вторник, 4 октомври, 2022
Почетна Новости

Новости

Сè повеќе нови автомобили и камиони конечно пристигнуваат кај трговците, и се чини дека проблемите во синџирот на снабдување се зад нас и производителите на автомобили го зголемуваат фабричкото производство. Меѓутоа, сега зголемувањето на каматните стапки и другите економски притисоци почнуваат да го намалуваат расположението на потрошувачите за купување...
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со Амбасадорот на Австрија, Д-р Георг Вуцас и претставници на текстилната компанија „Текспорт". На средбата се разговараше за предизвиците со кои се соочува текстилната индустрија во насока на исполнување на предвидениот план за работа, потребата од прекувремена работа...
„Процесот на дигитална трансформација на финансиската индустрија, којшто се одвива повеќе години, значително забрза заради пандемијата. Плаќањата сè повеќе стануваат безготовински. Според Светската банка, во глобални рамки, две третини од возрасното население врши дигитални плаќања, притоа 95% во развиените економии, а 57% во економиите во развој. Трендот на сè поголема...
Триглав осигурување Живот ги објавува добитниците од наградната игра за склучување на полиса за осигурување на живот, која е поврзана со вложување во инвестициски фонд Балансиран на КБ Публикум инвест. Добитници на 3 велосипеди се: Дејан Стефаноски - Охрид Анриета Наумовска - Скопје Драган Иванов – Скопје Извлекувањето на наградените се изврши во просториите на Компанијата на ден 03.10.2022 година во 12.00 часот, во присуство на комисија за контрола...
Од есента 2024 година, на потрошувачите од ЕУ повеќе нема да им треба различен уред и кабел за полнење на своите мобилни уреди секогаш кога ќе купат нов, и ќе можат да користат еден полнач за сите нивни преносни електронски уреди со мала и средна големина. Ова законско решение денеска...
Италијанската енергетска компанија „Ени“ соопшти дека испораката на руски гас може да се обнови неделава. Застојот е предизвикнан од регулаторните прашања во Австрија, а не од геополитика, се наведува во соопштението, пренесуваат медиумите. „Ситуацијата би можела да се реши пред крајот на оваа недела“,. изјави извршниот директор на „Ени“, Клаудио Дескалци,...
Еврото денеска се тргуваше блиску до највисокото ниво од 22 мај во однос на доларот, добивајќи 0,15 отсто на 0,9838 долари, додека американската валута ослабна во однос на кошницата на големи ривали. Во исто време, британската фунта го продолжи своето закрепнување, по одлуката на владата да се откаже од контроверзните...
Заврши годинешната берба и откупот на винско грозје во винарската визба „Тиквеш“. Оваа година „Тиквеш“ откупи најголема количина грозје во однос на минатите години. Воедно, водејќи се од стратегијата за обезбедување висок квалитет, постигната е највисока просечна цена по килограм досега. Во рамки на годинешниот откуп, заклучно со 30. септември, „Тиквеш“...
Трендот на пораст како на вредноста и на бројот на е-трансакции продолжува да расте. Македонците потрошиле речиси 195 милиони евра во првите шест месеци од оваа година кон домашни онлајн продавници што претставува 70 отсто од вкупната вредност на направени онлајн трансакции, информираат од Асоцијацијата за Е-трговија на Македонија...
Во последните две години, а особено за време на пандемијата, дојде до бум на финансиските инфлуенсери или како што се нарекуваат финфлуенсери. Со лудиот раст на пазарот на крипто, многумина сакаа да „омрсат брк“, бидејќи кога нешто на интернет ќе доживее „hype“, има и кликови, а на крајот и...
Американскиот производител на храна Марс нареди суспензија на дистрибуцијата на околу 300 видови производи во германските продавници Edeka, Netto, Rewe и Penny. Одлуката ја донеле откако овие трговски синџири одбија да ги зголемат цените на производите што им ги доставува Марс. Ценовната војна меѓу производителите и супермаркетите станува се пожестока....
Швајцарската економија забележа благ раст и во првиот квартал, поддржана од силниот раст на индустриското производство на позадината на закрепнувањето на меѓународната побарувачка за прецизни инструменти, часовници и накит, соопшти владата. Активноста во првите три месеци од годинава е зголемена за 0,5 отсто во однос на претходните три месеци...
