четврток, 2 февруари, 2023
Почетна Технологија

Технологија

Американскиот IBM стана најновиот технолошки гигант кој најави намалување на илјадници работни места. Компанијата во средата соопшти дека ќе бидат укинати 3.900 работни места. Овој потег ќе го чини IBM околу 300 милиони долари овој квартал, потврди портпаролот на компанијата. Засегнатите единици се Kyndryl, бизнис со ИТ инфраструктурни услуги, кој официјално...
Најголемиот авион во светот наречен The Roc, кој има шест мотори, постави уште еден значаен рекорд. The Roc полета од пристаништето Мохаве во југоисточна Калифорнија во петокот наутро и постави уште еден рекорд за авиони со неговата големина откако леташе шест часа пред да слета на истата писта. Го произведе компанијата...
Американскиот производител на компјутери Dell планира да престане да користи чипови произведени во Кина до 2024 година, а компанијата веќе им кажа на добавувачите дека значително ја намалуваат количината на компоненти „made in China“ во нивните производи со цел да го диверзифицираат нивниот синџир на снабдување. Потсетуваме дека тензијата...
Првиот обид за лансирање на сателит од Велика Британија не успеа во понеделникот нешто пред полноќ, кога компанијата за лансирање Virgin Orbit извести за „аномалија“ што ја спречи ракетата да стигне до орбитата. Мисијата Start Me Up полета од пистата на аеродромот Cornwall Newquay со ракетата на Virgin’s LauncherOne носена...
Mercedes-Benz најавува далекусежни планови за лансирање на глобална мрежа за полнење со висока моќност низ Северна Америка, Европа, Кина и други клучни пазари. Mercedes-Benz годинава започнува да гради мрежа на моќни станици за полнење на електрични автомобили во САД и Канада, а потоа и во други региони низ светот. Целта е...
Концептниот седан i Vision Dee ги прикажува технологиите и стилот за претстојните електрични возила на BMW со Neue Klasse BMW ги изненади присутните на тековниот саем за потрошувачка електроника (CES) во Лас Вегас со претставувањето на i Vision Dee, футуристички концепт на седан кој има за цел да обезбеди „дигитално...
Вчера на CES беше претставен првиот производ од партнерството најавено минатата година помеѓу Sony и Honda, а се работи за електричен седан кој излегува под брендот Afeela. Првите пред-нарачки на Afeela се планирани за првата половина на 2025 година, а продажбата треба да започне истата година, изјави извршниот директор на...
Оние кои сметаат дека iPad Pro моделите на Apple не се доволно големи, ќе мора да почекаат до 2024 година за да можат да купат уреди со поголеми екрани. Аналитичарот Рос Јанг тврди дека Apple работи на поголеми модели на iPad Pro, но дека разликата нема да биде многу голема....
Компанијата мајка на Фејсбук Меtа го купи Luxexcel, холандски стартап специјализиран за паметни очила. Веста за купувањето ја потврди  TechCrunch. „Возбудени сме што тимот на Luxexcel се приклучи на Меtа, продлабочувајќи го постојното партнерство меѓу двете компании“, рече портпаролот на Меtа. Компанијата не ги откри финансиските услови на договорот. Основана во...
Американскиот претприемач и сопственик на „Твитер“, Илон Маск, денеска објави дека се направени промени на серверите со базата на податоци и дека ќе се забрза работата на мрежата. „Направени се значителни промени во архитектурата на основните сервери. ‘Твитер’ треба да биде побрз“, напиша Маск на оваа социјална мрежа. Вчера, беа забележани...
И покрај санкциите на САД, Huawei останува релевантен и заработува приход благодарение на патентите и договорите со автомобилските компании Huawei, кинескиот технолошки гигант и производител на електроника, кој во САД се најде во фокусот на вниманието поради неколку прекршувања на сајбер безбедноста и обвинувања за шпионажа, е подготвен да собира...
Stellantis го финализираше купувањето на aiMotive, компанија за автомобилска технологија која треба да го забрза развојот на автономни возила Stellantis го комплетираше купувањето на aiMotive, една од најголемите независни светски централи за автомобилска технологија која работи на решенија за автоматско возење на ниво на агностика. Главниот директор за софтвер на Stellantis,...
