петок, 21 јануари, 2022
Почетна Технологија

Технологија

Работата на Боби Котик доби изненадувачки високи оценки во вторникот. Котик го води американскиот производител на игри Activision Blizzard и неговите претходници повеќе од 30 години. Корпорацијата одговорна за добро познатите серии на видео игри како што се Warcraft, Diablo, Call of Duty или Candy Crush сега е на...
Алгоритам за вештачка интелигенција може да ја предвиди веројатноста за преживување на критично болен пациент со Ковид-19 врз основа на еден примерок од крв. Системот се потпира на формула за машинско самостојно учење користејќи одредени протеини во крвната плазма за да ги предвиди шансите на пациентот да ја преживее инфекцијата,...
Според пресудата, Твитер мора да плати по 1.500 евра на секоја од шесте оштетени страни.
Intel навести дека следната генерација на системи за рударење биткоини може да се испорача со налепници Intel Inside. Компанијата најави дека планира да разговара за чипот „Bonanza Mine“ за ископување биткоини, на претстојната конференција. Bonanza Mine е опишан како ефикасен, евтин ASIC за ископување биткоини, според податоците од документацијата потпишана од...
Apple е повторно водечка компанија кога станува збор за бројот на испорачани телефони, според статистиката од четвртиот квартал од 2021 година. Претходно, Apple ја врати втората позиција во текот на третиот квартал од минатата година, а сега го надмина Samsung и повторно е на првото место. Сите споменати резултати се постигнати...
Мајкрософт  соопшти дека ќе го купи гигантот во индустријата за видео игри, компанијата Activision Blizzard, за 68,7 милијарди долари и тоа во готовина. Договорената цена значи дека Мајкрософт ќе плати 95 долари по акција на Activision Blizzard. Акциите на Activision скокнаа за 27 отсто на Њујоршката берза по објавувањето на веста,...
Системите базирани на Linux се сеприсутни и клучен дел од интернет инфраструктурата. Сè попопуларните IoT уреди често се базирани на Linux, но неодамна станаа главна цел за развивачите на малициозен софтвер, предупредуваат експертите. Зголемениот број на уреди за IoT се атрактивна цел, особено како средство за организирање напади како што...
Новите паметни телефони на Xiaomi би можеле да имаат скенер за отпечатоци на цел екран кој ги елиминира неточностите и го забрзува отклучувањето. Покрај тоа, ова ќе ја минимизира неточноста на корисничкото искуство со тековниот скенер за отпечатоци под екранот. Скенерот за отпечатоци на цел екран нема да бара од...
Се чини дека малопродажниот гигант Walmart Inc. се подготвува да влезе во метаверзумот со патентни апликации кои покажуваат дека планира да создаде своја сопствена колекција на криптовалути и NFT. Мултинационалниот трговец на мало поднесе неколку нови трговски марки до Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД на 30 декември,...
Сите веќе го знаеме ова - информатичката технологија стана составен дел од бизнисот. Тоа значи дека денешните ИТ лидери веќе имаат лидерски улоги во организациите во кои работат - тие се „десната рака“ на бизнис лидерите. Што е потребно сега за успешно насочување на технолошкиот развој на една организација? Денес,...
И покрај фактот дека пандемијата на коронавирус го забави производството на компоненти потребни за паметни телефони, Samsung успеа да направи дури 300 милиони во 2021 година, според извештајот на The Eleca. Имено, зад 238,8 милиони уреди стои јужнокорејска компанија, додека над 60 милиони од нив се направени од ODM (Original...
Недостигот на чипови ги погоди индустриите ширум светот. Водечките производители на полупроводници не можат да ја задоволат побарувачката, а конкуренцијата за пристап до нивните капацитети се интензивира. Минатата година, клиентите на тајванскиот производител на чипови TSMC платиле најмалку 6,7 милијарди долари однапред за идните испораки на производи, објави Seeking Alpha,...
