Бизнис жени

Една од најбогатите жени во Кина ја презеде Country Garden, водечки инвеститор во областа на недвижнини, откако нејзиниот татко се повлече од функцијата претседател. Јанг Хуијан го наследи нејзиниот татко Јанг Гуочијанг како претседател на компанијата што тој ја основал. Јанг (68) поднесе оставка од функцијата претседател „поради старост“, се вели...
„Општествата со поголема родова еднаквост се сметаат за посигурни, поздрави, со помалку насилство и  поголема кохезија. Но, исто така поголемата интеграција носи и голем број економски придобивки, не само за жените, туку и за целото општество." Ова го истакна Анита Ангеловска-Бежоска, гувернерка на Народната банка, на Меѓународниот форум за...
Речиси пет години компанијата „Адора инженеринг" не гради во Македонија, но мораториумите и административните бариери не нè спречија да инвестираме и да градиме. Ги насочивме инвестициите во Грција и во Србија. Оваа година се очекува да го пуштиме во употреба најновиот иновативен градежен проект „21 st Century Zlatibor residence,...
Не само обичните работници ги губат своите работни места, туку пресвртници се случуваат и меѓу лидерите - поточно, меѓу женските лидери. Кога станува збор за врвот на компанијата, веќе има лични одлуки. Имено, неодамна се појави веста дека Сузан Војчицки, една од највлијателните лидери во Силиконската долина со 25-годишно искуство...
Сузан Војчицки, долгогодишна директорка на Гугл, која одигра една од клучните улоги во создавањето на компанијата, објави дека се повлекува од позицијата извршен директор на Јутјуб, откако минатите девет години ги помина на таа позиција, соопшти агенцијата АП. Во е-пошта до вработените на YouTube, Војчицки рече дека се повлекува од...
Мира Мурати генерален директор за технологија, во „OpenAi“, компанијата која стои зад софтверот „ChatGPT“ е тип на личност која отворено зборува за опасностите од вештачката интелигенција, а во исто време звучи дека сè ќе биде во ред на крајот, пишува Time. Овој софтвер стана многу популарен неодамна поради способноста...
Започнувањето стартап без никакво деловно искуство може да биде застрашувачко. Но, тоа не ја спречи Крисанти Индијана - која имаше само 24 години кога беше ко-основач на Social Bella. - Немате што да изгубите, тоа е всушност предноста да се започне млад - изјави за CNBC Make It Индијана, која...
Мелани Перкинс е по потекло од Австралија. Дизајнерската платформа Canva започна со точно нула врски во Силиконската долина. Сега е највредниот стартап во целиот свет основан од жена и е подготвен да биде купен од Google или Microsoft. Денес стартапот е проценет на 26 милијарди долари, што е највисока сума...
Конкуренцијата да бидат именувани меѓу најмоќните жени на Fortune е малку потешка оваа година. Како признание за глобалниот бизнис, Fortune одлучи да ги спои домашните и меѓународните листи на најдобрите корпоративни жени лидери во глобална листа. Сепак, на некој начин, овогодинешната топ 10 листа е слична на минатогодишната со неколку...
Како долгогодишен Адвокат на неколку спортски клубови во Република Северна Македонија, многу често се сретнувам со прашањето за даночните поттикнувања кога станува збор за донација или спонзорство во спортските клубови. Со цел олеснување на целата постапка и одговор на прашањата поврзани со донирањето или спонзорирањето на спортските клубови, решив да...
Малку се милијардерки кои целосно сами го стекнале своето богатство, како што тоа го направи Ријана - која неодамна беше прогласена за најмладата милијардерка  која сама го стекнала богатството во САД. Сепак, и покрај фактот што многу многу богати жени во светот наследиле добар дел од нивната империја, нивната...
Агенцијата „Марили“ во саботата на 28 мај го одржа 26.тото издание на манифестацијата „Избор на најуспешни жени менаџери 2022“. На свеченоста што се одржа во хотелот „Инекс Олгица Хотел & Спа“ во Охрид беа прогласени за најуспешни 20 менаџерки од нашата држава и од регионот и беа наградени за нивното успешно...
Еден од најпопуларните канцелариски материјали во минатиот век, течниот коректор за отстранување печатни грешки, не го измислил инженер или хемичар, туку секретарката Бет Греам. Кога сфатила дека најновиот модел на електрична машина за пишување - кој производителот IBM го претстави како технолошка револуција - направил многу повеќе печатни грешки,...
Франсоаз Бетанкур Маерс, внуката на основачот на L’Oreal, е најбогатата жена во светот со нето богатство од 74,8 милијарди долари, според Форбс. Нејзиното нето вредност се зголеми  во последните 12 месеци на 73,6 милијарди долари. И тоа значително од 2020 година, кога изнесуваше 48,9 милијарди долари. Бетанкур и нејзиното семејство...
Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во Скопје и Тетово оствари средби со жени претприемачки кои го негуваат и пренесуваат културното наследство преку изработка на уникатни ракотворби на традиционални македонски и албански народни носии. Посетата на жени претприемачки е во организација на Центарот за управување со промени по повод Денот на...
На иницијатива на Сојузот на стопански комори на Македонија, Институтот за стандардизација на Република Северна Македонија воведе посебен стандард за женско претприемништво со кој се влијае на создавање на услови за поттикнување на активно вклучување на жената на пазарот на трудот преку отворање на сопствен бизнис. „Примена на стандарди од...
Марта Ортега, ќерката на основачот и сопственик на Inditex, во петокот ги презеде уздите на Zara и со тоа стана најмоќната жена во светот на облеката. За 38-годишната се вели дека е дискретна и таинствена и одамна е познато дека еден ден ќе го преземе управувањето со најголемиот дистрибутер на...
Од 100-те најбогати во светот, само 14 се жени, а само две од нив не стекнале богатство преку наследство или развод. Листата на милијардери која Форбс ја објавува секоја година покажува кои се најбогатите луѓе во светот, но и како се распределува богатството меѓу половите. Од 100-те најбогати во 2021 година,...
На осми март 1857-ма година во Њујорк е организиран штрајк на работнички во фабрика за текстил, кои барале подобри услови за работа на жените. На истиот ден, на истото место, 51 година подоцна повторно е организиран штрајк на жени. Работничките најпрво биле затворени во фабриката, од којашто не можеле...
Сафра Кец (61) е најплатената жена извршен директор на денешницата.  По потекло е еврејка и како шестгодишно дете со родителите емигрирала во Америка од Романија. Според магазинот Fortune, нејзината годишна плата надминува 51,5 милиони долари. Така, работите и односите во деловниот свет значително се менуваат, особено во ИТ секторот. Жените полека...
Ана Винтур без сомнение е најмоќната и највлијателна жена во светот на модата, па не е ни чудо што многу дизајнери често ги менуваат своите колекции во последен момент доколку таа смета дека не се добри. Славната уредничка на магазинот Вог кој важи за модна библија успеа да го промени...
За овие динамични жени стареењето значи стекнување зрелост и храброст. Магазинот Forbes направи листа на 50 жени претприемачки, менаџери, политичарки, активистки... кои покажуваат дека годините не се пречка за успех. Избрани се 50 од над 10.000 номинирани жени кои се основачки и управуваат со компании, коишто имаат повеќе од 20 милиони...
Родовиот баланс во одборите Велика Британија ќе го постигне во 2034-та година, во Франција пет години подоцна, а во Германија тоа би било во 2053 година.
На челната функција на Лувр таа е именувана од претседателот на Франција, Емануел Макрон.