е инспирација за многумина, инаку основач на фитнес стартапот Solidcore, кој поседува дури 100 спортски сали. Седиштето на компанијата...
Нема човек од светот на бизнисот, и од оној  другиот позабавен, шоу-бизнисот, кој не седнал наспроти Опра Винфри и не одговарал на нејзините прашања. Самата Опра вели дека за 40-те години колку што е во бизнисот има направено околу 35.000 интервјуа. Опра е навистина ценета, дека е една од најбогатите...
Пејачката Ријана се повлекува од функцијата извршен директор на брендот за долна облека што го основа пред пет години. Компанијата Savage X Fenty првпат се појави во форма на онлајн продавница во 2018 година и многу брзо еволуираше во таканаречени „поп-ап“, привремени продавници кои продаваат долна облека, облека за спиење...
Новиот извештај на Светскиот економски форум (СЕФ) проценува дека жените нема да ги достигнат мажите уште 131 година. Со други зборови, дури во 2154 г. Според „Глобалниот родовиот јаз извештај 2023“, вкупниот родовиот јаз, мерејќи ја еднаквоста во областа на економијата, политиката, здравството и образованието, е намален за само 0,3...
Денес повеќе од кога било се зборува за родова еднаквост, но во пракса сè уште има многу работи кои не се јасно дефинирани и кои сè уште премолчено се очекуваат од жените. И покрај можноста за избор, овие очекувања и сето она со кое се соочуваат жените бара подигање...
Родовата пристрасност и дискриминацијата ги задржуваат жените на работното место со генерации, но новото истражување покажува дека родовата пристрасност едвај ја гребе површината на севкупните критики кои ги засегаат професионалните жени во текот на нивната кариера. Во една неодамнешна студија во која 913 жени одговориле на голем број прашања, истражувачите...
Министерството за економија објави три јавни повици за субвенции за микро, мали и средни компании за занаетчии и за дигитализација за женско претприемништво. Како што објави на својот Фејсбук профил министерот за економија Крешник Бектеши со јавниот повик за субвенционирање на микро, мали и средни претпријатија ќе се кофинансираат 40% од...
Сопственикот на Твитер, Илон Маск, синоќа објави дека го нашол вистинскиот кандидат за функцијата извршен директор на оваа социјална мрежа, а американските медиуми дознаваат дека тоа е Линда Џакарино. Според Wall Street Journal, таа е во преговори да стане нов извршен директор на Twitter, а моментално е претседателка на глобалното...
Поранешната прва дама Мишел Обама отвора компанија за здрава храна и пијалаци. – Сфатив дека навиките на децата не можат да се променат однадвор, но мора да се навлезе длабоко во проблемот, односно да се најде начин да се промени самата индустрија за храна и пијалаци – изјави Обама, која...
Британскиот официјален форум на монетарни и финансиски институции ‒ ОМФИФ, годинава ја рангира Народната банка како прва во светот меѓу централните банки и финансиските институции според застапеноста на жените на раководни позиции. Ова е дел од објавата посветена на Индексот на родова еднаквост во финансиските институции за 2022 година,...
Продолжува владеењето на Франсоа Бетенкур Маерс. Француската наследничка трета година по ред ја задржува титулата за најбогата жена во светот, со проценета нето вредност од 80,5 милијарди долари, 5,7 милијарди долари повеќе од минатата година. Бетенкур Маерс е рангирана како 11-та најбогата личност на планетата, од 14-та минатата година. Таа...
Уделот на жените кои работат со скратено работно време, од вкупниот број на вработени жени во ЕУ на возраст од 15 до 64 години, во третиот квартал од 2022 година, е поголем од уделот на мажите (28 наспроти осум проценти). Во исто време, жените имаат најголем удел во сите...
Една од најбогатите жени во Кина ја презеде Country Garden, водечки инвеститор во областа на недвижнини, откако нејзиниот татко се повлече од функцијата претседател. Јанг Хуијан го наследи нејзиниот татко Јанг Гуочијанг како претседател на компанијата што тој ја основал. Јанг (68) поднесе оставка од функцијата претседател „поради старост“, се вели...
„Општествата со поголема родова еднаквост се сметаат за посигурни, поздрави, со помалку насилство и  поголема кохезија. Но, исто така поголемата интеграција носи и голем број економски придобивки, не само за жените, туку и за целото општество." Ова го истакна Анита Ангеловска-Бежоска, гувернерка на Народната банка, на Меѓународниот форум за...
Речиси пет години компанијата „Адора инженеринг" не гради во Македонија, но мораториумите и административните бариери не нè спречија да инвестираме и да градиме. Ги насочивме инвестициите во Грција и во Србија. Оваа година се очекува да го пуштиме во употреба најновиот иновативен градежен проект „21 st Century Zlatibor residence,...