Почетна Новости

Новости

Златото останува важно складиште на вредност, кое служи како безбедно пристаниште за време на економски кризи. Во 2023 година, во услови на неизвесност околу каматните стапки во САД и континуираните геополитички ризици, златото уште еднаш ја покажа својата важност достигнувајќи ново рекордно високо ниво во декември. Оваа графика, на авторот...
Европските берзански индекси денеска се нерамномерни, американските пониски од вчера, додека цените на нафтата и пченицата паѓаат. Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:15 часот порасна на 17.078,25 поени, францускиот CAC 40 на 7.806,14 поени, додека лондонски FTSE 100 падна на 7.680,74 поени, а московскиот MOEX на 3.180,1 поени. Вредноста...
Реалниот бруто домашен производ во 2022 година бележи раст во 231 од 242 региони на ЕУ или во 95,45 отсто од нив, покажуваат податоците на Европската статистичка агенција – Евростат. Водечките две позиции според растот на БДП во 2022 година ги држат региони во Португалија и тоа Алгарве со 17...
Граѓаните на Европската Унија, пред сѐ, на возраст над 65 години, но и оние меѓу 15 и 25 години, во 2022 година не отишле на ниту едно туристичко патување. Истражувањето на Евростат покажа дека 38 отсто од граѓаните на ЕУ на возраст над 15 години не отишле на патување со...
Нафтата порасна на денешното тргување во Азија, но растот на цените засега е скромен. Како што пренесуваат странските агенции, цените и натаму главно се под влијание на тензиите во Црвеното Море, каде јеменските Хути продолжуваат да ги напаѓаат товарните бродови. Барел Тексас нафта од 159 литри за испорака во април утринава...
Банките во Словенија лани оствариле речиси 1,14 милијарди евра добивка пред оданочување, што е за 109 отсто повеќе од претходната година. Со нешто помалку од 1,10 милијарди евра, нето добивката е поголема за 119 отсто, објави денеска Банката на Словенија. Приходите од нето каматата минатата година речиси двојно се зголеми...
Во ноември минатата година вкупно 108.950 лица кои не се државјани на ЕУ првпат поднеле барања за азил во некоја од земјите членки на Унијата, што претставува зголемување за околу 11 отсто во споредба со истиот месец во 2022 година, соопшти  Европската статистичка агенција – Евростат. Дополнително, како што јави...
На Волстрит, цените на акциите паднаа во вторник, најмногу во секторот на производители на чипови, што е последица на притисокот врз акциите на Nvidia пред објавувањето на нејзините квартални деловни резултати. Dow Jones загуби 0,17 отсто, на 38.563 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,60 отсто, на 4.975 поени,...
Просечната месечна нето плата во Хрватска во декември 2023 година изнесува 1.191 евро, што е номинално пониска за 1,4 отсто, а реално за 0,9 отсто во однос на ноември, објави Хрватската државна служба за статистика (ДЗС). Просечната  нето плата е номинално повисока за 13,9 отсто, а реално за девет отсто...
Годинава се очекува раст на светскиот пазар на автомобили (патнички и лесни комерцијални возила), а според експертите од американската корпорација S&P Global, продажбата на автомобили во светот ќе порасне со стапка од 2,8 отсто и ќе достигне 88,3 милиони автомобили. Во 2023 година, според податоците на S&P Global, во светот...
Биткоинот би можел да достигне 100.000 долари до јуни 2024 година, предвидува американскиот инвеститор и автор на бестселерот „Богат татко, сиромав татко“, Роберт Кијосаки. Тој е познат како инвеститор чии прогнози се многу почитувани и не е единствениот кој предвидува дека оваа криптовалута ќе има значителен раст оваа година. https://twitter.com/theRealKiyosaki/status/1759336403715101181 Биткоинот вчера...
Во земјите на Европската унија во јануари се регистрирани 851.690 нови автомобили, што е за 12,1 отсто повеќе во споредба со истиот месец лани, објави денеска на својата веб-страница Асоцијацијата на европски производители на автомобили (ACEA). Пазарот закрепна од малото забавување во декември минатата година кога бројот на нови регистрирани...
