Свет

Германскиот производител на спортска опрема Adidas AG побара од американската канцеларија за трговски марки да ја одбие апликацијата за  заштитен знак на трите паралелни ленти на здружението Black Lives Matter. Адидас предупредува дека вака дизајнираниот заштитен знак може да ја доведе во заблуда јавноста и да создаде конфузија бидејќи трите...
Регулаторното тело на Федералните резерви на состанок во американскиот Сенат објави дека менаџментот на банката од Силиконската долина (SVB) извршил „ужасно лоша“ работа со контрола на ризикот пред да пропадне банката. Како што пренесува Ројтерс, членовите на Сенатот побарале да знаат зошто предупредувањата за проблемот биле игнорирани. „Во основа, моделот за...
На Волстрит, берзанските индекси благо паднаа во вторник, најмногу поради падот на цените на акциите во технолошкиот сектор, кој е под продажен притисок по силниот раст во првиот квартал. Dow Jones загуби 0,12 отсто, на 32.394 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,16 отсто, на 3.971 поен, а индексот...
Вторник донесе смиреност на светските пазари на нафта. На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше повисока за 32 центи отколку на затворањето на тргувањето завчера и изнесуваше 78,44 долари. На американскиот пазар се тргуваше по цена од 73,07 долари. Утрово Брент се тргува по цена од 79,06 долари за барел,...
„Адидас“ го прекина модното партнерство со американската поп-ѕвезда Бијонсе, објави „Волстрит журнал“, цитирајќи луѓе кои знаат за ова прашање. Доколку информацијата се потврди, тоа би било втор прекин на соработката меѓу Адидас и славна личност откако германскиот гигант за спортска облека ја прекина соработката со Канје Вест поради неговите антисемитски...
Колапсот на Silicon Valley Bank со седиште во САД, најголемиот банкрот од глобалната финансиска криза, и итното спасување на Credit Suisse од швајцарскиот ривал UBS, предизвикаа распродажба на банкарските акции бидејќи се ширеше стравот од зараза. Дојче банк беше следната цел, со пад на акциите и зголемување на трошоците за...
Извршниот директор на „Дизни“, Боб Ајгер, во понеделникот рече дека неговата компанија ќе започне со отпуштање на персоналот почнувајќи од оваа недела, прва од трите рунди очекувани намалувања по неговата најава во февруари дека компанијата ќе укине 7.000 работни места. Кратењата на глобалната работна сила на „Дизни“ се дел од...
Според Financial Times, аналитичарите на Trafigura, водечки светски трговец со метали, очекуваат цената на бакарот оваа година да достигне рекордно високо ниво поради обновената побарувачка од кинеската индустрија. Тоа може дополнително да ги исцрпи и онака ниските резерви на бакар. Како порано нафтата Како што е познато, бакарот е практично незаменлива...
Банката на федерални резерви ќе продолжи да ги зголемува каматните стапки и покрај тоа што трговците се обложуваат против тоа поради стравувањата од банкарска криза на пазарите, соопшти BlackRock Inc. Најголемиот светски фонд за управување со пари ги фаворизира обврзниците поврзани со инфлација - хартии од вредност кои нудат заштита...
Се предвидува дека Кина ќе обезбеди значителен поттик за светската економија, со околу една третина од глобалниот раст во 2023 година, изјави во неделата директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева. „Силно закрепнување значи дека Кина треба да сочинува околу една третина од глобалниот раст во 2023 година - што...
Американскиот долар доминира со глобалната трговија и протокот на капитал многу децении. Сепак, многу нации бараат алтернативи за американската валута за да ја намалат нивната зависност од САД. Visual Capitalist го претстави порастот на американскиот долар како доминантна меѓународна резервна валута. Но, исто така и неодамнешните напори на различни нации...
Довербата на светските инвеститори падна на едно од најниските нивоа во последните дваесет години, покажа истражувањето на инвестициската банка BofA. Причината за тоа е неодамнешната банкарска криза на двете страни на Атлантикот. Месечната анкета по колапсот на SVB и Signature Bank и пред минатонеделното спасување на Credit Suisse, покажа дека...
