Почетна Главна категорија Успешни приказни

Успешни приказни

Сите големи дела и патенти произлегоа од силните потреби на нивните пронаоѓачи, од проблем што ги мачеше или од големите љубови и хобија. Ретко кој иноватор бил воден од пари или слава или насловната страница на Форбс. Приказната за потеклото на Зум е токму една од поинспиративните бидејќи ја започна...
Кога пандемијата ја принуди корпорацијата Nvidia да го претстави својот голем производ онлајн, извршниот директор Џенсен Хуанг го промовираше настанот објавувајќи видео од неговата кујна, каде што го извади новиот чип на компанијата од рерната. „Сакам да ви покажам нешто“, рече Хуанг посегнувајќи по рачката од тенџерето. „Ова се крчка...
Милијардерот Мајкл Блумберг се потсетува на отпказот што го доби пред неколку децении и како тоа влијаеше на неговата професионална траекторија, што на крајот го претвори во претприемачки успех на Волстрит. Сега, тој има совети за другите кои сакаат да го сторат истото. Блумберг напиша за тоа во објава на...
Некои луѓе обезбедуваат инвестиции за својот стартап со помош на добро организирани кампањи и презентации, а Брајан Чески и неговите двајца колеги, ко-основачи на Airbnb, го направија тоа со помош на кутија житарки вредна 40 долари. Кога Чески и неговите колеги ја основаа компанијата во 2008 година, инвеститорите беа скептични...
Речиси е невозможно да се живее, да се работи или да се прави бизнис во 21 век без да се има профил или барем да се чуе за мрежата LinkedIn. Ова е социјална мрежа која може да го замени CV-то и да го сврти текот на кариерата на многу...
Џими Чу ги направи своите први чевли на 11-годишна возраст. Како син на малезиски чевлар, работел со својот татко и го научил занаетот за рачно изработка на чевли. Неговото име денес е синоним за квалитетни, скапи и дизајнерски чевли за бараните клиенти. Брендот Jimmy Choo не значи само добра изработка...
Крајот на годината донесе и промена во рангирањето на најбогатите луѓе во светот, што укажува дека технолошкиот сектор повеќе не е глобален инвестициски хит. Имено, Илон Маск, првиот човек на водечкиот светски производител на електрични автомобили Тесла, во пресрет на Божиќ му ја предаде круната на најбогатиот човек во светот...
Фил Најт, милијардерот и основач на компанијата за спортска опрема Најк, сите му порачаа дека нема да успее. Фил Најт и покрај коментарите сепак раководеше со Најк, па оваа компанија денес е една од најуспешните во областа на производство на спортска опрема. Во едно од неговите интервјуа, Најт го опиша патувањето...
Нема ништо обично или просечно во животот на Шекил О'Нил. Легендарниот кошаркар покажа дека е талентиран и во други сфери од животот, но е вистински гениј кога е во прашање вложувањето пари. Мора да се признае, не беше секогаш така. Агентите често им кажуваат на играчите кои доаѓаат во НБА...
Дигитализацијата овозможи коренити промени во начинот на работењето. Се зголеми индивидуалната продуктивност, се создаде нов квалитет на сработеното. Да знаеш да работиш во Word, Excel, Outlook и PowerPoint, денес е нешто без кое не може да се аплицира за скоро било кое работно место. Токму во полето на дигитализацијата и...
Според директивите на ЕУ, нашата држава треба да обезбеди над 60% од отпадното стакло да биде рециклирано и да не завршува на депонии. Стаклото е единствен амбалажен материјал што може неограничено да се рециклира и притоа да го задржи истиот квалитет.“
Ричард Чарлс Николас Брансон, англискиот милијардер е роден во Лондон на 18 јули 1950 година. Вчера, тој ги надмина границите и напиша историја летајќи во вселената.
Со неговата смрт, Франција загуби еден од најголемите модни визионери, познат по футуристичките креации.
Чапек го ангажираше за прв пат како практикант, кога Карим беше на постдипломски студии. После тоа, овој Американец работел како постар организатор на деловно работење, а потоа и како директор на корпоративна стратегија. 
Фигерс сега има 31 година и е извршен директор на компанијата Figgers Communication и фондација која им помага на децата во згрижувачки семејства.
Пред 10 години основачот на Nanobit, хрватската компанија, која стана дел од шведската групација Stillfront Group за 148 милиони долари, криел дека започнал бизнис. “Отсекогаш знаев дека сакам да управувам со мојата судбина и се совпадна дека тоа што го сакам е исто така профитабилно“, рече Алан Сумина еден...
Низа средби го тргнаа од улицата, а некои од луѓето што ги запознал му помогнаа да дојде до интервју за работа. Наскоро тој стана еден од основачите на компанијата Sun од Виетнам во 2012 година и сега е нејзин шеф.
Озлем, која е ќерка на лекар кој исто така од Турција дошол во Германија, вели дека дури и на денот на венчавката нашле време да поминат во лабораторија.
Познат е по тоа што станува милијардер на свои 49 години, но и по тоа што е ексцентричен кога станува збор за трошење на заработените пари на луксуз.
Miniso денес има над 4.200 продавници од кои 60% се во Кина, а остатокот во 80 земји во светот.
Денес им помага на многу компании да ги организираат своите финансии, а исто така тој е и мотивациски говорник.
Еден банкар рекол дека на прв поглед помислил дека се работи за муштерија, а не за сопственик на Lidl.
Тажно е што сме воспитани да ги понижуваме другите, наместо да го доведуваме во прашање системот што нè понижува
Компанијата Zoom вреди повеќе од IBM и AMD, по вртоглавиот пораст на акциите во вторникот од дури 41%. Пазарната вредност на компанијата, којашто им овозможува на корисниците да прават групни видео повици, во моментов е 129 милијарди долари, а само во вторникот се зголеми за 37 милијарди долари. Се...