петок, 3 декември, 2021

Свет

И покрај предвремениот крај на AirPower, работата на универзалниот полнач на Apple сè уште е во тек. Во 2017 година, Apple ги претстави плановите за додаток за полнење AirPower кој требаше да може да полни повеќе уреди одеднаш. Производот никогаш не се појави на пазарот, а Apple конечно го прекина...
Кинеската компанија China Petrochemical Corporation (Sinopec) започна со изградба на најголемата централа за производство на еколошки чист водород во светот, кој ќе се произведува со помош на сончева енергија. Фабриката ќе стапи во функција во летото 2023 година и ќе произведува до 20.000 тони „зелен“ водород годишно. Инвестицијата во проектот...
Cardano останува една од најстабилните блокчејн мрежи во крипто просторот. Основана во 2017 година, Cardano до неодамна беше најголемата мрежа за обложување (PoS) во индустријата. Иако Solana го надмина конкурентот по бројот на токени, Cardano продолжува да ја докажува својата сила и стабилност, а доказ за тоа е и неговото...
Google откри технички детали за системот Project Starline, кој компанијата го демонстрираше на конференцијата за развивачи I/O претходно оваа година. Project Starline во суштина е кабина за видео разговор каде луѓето комуницираат едни со други како да се блиску еден до друг.
По серијата опции, Маск се уште има опција да купи уште 10 милиони акции по цена од по 6,24 долари, која истекува во август следната година.
Кинеската компанија Диди за превоз на патници на повик преку мобилна апликација најави дека ќе започне со делистирање на берзата во Њујорк и дека планира да котира на пазарот на капитал во Хонг Конг. Одлуката доаѓа неполни шест месеци по иницијалната јавна понуда (IPO), односно дебито на кинескиот технолошки гигант...
Поранешниот извршен директор на Citigroup, Мет Жанг, лансираше крипто фонд од 1,5 милијарди долари наречен Hivemind Capital Partners. Hivemind, нов крипто инвестициски фонд со седиште во Њујорк, ќе работи во четири области: обложување принос, тргување, инвестирање во ризичен капитал и игра за заработка play-to-earn (P2E). За последното, компанијата го ангажираше...
Според OilPrice, цената за барел нафта од типот брент е 71 долар, а за северноморскиот WTI 67,88 долари.
После свирчето Cyberwhistl, кое веќе е распродадено на онлајн продавницата на Tesla, компанијата лансираше во продажба уште еден производ – Cyberquad. Станува збор за електричен Cyberquad кој веќе може да се нарача преку веб-страницата на Tesla по цена од 1.900 долари, а испораката се очекува во рок од четири недели. Ова...
Од 25 милиони луѓе заробени во принудна работа, повеќе од 16 милиони се експлоатирани во приватниот сектор, како што се домашна работа, градежништво или земјоделство.
Студијата спроведена во Голдман Сакс покажа дека помладите аналитичари работат во просек 95 часа неделно, а стресот на работа предизвикува физички и психички непријатности.
Светот во 2022 година може да отстапи од целите за борба против климатските промени и транзицијата кон „зелена“ енергија и да даде поддршка на инвестициите во фосилни горива. А тоа би било дел од борбата против инфлацијата и ризикот од социјални немири, поради поскапувањето на храната и енергијата, пишува...
Извештајот, кој и беше претставен на федералната влада, повикува на национална стратегија за справување со кризата најдоцна до крајот на 2022 година.
Apple го поддржа привременото откажување од наметнување давачки на Apple Watch и компонентите за Mac Pro, според информациите на веб-страницата на претставникот за продажба во САД, пишува CNBC. Декларциите на компанијата се јавен чекор во процесот што би можел да го врати ослободувањето на владата од 7,5 отсто давачки за...
Посилното користење на апликациите за вести е позитивна корелација со приходот и нивото на образование, додека зголемената употреба на Facebook е поврзана со намален приход и образование.
Бидејќи „омикрон“ е позаразна, но помалку смртоносна варијанта, таа брзо ќе ги смени другите опции - што пак ќе биде катализатор во транзицијата од смртоносна пандемија кон нешто поблиску до сезонски грип.
Извршни директори и корпоративни инсајдери продадоа акции за рекордни 69 милијарди долари во 2021 година, откако претстојните даночни зголемувања и високите цени на акциите охрабрија многумина да ги искористат предностите. Во текот на изминатата година, извршни директори, основачи на компании и инсајдери ги продадоа своите акции по рекордни стапки -...
Свирчето се распродаде за само неколку часа откако излезе во продажба. Сепак, се чини дека Tesla во одреден момент ќе ги обнови резервите, според описот на нивната онлајн продавница, пишува Engadget.
Новото име ќе стапи на сила на 10 декември, соопшти Square, истакнувајќи дека ознаката SQ на Њујоршката берза во овој момент нема да се промени.
Нов Shiba Inu „кит“ се појави на интернет откако купи 850 милијарди токени SHIB во вредност од 38 милиони долари. Трансакцијата се случи во вторникот, непосредно пред полноќ, додека токенот штотуку ја започна својата корекција и се тргуваше за 0,0000048 долари. Таквата силна куповна моќ, за жал, не може да...
Прајс посочи дека ги удвоил платите на агентите за поддршка на клиенти и рецепционерите, што имало експоненцијално влијание врз финансиската сигурност на вработените.
Цените на храната на светските берзи се зголемија во ноември, четврти месец по ред и остануваат на највисоко ниво во последните 10 години, соопшти денеска Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО). Причина за продолжувањето на поскапувањето е зголемената побарувачка на пченица и млечни производи. Просечната вредност на индексот на...
Голдман Сакс не прави промени во нивните прогнози поврзани со омикрон додека веројатноста за овие сценарија не станат малку појасни, напишаа економистите на Голдман Сакс.
Пазарот на криптовалути изгуби 1,6 отсто од својата вредност за 24 часа, а капитализацијата моментално изнесува 2,76 милијарди долари. Според веб-страницата „Коингеко“, Биткоинот во последните 24 часа ја зголемил својата вредност за 0,6 отсто и моментално се тргува по цена од 57.061 долар. За разлика од вчерашниот скок, Етереумот денеска „падна“...