Новости

Кинеско-германскиот производител на автомобили SAIC Volkswagen (SAIC-VW) нуди 3,7 милијарди јуани (околу 537 милиони долари)  за да го субвенционира купувањето на своите модели во Кина. Една од причините за овие стимулации е падот на продажбата на автомобили на локалниот пазар од 20 отсто од почетокот на оваа година. Компанијата на...
Центар за претприемништво и креативност се отвори денеска на Економскиот факултет во Прилеп, Проектот, со вкупна вредност од 580.000 евра, доби 15% финансиска поддршка Министерството за локална самоуправа за спроведувачите - партнери во земјава. Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов го поздрави отворањето на  Центарот и го истакна неговото значење...
Извршниот директор на Citigroup Џејн Фрејзер рече дека мобилните апликации и можноста потрошувачите да префрлаат милиони долари со неколку кликнувања на копче претставуваат голема промена во начинот на кој банкарите управуваат и регулаторите реагираат на ризикот од банкрот. Фрејзер рече дека брзиот колапс на  Silicon Valley Bank (SVB), исто така,...
Цената на кој следен производ ќе биде замрзната зависи од анализата во Министерството за економија, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски. -Кој производ ќе биде со замрзната цена ќе зависи од анализите што се прават во Министерството за економија. Доколку има производ што ги исполнува условите тогаш нормално Владата ќе донесе...
Нова кредитна линија воведува националната Развојна банка која е наменета за компании за дигитализација и дигитална трансформација. Ќе има поволни услови односно ниски каматни стапки, а корисници може да бидат микро, мали и средни компании. Директорот на Развојната банка, Кире Наумов, на прес-конференција во Владата соопшти дека кредитната линија ќе...
Патниците повторно избраа - најдобрите аеродроми во светот се наоѓаат во Азија. Аеродромите во Сингапур, Доха и Токио на тој начин ги зазедоа првите три места меѓу најпопуларните, а оние во Европа доста добро се држат на листата на првите десет. Очекувано, загрепскиот аеродром „Фрањо Туѓман“ не се најде...
Германскиот производител на автомобили Фолксваген планира да произведе 3 милиони мали електрични возила во своите две фабрики во Шпанија меѓу 2025 и 2030 година, изјави Вејн Грифитс, претседател на SEAT. Германскиот производител на автомобили промовира електрификација на своите производи и планира да изгради фабрика за батерии во Шпанија. Грифитс рече дека...
KARIERA.mk организира настан на 30.03.2023 во Skopje Marriott Hotel за сите маркетинг експерти и ентузијасти, претприемачи и љубопитни поединци кои сакаат да слушнат нови идеи и практични решенија за совршениот брендинг за една компанија! Предавач на работилница ќе биде Kremena Yordanova, Director Marketing Activations во Adidas Амстердам, професионалец со долгогодишно искуство...
Европа е во криза на недостиг од здравствени работници што мора брзо да се реши, бидејќи европската популација старее, а бројот на хронични болести се зголемува, предупреди Светската здравствена организација (СЗО). „Кризата на здравствената работна сила во Европа повеќе не е закана, таа е тука сега“, рече Ханс Клуге, регионален...
Зависноста од руската нафта и гас сега е минато, вели претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Украинските власти и енергетските бизнисмени велат, сепак, дека големи количества руски јаглеводороди, особено нафта, продолжуваат да течат во Европа и ја финансираат воената машина на Путин. Посредниците купуваат руска сурова нафта и...
Електричниот спортски седан на Audi, моделот e-Tron GT и неговата перформансна верзија RS e-Tron GT пристигнаа во Македонија Новиот електричен адут на германската марка Audi, моделот e-Tron GT, сега е достапен на македонскиот пазар откако пристигна во продажниот салон во рамките на комплексот Порше Македонија. Целосно електричниот Gran Turismo е...
Американскиот министер за финансии Џенет Јелен изјави дека неуспехот на мала банка може да предизвика неуспех на други помали банки, пренесува Анадолија. „Неуспехот на една мала банка може да започне трка со други банки, а неуспехот на таа банка потоа може да доведе до системски неуспех“, рече Јелен пред Поткомитетот...
