Како да...

Велат дека на интелигентните луѓе им е потешко во животот отколку на оние кои не се. Иако на прв поглед се чини дека ваквата констатација нема многу смисла, кога ќе размислите, можеби може да се донесе таков заклучок. Интелигентните луѓе често подобро ги перципираат работите, знаат да бидат почувствителни...
Често се враќаме од продавница со повеќе купена стока, прочитајте: повеќе потрошени пари отколку што планиравме. Иако има сè повеќе совети како да избегнете импулсивно купување, тоа е сè потешко, поради генијалноста на трговците кои во соработка со психолозите и проучувајќи ги нашите навики и склоности „произведоа“ многу трикови за...
За жал, голема е веројатноста во текот на кариерата да морате да се справувате со „лоши“ колеги, односно оние кои не ви одговараат или едноставно внесуваат немир во работната средина. Не мора да биде некој што е во вашиот тим, но може да биде и шеф или колега кој е...
Дејв Ремзи е добро познат финансиски гуру кој им помага на луѓето да „преземат контрола“ над своите пари и да се ослободат од долговите. Кога имал 26 години поседувал повеќе од милион долари, но имал и многу долгови кои произлегле од неговите инвестиции во недвижнини. Поради тоа банкротирал, а откако...
„Нема смисла да се ангажираат врвни шахисти, а потоа да се третираат како шаховски фигури. „Големиот лидер е одличен слушател. Одличен менаџер е одличен ментор. Ги охрабрувам моите вработени да мислат дека можат да победат!“, Гери Вајнерчук. Станува збор за текст кој своевремено на LinkedIn го објави Олег Вишнеполски, глобален технички...
Инфлацијата во светот си го зема данокот, а сè, од енергија до храна доживува силен пораст на цените. Мултимилијардерот, инвеститор и основач на Беркшир Хатавеј, Ворен Бафет, вели дека луѓето можат да направат одредени потези за да се заштитат од ефектите на инфлацијата. На годишното собрание на акционери Бафет предложи поради...
Google не секогаш ги истакнувал своите менаџери. Во 2002 година, компанијата спроведе експеримент за да види колку шефови на сектори навистина се потребни со едноставно отстранување од позициите. Тестот не помина многу добро. Не само што Google откри дека менаџерите се од витално значење за бизнисот, туку исто така идентификуваше...
Бидејќи инфлацијата постојано ја зголемува цената на речиси сè, поважно е од кога било да се следи како ги трошите парите. Меѓутоа, со текот на времето, дури и потрошувачите кои најмногу се грижат за својот буџет може да бидат „фатени“ како трошат повеќе отколку што им е потребно за одредени...
Томас Корли, американски деловен аналитичар, пред неколку години изврши истражување со цел да ги разгледа навиките на богатите. За петте години што ги собирал податоците, тој дошол до неколку важни заклучоци во врска со начинот на живот на милионерите и нивните навики: Повеќето си поставиле и напишале цели и ги...
Михаил Литвак е еден од најпознатите светски психолози. Овие 20 совети, иако кратки, доколку навистина ги разберете и примените во животот, нема да има пречки за вас. Д-р Литвак развил систем што го нарекол „психолошко аикидо“ и бил првиот што го користел. Почина во 2020 година, но зад себе остави...
Google има исклучително добро развиени сектори кои вработуваат и оценуваат нови кандидати. Затоа е многу интересно да се погледнат препораките кои тимот на Google ги проследил до LinkdIn, реномирана платформа за вработување и споделување деловни информации. LinkedIn секоја година објавува листа на компании кои според нив се најдобри за напредокот на...
Кога барате работа, најважните аспекти што треба да се земат предвид вклучуваат плата, работна средина и задоволство од работата. Потрагата по најплатените работни места во светот е она што го бараат повеќето луѓе и сите имаме право на тоа. Но, вршењето високо платена работа не е лесна прошетка, туку...
