четврток, 16 септември, 2021

Новости

На 14 септември 2021 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на којашто беа разгледани движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари и показателите за домашната економија во контекст на поставеноста на монетарната политика. На седницата беше оценето дека постојното ниво на основната каматна...
Microsoft соопшти дека ќе спроведе програма за откуп на акции од 60 милијарди долари, како и дека ќе ја зголеми кварталната дивиденда за 11 проценти. Покрај тоа, претседателот на компанијата, Бред Смит, беше назначен за потпретседател на Одборот на директори, што практично го промовираше во втор човек на компанијата,...
PCP ќе продолжи да инвестира во раст на бизнисот на Аvivа, што ќе заземе централна позиција во понатамошните планови на компанијата за консолидација на приватниот здравствен сектор во Хрватска.
Во изминатите 24 часа, целиот пазар за дигитални производи се зголеми за 3,1 проценти. Биткоинот, најпознатата криптовалута во светот, ја зголеми својата вредност за 2,4 проценти за 24 часа и во моментов се тргува по цена од 47,136.85 долари. Етереумот исто така доби вредност, 1,6 проценти, и во моментов е проценет...
Во извештајот се вели дека американскиот малопродажен синџир ќе воведе опција за плаќање со криптовалути на сите нејзини веб-страници за е-трговија.
Според него, загриженоста на оние кои го гледаат патот што го минува Турција во сите области – од политика до економија, од одбрана до инфраструктура, сугерираат дека земјата се движи во вистинската насока.
Сајед Садат бил министер за комуникации во авганистанската влада пред да се пресели во Германија минатиот септември во потрага по подобра иднина. Сега е доставувач во Лајпциг. Шест часа во текот на работните денови и по неколку часа преку викенд, Садат превезува храна на велосипед. “Нема срамота во тоа. Работа е...
Во последните три месеци, побарувачката опадна во просек за 310.000 барели дневно.
На самиот почеток на тргувањето вчера, овие индекси пораснаа бидејќи инвеститорите беа охрабрени од малку послабите податоци за инфлацијата отколку што се очекуваше.
Apple го претстави iPhone 13 Pro, најновиот смартфон, наследник на iPhone 12 Pro. Извршниот директор на Apple, Тим Кук, за време на презентацијата, го нарече “најпрофесионалниот iPhone досега“. Според CNET, iPhone 13 работи со процесорот 15 Bionic на Apple, доаѓа со подолг век на батеријата и има редизајниран систем за камера...
Европската комисија во вторникот, преку продажба на четвртата серија ЕУ обврзници, собра дополнителни девет милијарди евра за поддршка на економското закрепнување од кризата со коронавирусот и нејзините последици. На крајот од вчерашната трансакција, Комисијата собра 54 милијарди евра преку продажба на заеднички обврзници на ЕУ во рамките на пакетот за...
Технолошките гиганти кои обезбедуваат услуги на банките во Обединетото Кралство за пресметување во „облак“ можеби ќе треба да ги исполнат минималните стандарди за издржливост и верификација, изјави висок претставник на британската централна банка. Банката на Англија (BoE) и регулаторите во Европа и САД се загрижени дека банките се потпираат на...
Индиска стартап компанија која произведува електрични скутери објави дека во нејзината најнова фабрика ќе работат само жени. Фабриката „Ола Електрик“ во Тамил Наду во иднина ќе вработи 10.000 жени, објави ко-основачот на компанијата, Бхавиш Агарвал. Првата група жени започна да работи во фабриката оваа недела, а производствениот капацитет се очекува целосно...
Луѓето од дома работат подолго отколку што би работеле додека се на работа, работат со различно темпо и на крајот „им подаруваат“ просечно четири часа неделно на работодавачите.
Јужна Кореја го казни Google со 177 милиони долари за блокирање на конкурентите на оперативниот систем Android и води кампања која ја одржува доминантната позиција на американскиот гигант меѓу пребарувачите за паметни телефони. Корејските регулатори го обвинуваат Google, чиј мобилен оперативен систем напојува повеќе од 80 проценти од светските телефони,...
На денешната седница седница Владата усвои Информација за креирање, реализација и имплементација на соодветен информациски систем за дигитализација на туристичко-угостителскиот сектор е-туризам. Според Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, целта на овој информациски систем за дигитализација на дел од услугите во овој сектор е креирање на национална дигитална алатка...
Хитроу, своевремено најпрометен аеродром во Европа, се врати во првите 10 европски центри по „најоптоварениот“ месец од почетокот на пандемијата. До јули 2021 година, аеродромот потона на 17 -то место во рангирањето на најпрометните аеродроми во Европа. Но, бројот на патници се зголеми за 48% во август во споредба со претходниот...
Тековната пандемија КОВИД-19 доведе до сиромаштија на уште 31 милион луѓе ширум светот, уништувајќи четиригодишен глобален напредок за искоренување на сиромаштијата, се вели во годишниот извештај на Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“. Во извештајот, кој го разгледува глобалниот напредок во пристапот до вакцини, намалување на сиромаштијата и други здравствени проблеми,...
Volkswagen инвестира 70 милиони евра во погонот на локацијата на идната фабрика во Салцитер, и се очекува да отвори дополнителни 250 работни места.
Apple итно го ажурираше софтверот за iPhone поради критичен пропуст што, како што рекоа независни научници, бил користен од разузнавачките служби за шпионирање на саудиски активисти. Истражувачите од „Citizen Lab“ на Универзитетот во Торонто посочија дека софтверот се користи од февруари и се користел за поставување на „Пегасус“, шпионски софтвер...
На обилниот пазар на криптовалути, секој ден се раѓаат нови. Многу од нив нема да доживеат долгорочно тргување, бидејќи тоа всушност не е нивната главна цел. Направени се за да намамат оптимистички и наивни инвеститори, кои на крајот од денот остануваат без пари. Воглавно, само нивните влијателни креатори се...
Основачот на Tesla и SpaceX, Илон Маск, уште еднаш предизвика промени на пазарот на криптовалути со порака на Твитер. Тој објави фотографија од своето ново милениче од расата Шиба Ину, додавајќи: “Пристигна Флоки“. Пораката со фотографија на Твитер веднаш влијаеше на вредноста на криптовалутата Шиба Флоки (Shiba Floki), чие име...
Оваа година Министерството за економија како една од мерките за поддршка на туризмот додели над 3.500 ваучери за домашен туризам во вредност од 12.000 денари за работници со ниски приходи кои што можат да се користат во домашните туристички капацитети најдоцна до 30 ноември годинава.