На светските берзи цените на нафтата пораснаа и минатата недела, вторпат по ред, што е последица на геополитичките тензии, но слабоста на побарувачката го ограничува уште поголемиот раст на цените. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела порасна за 1,55 отсто, на 83,47 долари, додека на американскиот пазар цената...
На девизните пазари и минатата недела благо порасна вредноста на доларот во однос на кошничката валути, петти пат по ред, бидејќи сè појасно е дека поради високата инфлација, американската централна банка нема да брза со намалување на каматните стапки. Индексот на доларот, кој ја следи вредноста на САД во однос...
На Волстрит цените на акциите паднаа минатата недела бидејќи инфлацијата во САД неочекувано се зголеми, додека европските берзи зајакнаа, најмногу благодарение на добрите деловни резултати на компаниите. На Волстрит, Dow Jones изгуби 0,1 отсто минатата недела, на 38.627 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,4 отсто, на 5.005 поени,...
Цените на нафтата се искачија на највисокото ниво од ноември, но златото се задржа над 2.000 долари, иако првото намалување на стапката на ФЕД е одложено. Биткоинот имаше многу мазна недела со важно психолошко ниво од 50.000 долари. Денеска достигна цена од 52.012 долари. Акциите на берзата Coinbase, на пример, скокнаа за...
Ако доброто инвестирање е досадно, тогаш милијардерот Џорџ Сорос е веројатно најдосадниот инвеститор на светот. Милијардерот еднаш рече: „Ако инвестирањето е забавно, ако се забавувате, веројатно нема да заработите пари“. „Доброто и паметно инвестирање е досадно“, рече тој. Тешко е да се оспори  таа теза која доаѓа од човек вреден речиси седум...
Илон Маск, еден од сопствениците на Тесла, е  најбогат човек во светот. Позицијата на Маск произлегува од неговата вклученост во технолошки, иновативни и претприемачки потфати. Податоците собрани од Финболд покажуваат дека од средината на февруари 2024 година, нето вредноста на Маск била пријавена на 198,9 милијарди долари. Нето вредноста на Маск...
Технологијата на натриум-јонски батерии ќе овозможи најниска цена за киловат час, истакнува Стелантис. Натриум-јонските батерии во иднина ќе овозможат поевтини и поеколошки батерии за електричните автомобили. Кинескиот производител на автомобили JAC го лансираше својот прв електричен автомобил со оваа технологија. Сега и Stellantis им се придружува на гигантите кои инвестираат...
Извршниот директор на Голдман Сакс, Дејвид Соломон, доби 31 милион долари како компензација за 2023 година, што е за 24 отсто повеќе од 25 милиони долари во 2022 година, соопшти компанијата во петокот. Платата на Соломон се состои од основна плата од 2 милиони долари, непроменета во однос на претходната...
Откако централните банки почнаа да ги зголемуваат клучните каматни стапки во борбата против високата инфлација, последиците од тоа почнаа да се чувствуваат и во најголемите светски економии. Според Sky News, Обединетото Кралство падна во рецесија во последниот квартал од минатата година. Според британските медиуми, рецесијата треба да биде блага и краткотрајна...
Трошоците за транспорт на стоки од Азија во Европа се зголемени за 400 отсто поради нападот во Црвеното Море, изјави  европскиот економски комесар Паоло Џентилони. Времето на испорака на стоки од Азија во Европа е продолжено за 10 до 15 дена поради споменатите напади, додаде Џентилони, пренесува Euractiv. Тој очекува...
Не сите милијардери го напуштија факултетот за да започнат бизнис од гаража. Најбогатите сепак мораа да имаат одредено образование. Дали Бил Гејтс навистина би бил Бил Гејтс ако не присуствуваше на Универзитетот Харвард - каде што имаше пристап до најдобрата компјутерска опрема и ресурси на пазарот - барем некое...
Аргентина ја извести Русија дека не планира да се приклучи на БРИКС, изјави заменик-шефот на руското Министерство за надворешни работи Сергеј Рјабков. „Новата влада на оваа земја официјално не информираше нас и другите членки на БРИКС дека нема намера да ја искористи поканата формулирана од лидерите во Јоханесбург“, рече Рјабков...