Samsung неодамна поднесе барање за патент кој претставува лаптоп кој може да се превиткува двапати. Во овој случај, тоа значи дека има флексибилен екран. Неговата предност е поефикасна преносливост. Компанијата поднесе патент до Светската организација за интелектуална сопственост во јули 2021 година, а документите беа објавени на 13 јануари 2022...
Bundesamt für Strahlenschutz, германската федерална канцеларија за заштита од радијација, објави листа на паметни телефони кои најмногу зрачат. Во денешно време сите секојдневно ги користиме мобилните телефони и тие ни се на дофат на рака 24 часа на ден. Бидејќи многу често користиме мобилен телефон и тој секогаш ни е блиску,...
Хрватската фудбалска федерација (ХНС) објави дека на 20 јануари ќе започне со продажба на  крипто токен - „Ватрени“. Сојузот на својата веб-страница наведува дека официјалната претпродажба сè уште не е започната, но дека со оставање на е-маил адреса може да се резервира место на листата на чекање. ХНС истакнува дека цената...
Деловната мрежа LinedIn наскоро ќе воведе нова аудио функција, која ќе биде дел од пошироката платформа за настани на Linkedin. Целта на функцијата е да им даде можност на корисниците да го комплетираат својот деловен профил. Аудио функцијата ќе дебитира во бета верзија. Мрежата LinkedIn, која е во сопственост на...
„Baby Shark“ е најпопуларната детска песна во светот и достигна 10 милијарди прегледи на YouTube, пренесува CNN. Оваа песна за деца ја осмисли јужнокорејската компанија која се занимава со образование Pinkfong, а ја изведе пејачката Хоуп Сегоин. Песната беше објавена во 2016 година и веднаш стана вирален хит во Азија. Подоцна,...
На почетокот на минатата година од Instagram потврдија дека работат на нов дизајн на „story“ во кој лизгањето повеќе нема да биде само хоризонтално, туку и вертикално. Така, ќе можете да се префрлите на нови приказни со повлекување со прстот надолу или нагоре по екранот. Додека досега оваа можност само...
Sony Group Corp. ќе продолжи да произведува конзоли PlayStation 4 во 2022 година во позадина на проблемите со глобалниот синџир на снабдување, што го ограничи производството на најновиот и најскапиот модел PlayStation 5. Јапонската компанија, чија понуда на конзолата PS5 е ограничена од нејзиното лансирање во ноември 2020 година, ги...
Апликациите за временска прогноза се меѓу најчестите типови на апликации за паметни телефони, но без разлика колку веќе ги има, се појавуваат нови, од кои некои се обидуваат да понудат малку поинакви можности. DINA е токму таква апликација. Покрај тоа што може да го прикаже моменталното време, потпирајќи се на...
Програмерите на апликации заработиле повеќе од 260 милијарди долари од 2008 година од продажба на дигитални производи и услуги на App Store, објави американскиот технолошки гигант Apple. Само минатата година, програмерите заработија 60 милијарди долари, соопшти Apple. Во јуни минатата година, Apple објави дека во 2020 година, вредноста на издадените фактури...
На прв поглед може да изгледа дека Genius е само уште една апликација која овозможува пристап до голем број текстови на песни и што е уште поважно, може да го прикаже текстот на песната што се репродуцира на самиот паметен телефон. Сепак, се оди чекор понатаму. Покрај тоа што Genius...
Според финансиските аналитичари, AMD во наредните години ќе може да претендира во дел од пазарите со кумулативен промет од 100 милијарди долари годишно, прогнозираат финансиски аналитичари. Уште во март 2020 година, на состанок со аналитичари, раководството на AMD објави дека во наредните години компанијата ќе покрива пазарни сегменти со вкупен...
Хакери успеале да дојдат до колекции на NFT со висока вредност. NFT стана исклучително популарен во последно време кога станува збор за колекционерство на дигитална уметност. Цената на овие уметнички дела е многу шпекулативна, а многу NFT се проценуваат на илјадници, па дури и стотици илјади долари. Сепак, Тод Крамер -...