Новиот милијардер иноватор: Како Хуанг  ја донесе компанијата до вредност од трилиони долари

137

Кога пандемијата ја принуди корпорацијата Nvidia да го претстави својот голем производ онлајн, извршниот директор Џенсен Хуанг го промовираше настанот објавувајќи видео од неговата кујна, каде што го извади новиот чип на компанијата од рерната.

„Сакам да ви покажам нешто“, рече Хуанг посегнувајќи по рачката од тенџерето. „Ова се крчка веќе некое време“, рече тој, пред да ја подигне таблата со големина на тепсија од рерната за да ја открие „најголемата графичка картичка на светот“.

Токму таквата театраност е она што го направи овој тајванско-американски имигрант, кој обично носи црни кожени моторџиски јакни на претставувањето на производите, да биде една од најпознатите фигури во компјутерскиот бизнис.

Минатиот вторник, тој се приклучи на елитна група технолошки директори кои раководат со компании од трилиони долари.

Шеесетгодишниот Хунаг е само вториот американски извршен директор, по Џеф Безос, кој беше на чело на Амазон до 2021 година и кој успеа да ја постигне таа завидна сума со компанијата што ја основаше.

Ројтерс истакнува дека по починатиот шеф на Apple, Стив Џобс, има малку директори кои се синоним за нивните компании, а Хуанг дури има и тетоважа инспирирана од логото на Nvidia на раката.

Чиповите на Nvidia се во срцето на големите технолошки проекти кои се движат од игри до автономни автомобили и сега вештачка интелигенција (ВИ).

Акциите на компанијата вртоглаво растат благодарение на бумот на вештачката интелигенција. Од лансирањето на ChatGPT на OpenAI на 30 ноември 2022 година, вредноста на Nvidia се зголеми од приближно 420 милијарди долари на сегашното ниво.

Успехот на Хуанг е делумно резултат на желбата да ги реши трнливите проблеми во компјутерската наука преку комбинација на софтвер и хардвер – визија што тој ја усовршува три децении.

Роден во Тајван, Хуанг се преселил во Соединетите Држави како дете, каде што се стекнал со дипломи за инженерство на Државниот универзитет во Орегон и Универзитетот Стенфорд.

Хуанг ужива огромна популарност во Тајван, земја која се смета за гигант во индустријата за полупроводници, а беше пречекан како рок ѕвезда кога го посети саемот во Тајпеј минатата недела. Тој беше главен говорник, а на неговата двочасовна презентација присуствуваа илјадници луѓе.

Во својот говор, како што пренесува „Фајненшл тајмс“, тој предупреди дека традиционалната технолошка индустрија нема да може да биде во чекор со напредокот на вештачката интелигенција, додавајќи дека оваа технологија драматично ја спуштила бариерата за влез во програмирањето. „Влегуваме во нова компјутерска ера“, рече Хуанг, тврдејќи дека вештачката интелигенција сега им овозможи на поединците да креираат програми само со внесување на команди. „Сега сите се развивачи. Треба само да му кажете нешто на компјутерот“, рече тој, опишувајќи ја комбинацијата на забрзано пресметување и вештачка интелигенција како „реинвенција од темел“.

Во 1993 година, кога имал 30 години, Хуанг ја основал Nvidia заедно со Кертис Пријем и Крис Малачовски, со поддршка од фирмата Sequoia Capital од Силиконската долина.

„Компјутерската графика е еден од најкомплексните делови на компјутерската наука“, рече Хуанг на публиката во Силиконската долина во 2021 година, кога му беше врачена наградата за животно дело. „Треба да разберете сè“.

До средината на 2000-тите, Хуанг и неговиот тим сфатија дека чиповите на Nvidia може да се користат за општи компјутерски проблеми и развија софтверска платформа наречена CUDA за да им овозможи на развивачите од секаков вид да програмираат чипови на Nvidia.

Ова предизвика бран на нови употреби, вклучително и криптовалути. Но, Хуанг препозна дека универзитетските лаборатории ги користат неговите чипови за работа во вештачката интелигенција, специјална област од компјутерската наука која ветува дека ќе напојува сè, од виртуелни асистенти до автономни автомобили. Објави цела серија чипови за вештачка интелигенција и се исплатеше.

Nvidia, исто така, се разликува од другите по тоа што дел од своето производство го препушти на партнери, вклучително и тајванска компанија за полупроводници, надминувајќи го моделот на Intel, кој сега вреди мал дел од вредноста на Nvidia.

„Тој помогна да се овозможи револуција која им овозможи на телефоните гласно да одговараат на прашања, фармите да прскаат плевел, но не и посевите, лекарите да ги предвидат својствата на новите лекови – и уште многу чуда што доаѓаат“, напиша претприемачот со вештачка интелигенција Ендрју Нг за Хуанг во „Тајм“. магазин кога беше прогласен за еден од 100-те највлијателни луѓе во 2021 година.

И покрај вртоглавиот раст, некои аналитичари веруваат дека бизнисот со ВИ чипови на Nvidia сè уште има простор да се прошири бидејќи генеративната технологија за вештачка интелигенција е во повој, додека поширокото прифаќање се очекува во наредните години.

Само минатата недела, акциите на Nvidia скокнаа за околу 25 проценти, што предизвика налет на сите акции поврзани со вештачката интелигенција и ги зголеми акциите на другите производители на чипови.

„Трговците со технологија и манијата со вештачката интелигенција ја поттикнаа Nvidia на вредност од еден трилион долари, и тоа не е мала сума“, рече аналитичарот на Argus Research, Џоам Келехер.

„Nvidia е иконата на вештачката интелигенција во моментов“, рече Томас Хејс, претседател на Great Hill Capital. „Пазарот реагира на трендот на вештачка интелигенција“.

Некои аналитичари, сепак, изразија скептицизам за тоа дали брзиот раст на Nvidia е поттикнат од возбуда што на крајот ќе стивне, особено ако се има предвид дека каматните стапки остануваат високи.

Фото:Facebook