АД ЕСМ на 22.03.2023 година произведe 14.863 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти. Во Термоелектраните произведени се 10.250 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 4.613...
Потребите на Украина за обнова и закрепнување пораснаа на 411 милијарди американски долари, соопшти Светската банка. Проценката направена заедно со украинската влада, Европската комисија и Обединетите нации е повисока од 349 милијарди долари од извештајот објавен минатиот септември, пренесува француската новинска агенција АФП. Во извештајот  Светската банка предупреди дека наведената проценка...
Американските индекси ослабеа откако ФЕД продолжи да ги зголемува каматните стапки, истовремено признавајќи дека превирањата во банкарскиот сектор може да ја забават и онака кревката економија. Акциите на регионалните банки доведоа до падот. Дополнително на падот на берзата и падот на акциите на регионалните банки беа коментарите на секретарот за...
Германската економија, според сите сметки, ќе ја избегне рецесијата од која се стравуваше и наместо пад на бруто домашниот производ, ќе постигне кревок раст, оценува Советот на економисти во новиот извештај со проценки. Оценката е нешто поповолна од минатата есен, пред се затоа што снабдувањето со енергија остана стабилно, велат...
Банката на Русија продолжи да ја објавува структурата на девизните резерви. Заклучно со 1 март тие изнесуваат 574,2 милијарди долари, од кои средствата во странска валута се 410 милијарди долари, а монетарното злато е 135,6 милијарди долари. Процентуално, 23,6 отсто од руските резерви се во злато, а 71,5 отсто...
Федералните резерви (ФЕД) ја продолжија својата едногодишна борба против високата инфлација со зголемување на основната каматна стапка за четвртина поен и покрај загриженоста дека повисоките стапки на задолжување би можеле да го влошат банкарскиот систем. „Банкарскиот систем на САД е здрав и издржлив“, се вели во писмената изјава на ФЕД. Во...
SpaceX планира во април да изврши орбитален тест на својата ракета од следната генерација наречена Starship. Според планот на SpaceX, историската мисија треба да биде извршена кон средината или крајот на следниот месец, а место за лансирање е објектот Starbase во Тексас. Компанијата успешно изврши wet dress rehearsal test на крајот...
Најголемиот шведски пензиски фонд Алекта објави дека ги продал акциите на пропаднатата американска банка First Republic со загуба од 7,5 милијарди круни (676 милиони евра). „Иднината на банката носи превисоко ниво на неизвесност, со оглед на фактот што агенциите го намалија нејзиниот рејтинг на неинвестициската категорија“, изјави во вторник извршниот...
Извршниот директор на Рено, Лука де Мео, се осврна на иднината на автомобилската индустрија и рече дека моторите со внатрешно согорување полека заминуваат во историјата. На настанот организиран од списанието „Политико“ во Германија, Де Мео рече дека производителите на автомобили веќе одговориле на плановите на ЕУ да воведе политика за...
Закрепнувањето на криптовалутите продолжи благодарение на стабилизацијата на пазарот, малото смирување на инфлацијата, а особено пумпањето пари во американската економија по ненадејниот колапс на банката во Силиконската долина. Благодарение на тоа, но и на вбризгувањето на 300 милиони долари во американската економија како дел од одговорот на банкарската криза, Биткоинот...
Владата на Република Северна Македонија обезбеди 70 милиони евра грант од ЕУ за финансирање на проектот за изградба на Пречистителна станица во градот Скопје. Договорот за грант, кој се обезбедува од Инвестициската рамка за Западен Балкан (WBIF) го потпишаа денеска министерот за финансии Фатмир Бесими, министерката за животна средина...
 Народната банка е домаќин на Годишната конференција на Виенската иницијатива, којашто се одржува на 23 и 24 март во Скопје. Ова е еден од најголемите годишни собири во областа на финансиите во Европа, којшто за првпат се организира надвор од границите на Европската Унија. На годинешниот форум учествуваат гувернерите...