Почетна Дестинации

Дестинации

Градовите низ Италија се тркаат во последниве години за да започнат програми насочени кон привлекување нови жители со цел да ги оживеат. Помеѓу трошните куќи кои се продаваат за нешто повеќе од еден долар, до куќите кои се подготвени да се вселат по ниски цени, конкуренцијата беше жестока. Живописниот град Прешиче...
Компанијата за патувања IVisa направила истражување за тоа кои се најсреќните градови на светот. За да дојдат до рангирањето, земале во предвид пет критериуми: очекуван животен век, број на сончеви часови, работно време, трошоци на живот и љубезност на локалното население. Првото место според наведените критериуми го зазема Лисабон. Главниот...
Секоја година, британскиот PostOffice разгледува на кои дестинации можете да добиете најмногу за вашите пари. Годинава тие истражуваа 36 дестинации ширум светот и ги споредија цените на оброците, пијалоците и другите основни намирници кои туристите вообичаено ги купуваат во странство. Резултатите од истражувањето покажаа дека најисплатливи дестинации се Турција и...
Tripadvisor ја претстави листата на 10-те најпопуларни дестинации во светот за оваа година. На прво место е Дубаи, а како што велат од Tripadvisor, рибарското село од 20 век, кое процвета во 21 век и прерасна во глобално жариште за врвни патувања, денес е најпопуларната светска дестинација за оваа година. Дубаи не...
Иако пандемијата ги пореметува и одложува плановите, како што беше случај и со стартувањето на новите железници оваа година, следната година според британскиот Guardian, ќе има многу убави нешта да се направат кога се во прашање патувањата. Имено, во сообраќај се нови и многу интересни линии. Во продолжение изборот на...
На листата се наоѓаат и Норвешка, Маврициус, Белизе и Словенија.
Иако бројот на пациенти се зголеми за време на Олимписките игри, стапките драстично се намалија бидејќи бројот на вакцинирани достигна речиси 60 отсто од населението
Post Office Travel Money ги спореди типичните трошоци за викенд патување во 40 различни градови во Европа, што вклучува две ноќевања во хотел со три ѕвезди, вечера во ресторан за двајца, јавен превоз, разгледување на градот и слични активности.
Ненаселен остров во Шкотска, за кој се смета дека содржи едни од најубавите диви предели во земјата, се продава за 50.000 фунти, што изнесува 58.525 евра. Овој остров се наоѓа на северозапад од Шкотска и се простира на девет хектари, а во водата што го опкружува можете да видите...
Улицата Shambles во англискиот град Јорк сè уште има средновековен шарм. Значењето на името на улицата е хаос, неред, а порано на ова место имало кланици и полици со изложени месарски производи. Поради ова, улицата е многу тесна, со цел да се спречи навлегување на сончевите зраци во месото. До крајот...
Ова е список на 5-те најдобри плажи избрани од корисниците на социјалните мрежи.
Ајфеловата кула секоја година обично ја посетуваа околу седум милиони луѓе.
Летната туристичка сезона во Црна Гора започна, иако срамежливо, но туристите веќе се на плажите.
Малиот остров беше финансиран од милионери - бизнисменот Бери Дилер и познатиот дизајнер Дајан фон Фурстенбург. Тоа е вистински скапоцен камен вреден 260 милиони долари што ги поврзува природата, уметноста и иднината.
Организацијата Traveller Made вклучува околу 450 туристички агенции и 3.500 т.н. креатори на луксузни патувања од 71 земја.
Властите ветиле дека 69 оствори ќе бидат целосно вакцинирани до крајот на април.
Некои од најбезбедните одредишта за патување иако не постои 100% гаранција дека работите нема да се променат, имајќи ја предвид непредвидливоста на пандемијата.
Иако патувањето беше ограничено во поголемиот дел од годината, тоа не ги спречи луѓето да сонуваат за  тоа која точка на земјината топка би сакале да ја посетат.
Притоа, за целите на оваа мала студија, претпоставката е дека луѓето ќе ги издвојат сите свои приходи само за стан.
Овој пат магазинот Forbes ја претстави листата како многу добар предлог земји за секој што некогаш размислувал да се пресели во држава каде трошоците за живот се многу евтини.
Галапагос на Индискиот океан, како што се нарекуваат 122 острови на архипелагот Абролос од Skyscanner беше прогласен за национален парк во јули 2019 година.
Ако некој од гостите има роденден, хотелот ќе организира забава на покривот до 20 лица, со два бесплатни пијалоци.
Божиќните панаѓури ги посетуваат околу 160 милиони луѓе и трошат во просек 18 евра, покажуваат официјалните податоци.
Молдавија, Србија, Латвија, Словачка и Црна Гора се пет помалку познати европски дестинации што ги препорачува магазинот Forbes.