Американскиот производител на спортска опрема Најк наводно ќе отпушти околу два отсто или околу 1.600 вработени како дел од програмата за штедење. Првата фаза од отпуштањата се очекува да започне денеска, додека втората треба да биде завршена до крајот на нивната фискална година, која завршува на крајот на мај, објави...
Американскиот технолошки гигант Microsoft ќе инвестира 3,2 милијарди евра во инфраструктурата за вештачка интелигенција (AI) во Германија во следните две години, изјави денеска претседателот на таа корпорација Бред Смит. „Германските компании многу брзо се прилагодуваат на технологиите поврзани со вештачката интелигенција“, рече Смит на заедничката прес-конференција со германскиот канцелар Олаф...
Инвеститорите станаа толку заљубени во приказната за вештачката интелигенција на Nvidia што сакаат дел од сè што ќе допре производителот на чипови. Во средата, Nvidia во регулаторното поднесување откри дека има удели во неколку јавни компании: Arm, SoundHound AI, Recursion Pharmaceuticals, Nano-X Imaging и TuSimple. Nvidia е апсолутен победник минатата и...
Производителот на автомобили „Стелантис“ на својата веб-страница објави дека неговата нето добивка за целата 2023 година се зголемила за 11 отсто на годишно ниво, на 18,6 милијарди евра. Приходите на конгломератот европски и американски фабрики (Фиат, Пежо, Ситроен, Крајслер...) во истиот период се зголемени за шест отсто на годишно ниво...
Продажбата на мало во САД падна како што се очекуваше во јануари во однос на декември, но падот од 0,8 отсто беше повеќе отколку што очекуваа аналитичарите на Волстрит. Во исто време, американското Министерство за трговија ги промени податоците за декември надолу. Како што пресметала, тогаш месечниот раст не бил...
Илјадници автомобили од луксузните германски марки Ауди и Порше се заглавени на пристаништата во САД поради царинските проверки за делови од кинеско производство. Двете марки припаѓаат на германскиот автомобилски гигант Фолксваген (VW) и вклучуваат делови направени од неговите добавувачи во Кина, вклучувајќи ја и провинцијата Ксинџијанг, честа тема во западната...
На валутните пазари, пак, вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна втор ден по ред. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,36 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 104,69 поени. Истовремено,...
Глобалните залихи на нафта потонаа за околу 60 милиони барели во јануари, при што залихите на копно паднаа на најниско ниво од 2016 година во услови на намалено производство во Северна Америка, објави Меѓународната агенција за енергија (ИЕА). Залихите беа намалени на почетокот на годината и покрај очигледните слабости на...
На Волстрит, берзанските индекси денеска пораснаа втор ден по ред, бидејќи поостриот пад на трошоците во САД од очекуваното ги поддржа надежите дека американската централна банка наскоро ќе почне да ги намалува каматните стапки. Dow Jones зајакна 0,91 отсто, на 38.774 поени, додека S&P 500 порасна за 0,58 отсто, на...
Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) започнува програма за снабдување со минерали клучни за безбедно снабдување со енергија бидејќи побарувачката рапидно расте и производството е концентрирано во неколку производители, рече извршниот директор Фатих Бирол. Бирол го истакна новиот безбедносен предизвик во синџирот на снабдување со енергетска технологија, истакнувајќи дека моменталната побарувачка...
Инвестицискиот фонд Беркшир Хатавеј  на милијардерот Ворен Бафет го намали својот удел во технолошката компанија Епл откако продаде 10 милиони акции на компанијата во четвртиот квартал од 2023 година. Оваа информација доаѓа од документ објавен на официјалната веб-страница на Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC). По оваа продажба, Беркшир...
Годишната стапка на инфлација во Аргентина се искачи на 254,2 отсто на почетокот на 2024 година. На месечна основа, цените во таа јужноамериканска земја, која страда од тешка економска криза, во јануари пораснале за 20,6 отсто, објави државниот завод за статистика Indec. Особено силно се зголемија цените на производите за лична...