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека вкупно 29 апликанти ќе ја искористат мерката за финансиска поддршка во набавка на опрема за производство на тутун. Поддршката кон земјоделците доаѓа преку Програмата за рурален развој мерка 121 Инвестиции за модернизација на земјоделски стопанства, односно подмерката 121.7 набавка на опрема за производство...
Лондонскиот аеродром „Хитроу“ соопшти дека ги информирал авиокомпаниите дека подоцна овој месец ќе го укине дневниот лимит за патници на своите терминали, објави Волстрит журнал. Аеродромот во јули ги ограничи полетувањата на патниците на 100.000 дневно, а во август го продолжи лимитот до 29 октомври, во обид да ги ограничи...
Неколку дена по нејзината првична јавна понуда (IPO), акциите на германскиот производител на луксузни возила Порше паднаа под почетната цена во понеделникот. Како што јави агенцијата ДПА, приоритетните акции на Порше паднале за 1,4 отсто на 81,3 евра. За потсетување, акциите на подружницата VW во четвртокот беа прославени на берзата во...
Еден од најпочитуваните инвеститори во Силиконската долина, Бил Гeрли, рече дека сега можеби е добро време како и сите во изминатата деценија да се изгради фирма „од нула“. Gurley е генерален партнер во Benchmark и е познат по своите инвестиции во таканаречените „еднорози“ како Zillow, Glassdoor и Uber. Неодамна беше гостин...
Куповната моќ на граѓаните на Црна Гора, според анализата на Центарот за економски и европски студии, е намалена за цели 15 отсто поради многу високата стапка на инфлација. Просечната плата без даноци и придонеси во Црна Гора од 718 евра, колку што беше во август, е реално за 5,7 отсто...
Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева  изјави дека 48 земји се изложени на глобалната криза со храна, а половина од нив се многу ранливи. Георгиева, која зборуваше на конференција во главниот град на Саудиска Арабија, Ријад, исто така рече дека 41 милион луѓе во арапскиот свет се изложени на...
HAK, еден од најголемите брендови за зеленчук во Северна Европа, го прекинува производството на шест недели поради високите трошоци за енергија. Холандската компанија за зеленчук  привремено ќе го запре производството на шест недели од јануари поради трошоците за енергија, соопшти компанијата. „Со сегашните цени на енергенсите не е изводливо да се...
Цените на нафтата скокнаа на меѓународните пазари кон 89 долари откако водечките произведувачи навестија дека би можеле да го намалат производството најмногу од првата година на пандемијата. На лондонскиот пазар цената на барелот утрово изнесува 89,39 долари. На американскиот пазар се тргува по повисока цена од 84 долари за барел. Пазарите...
Албанската министерка за финансии и економија Делина Ибрахимај на редовната месечна конференција за движењата во економијата, соопшти дека инфлацијата забележана во Албанија е значително помала во однос на земјите од регионот. -Инфлацијата во август изнесува 8 отсто, додека осум-месечниот просек е 6,1 отсто, што значи дека и понатаму имаме најниска...
Членовите на алијансата ОПЕК + планираат значително да го намалат производството на нафта со цел уште еднаш да го стимулираат растот на цените кои почнаа да паѓаат. Иако информациите дека во хаосот на енергетската неизвесност ОПЕК+ се обидува да им наштети на западните либерални демократии кои се обидуваат да обезбедат...
Унгарија  објави дека постигнала договор со Гаспром за одложување на плаќањата за испорака на гас во текот на зимата, потег што може да го намали притисокот врз растечкиот дефицит на тековната сметка на земјата и врз форинтата. Трговскиот дефицит на Унгарија оваа година порасна под влијание на скокот на цените...
Големопродажните цени на гасот во Холандија и Велика Британија паднаа бидејќи обновувањето на норвешките залихи помогна да се олеснат грижите за руските испораки по одлуката на Газпром да го запре снабдувањето со гас за Италија. На холандскиот пазар цената за ден однапред падна за 12,55 евра, на 150,95 евра за...