Американскиот софтверски гигант Мајкрософт соопшти дека нуди 69 милијарди долари за компанијата-создавач на видеоиграта Call of Duty (Activision Blizzard). Според известувањето, понудата ќе им користи подеднакво и на гејмерите и на гејмерските компании. Мајкрософт го изнесе аргументот со цел да го убеди судот на американската Федерална трговска комисија да дозволи продолжување...
Конкуренцијата на пазарот на чипови за паметни телефони никогаш не била поголема. Аналитичката компанија Counterpoint го објави своето глобално истражување на пазарот на процесори за паметни телефони, кое покажува дека Qualcomm и Apple водат кога станува збор за брзината на процесорот, додека MediaTek останува лидер во однос на пазарниот удел. MediaTek...
Пред точно 1 година, КИБС во партнерство со Некстсенс, ја лансираше првата македонска услуга за електронска идентификација – OneID, изработена и сертифицирана согласно релевантните европски стандарди, како и согласно релевантната национална регулатива. Со тоа OneID стана првиот дигитален производ сертифициран по правилата на ЕУ кој е достапен и за нашите...
Многу доктори толку нечитко пишуваат рецепти за лекови, па за многумина е тешко да се „дешифрира“ нивниот ракопис. Ова е проблем кој технолошките компании со децении безуспешно се обидуваат да го решат. На една компанија сега ѝ успеа да го чита дури и „докторскиот ракопис“. Google на својата годишна конференција одржана...
Не е лесно да се одреди кои земји се најнапредни во вештачката интелигенција (Artificial Intelligence - AI), бидејќи ова поле постојано се развива и постојано се евидентираат нови решенија и случувања. Сепак, некои земји се признати сами по себе за нивниот значаен придонес во областа на вештачката интелигенција, вклучувајќи ги...
И покрај турбулентната година за компанијата, Мета е најбрзо растечкиот бренд во САД, според новиот извештај на Morning Consult. Мета, матичната компанија на платформите за социјални медиуми како Facebook и Instagram, забележа зголемување од 6,5% во купувањата (т.е. уделот на потрошувачите кои рекоа дека ќе размислат за купување од брендот)...
Владата на Нов Зеланд најави закон кој ќе ги обврзе големите технолошки компании како Гугл и Мета да плаќаат за објавени медиумски содржини. Законот ќе биде моделиран по слични закони во Австралија и Канада, рече министерот за медиуми Вили Џексон, и изрази надеж дека тоа ќе ги охрабри дигиталните платформи да се согласат да...
Европскиот производител на авиони Airbus објави партнерство со францускиот производител на автомобили Renault за развој на нова генерација на електрични батерии за автомобили и авиони. Инженерските тимови на двете компании ќе ги здружат силите за развој на технологии за складирање енергија, кои треба да им овозможат на електричните возила да...
Сеул ја доби својата прва линија на самоуправувачки автобуси како дел од експериментот за кој инженерите велат дека има за цел да направи јавноста да се чувствува поудобно со возилата без возач на патот. Новото возило не изгледа како обичен автобус: тоа е целосно симетрично, со заоблени рабови и големи...
Акциите на Zoom паднаа за околу 90 отсто во споредба со врвот на пандемијата во октомври 2020 година, пренесува Блиц. Акциите паднаа за речиси 10 отсто само во вторникот, откако компанијата ја намали годишната прогноза за продажба и забележа најбавен квартален раст досега. Ова поттикна најмалку шест брокерски куќи да...
Преземањето на Твитер од Маск и целиот хаос што следеше остави одредени последици. Покрај тоа што многу луѓе останаа без работа, а Твитер изгуби дел од огласувачите, некои корисници најавија дека ќе ги избришат своите профили на оваа мрежа и ќе се свртат кон алтернативи. Засега, се чини, таа...
Тајванскиот производител на чипови TSMC планира да произведе чипови базирани на 3-нанометарска технологија во нова фабрика во САД, изјави во понеделникот основачот на компанијата Морис Чанг. Главниот снабдувач на Apple, Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) гради фабрика вредна 12 милијарди долари во американската сојузна држава Аризона. Тајванската компанија мораше да донесе одлука...