Советот на ЕУ денеска ја усвои Директивата за подобро информирање, заштита и прилагодување на потрошувачите во Унијата во процесот на зелената транзиција и воспоставувањето на циркуларната економија.     Со новите правила, како што јави дописникот на МИА од Брисел, се зајакнуваат правата на потрошувачите преку измена на директивите за нефер комерцијални...
Во декември производството во градежништвото се зголемило за 0,8 отсто во еврозоната и за 1,4 отсто во Европската унија, покажува првата проценка на Евростат објавена денеска. На годишна основа, производството во градежништвото во декември е зголемено за 1,9 отсто во еврозоната и за 2,4 отсто во Европската унија, објавено е...
Американскиот дигитален гигант Мајкрософт најави дека ќе инвестира речиси две милијарди евра во центри за податоци за апликации за вештачка интелигенција во Шпанија, со планирана инфраструктура во Германија и Британија. Шпанскиот премиер Педро Санчез и директорот на Мајкрософт Бред Смит во понеделникот објавија дека во следните две години ќе бидат...
Најголемиот светски производител на чипови „Taiwan Semiconductor Manufacturing“, поради големата побарувачка, најави изградба на втора фабрика во Јапонија. Како што е наведено, Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM), која е во мнозинска сопственост на TSMC, планира да започне со изградба до крајот на оваа година, а објектот треба да биде...
Како што соопшти денеска Републичкиот завод за статистика на Србија, цените на производите и услугите за лична потрошувачка во јануари 2024 година, односно заклучно со декември 2023 година, се во просек повисоки за 0,3 отсто, додека во однос на јануари 2023 година се зголемени за 6,4 отсто. Како што истакнуваат...
Како да се искористат актуелните трендови на глобалните вински пазари заради подобро позиционирање на македонското вино, како да се зголеми препознатливоста на нашите вина, зошто е исклучително важно воведувањето на географски ознаки на виното и какви придобивки ќе донесе овој процес. Ова се само дел од прашањата за кои...
Минималните трошоци на едно семејство во февруари се зголемени за 313 денари во однос на јануари, покажуваат податоците на синдикалната потрошувачка кошничка. Според денеска објавените податоци, вредноста на синдикалната минимална кошница во февруари изнесува 57.476 денари и во однос на јануари кога изнесувала 57.163 денари е зголемена за 313 денари. Со...
Државната каса на Албанија инкасирала 6 милијарди евра во текот на минатата година или 680 милиони евра повеќе споредено со претходната година. – Во државниот буџет во 2023 година се слеани 643 милијарди леки или околу 6 милијарди евра. Податоците доставени од Министерството за финансии покажуваат дека Владата и општините...
Економијата на Израел се намали за речиси 20 отсто на годишно ниво во последниот квартал на 2023 година, покажаа официјалните податоци, бидејќи ги влеа ресурсите во конфликтот против Хамас во Газа. Остриот пад на БДП, кој беше многу поголем отколку што предвидуваа аналитичарите, дојде откако стотици илјади израелски резервисти беа...
Првиот човек, кој доби мозочен имплант од компанијата за медицинска технологија на Илон Маск, „Неуралинк“, се чини дека целосно закрепна и може да контролира компјутерски глушец со своите мисли, рече Маск. „Напредокот е добар досега и се чини дека пациентот целосно закрепнал, со невролошки ефекти за кои сме свесни. Пациентот...
Кинеската марка BYD наскоро ќе пушти во продажба нови верзии на два свои седани, по цени што ќе ги направат многу конкурентни на пазарот. Во прашање се варијантите „Glory Edition“ на моделите BYD Qin Plus и BYD Chaser 05, а двата модели ќе чинат 79.800 јуани, односно само 10.300 евра. Оваа...
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Турција е најсигурниот партнер на Русија во гасниот сектор. Во интервју за телевизискиот канал „Россија 1“ тој истакна дека Турција станала таква откако Германија го намалила увозот на руски гас. Тој смета дека Турција успеа да стане сигурен партнер на Русија со гасоводот Турски...