Испораките на нафта од Русија за Индија се зголемени за 22 пати минатата година, изјави денеска рускиот вицепремиер Александар Новак. Тој на состанокот на колегиумот на Министерството за енергетика на Русија рече дека испораките за Кина и другите пазари се зголемени, пренесува РИА Новости. Агенцијата наведува дека Новак претходно во март...
Истражувањето на инвестициската банка Голдман Сакс покажа дека развојот на вештачката интелигенција може да доведе до автоматизација на бројни работни места во САД и Европа, што може значително да загрози стотици илјади работни места. Според Фајненшл тајмс, инвестициската банка соопшти дека системот за вештачка интелигенција како ChatGPT во иднина би...
Цените на нафтата се искачија вчера на меѓународните пазари над 76 долари по прекинот на извозот од ирачкиот дел на Курдистан, а инвеститорите беа смирени со мерките за спречување на банкарска криза што ќе ја потисне побарувачката. Утрово на лондонскиот пазар цената на барелот изнесува 78,52 долари. На американскиот пазар...
На Волстрит во понеделникот индексите Dow Jones и S&P 500 пораснаа, благодарение на закрепнувањето на банкарскиот сектор, додека Nasdaq падна поради притисокот врз технолошкиот сектор. Dow Jones зајакна 0,60 отсто, на 32.432 поени, S&P 500 падна за 0,16 отсто, на 3.977 поени. Индексот Nasdaq ослабе, пак, за 0,47 отсто, на...
Американскиот производител на iPhone Apple и Кина „пораснаа заедно“ во текот на изминатите три децении, а врската помеѓу компанијата и еден од нејзините најголеми пазари стана „симболична“, изјави извршниот директор на Apple, Тим Кук, на Форумот за развој на Кина во Пекинг. Во својата прва посета од избувнувањето на пандемијата,...
Директните странски инвестиции во Кина се зголемени за 26,5 отсто во првите два месеци од оваа година, јавува Анадолија. Странските директни инвестиции се зголемија за 26,5 отсто во првите два месеци во однос на истиот период лани и достигнаа 19,96 милијарди долари, објави кинеското Министерство за трговија. Инвестициите во деловни услуги...
Чарли Мангер, милијардер потпретседател на Беркшир Хатавеј и десна рака на Ворен Бафет, повика на забрана на криптовалутите. Во неодамнешниот авторски текст за Wall Street Journal, Мангер ги повика американските власти да ги забранат дигиталните производи, велејќи дека тие се како договори за коцкање кои ги таргетираат ранливите инвеститори. Несакањето...
Шефот на банкарската групација на Австралија и Нов Зеланд, Шејн Елиот вели дека најновите превирања во глобалниот банкарски систем може да предизвикаат финансиска криза, иако е премногу рано да се предвиди дали тоа би можело да доведе до повторување на 2008 година. Властите ширум светот се во состојба на висока...
Основачот на „Алибаба“, Џек Ма, по повеќе од една година престој во странство се врати во Кина, соопшти денеска весникот „Саут Чајна Морнинг пост“. Ма, еден од најистакнатите кинески претприемачи, ја напушти Кина на крајот на 2021 година и последните месеци беше виден во Јапонија, Австралија и Тајланд. Кон крајот на...
Saudi Aramco потпиша договор со кинеските партнери за проект за рафинерија и петрохемиски комплекс во североисточна Кина вреден 12,2 милијарди долари, кој треба да започне со работа во 2026 година. Проектот во градот Панџин во провинцијата Лиаонинг ќе биде втора голема инвестиција за рафинирање и петрохемија на Арамко во Кина,...
Стресовите во банкарскиот сектор внимателно се следат во поглед на нивниот потенцијал да предизвика кредитен пад, објавија во неделата Федералните резерви на САД, додека функционер на Европската централна банка исто така најави можно заострување на кредитирањето. Властите ширум светот се во состојба на висока готовност за последиците од неодамнешните банкарски...
Првата кинеска пловечка турбина на ветер исплови од градот Жухаи во јужната кинеска провинција Гуангдонг до најјужната провинција Хаинан заради инсталација. Платформата е изградена од кинеската национална офшор нафтена корпорација (CNOOC), а ќе биде инсталирана во водите оддалечени 136 километри од градот Венчанг, крајбрежен град во Хаинан, со инсталирана моќност...