Некогаш беше очигледно што е тоа што вработените го сакаат од работата. Пред пандмијата, поголемиот дел прифаќаа дека целта на секој висококвалификуван вработен во канцеларија – да напредува на корпоративната скала што е можно побрзо. Тоа посебно е изразено во САД, каде има голема конкуренција и нагласен натпреварувачки дух. Сепак,...
Книгата That Will Never Work - Марк Рендолф, првиот извршен директор и основач на „Нетфликс“ Нетфликс моментално има над 215 милиони корисници и 9.500 вработени, па неговиот успех изгледа многу очекуван, па дури и неизбежен. Но, оваа компанија од првиот ден на основањето имаше само двајца основачи, мал тим и...
Интелектуалниот капитал е човечки капитал. Во основа се развива со читање книги и информирање. Познато е и како „правило од пет часа“ кое го применуваат најуспешните луѓе. Бил Гејтс, Џек Ма и Илон Маск се меѓу визионерите кои го применуваат „правилото од 5 часа“. Деловниот магазин CEO пишува дека таткото на американската...
Ако на крајот од месецот се прашувате каде ви отишле сите пари, тогаш преиспитајте го вашето трошење. Направете дневник во кој ќе ги бележите вашите дневни трошоци и осигурете се дека немате некоја од следниве навики. Купувате импулсивно Многу луѓе кои сакаат да купуваат online многу често импулсивно купуваат работи за кои...
Крис Броган е познат во светот на бизнисот како стратег и советник, писател и говорник. Тој е Американец со 30 години работно искуство и девет објавени книги (десетта во подготовка), а клиентела му се компании со приходи од над 100 милиони. Крис Броган е познат и по својата тактика „три...
Работодавците понекогаш мислат дека високата плата „решава сè“, но се покажа дека тоа не е така. Директорот понекогаш се прашува зошто ги напуштаат и најдобрите работници, кога „имаат одлични услови, плата над просекот, постојан работен однос,  годишен одмор по план“. Ова се некои од причините Дали сте склони да ги “закопате“ добро...
Луѓето со повисок коефициент на интелигенција почесто прифаќаат двосмисленост и нејаснотија, открива истражување кое наведува и три други клучни карактеристики на поинтелигентните луѓе. Многу проблеми во животот немаат дефинитивен одговор - а интелигентните луѓе полесно се справуваат со тоа. Затоа поинтелигентните луѓе можат да носат подобри одлуки, бидејќи имаат способност...
Прашањето за личните финансии и парите е прашање на заработка и трошење, планирање и проценка. Но, ќе се согласите дека и вие, како и повеќето, се држите за паричникот кога сте депресивни, уморни, тажни, кога ви треба малку утеха и поддршка. Финансиските експерти ќе се држат до ставот дека ракувањето...
Не е битно дали станува збор за вашата работа или хоби. Секогаш е добро да се инвестира во себе, не постои поисплатлива инвестиција. Откријте ги вашите силни страни Најважно е да знаете во што сте добри и како можете да ги развиете вашите силни страни и вештини. Штом ги открите можностите,...
Сафра Кец (61) е најплатената жена извршен директор на денешницата.  По потекло е еврејка и како шестгодишно дете со родителите емигрирала во Америка од Романија. Според магазинот Fortune, нејзината годишна плата надминува 51,5 милиони долари. Така, работите и односите во деловниот свет значително се менуваат, особено во ИТ секторот. Жените полека...
Големите флуктуации на берзите може да ве натераат да се загрижите за вашите инвестиции. Меѓутоа, ако го земете примерот на Ворен Бафет, кој успева да собере милијарди долари лично богатство преку инвестиции, дневните флуктуации на цените на средствата не треба да ве загрижуваат. „Кога купувате акции, треба да бидете подготвени да...
За да бидете попродуктивни и позадоволни од вашите резултати на крајот од денот, обидете се да го следите правилото „4П“. Планирајте - секоја работа е добро да се планира однапред. Во кое време ќе функционира, со кое темпо, на кој начин... целта е веројатно да се заврши што побрзо, но...