Дали некогаш сте имале шеф за кој не сте се жалеле? Или шефот кој стана ваш модел? Шефот што не го озборувавте штом го сврте грбот?  Дали имавте шеф кој ве инспирираше? Ако одговорот на претходните прашања е „да“, ви честитаме, вие сте еден од ретките луѓе во корпоративниот свет....
Ворен Бафет наполни 93 години на 30 август 2023 година. Долгогодишниот претседател и извршен директор на Беркшир Хатавеј е една од најпочитуваните деловни фигури на нашето време и инспирираше генерации инвеститори со неговата едноставна, прагматична филозофија и извонредно искуство. Обсервер пишува дека можеби нема подобро време да се размислува за...
Дали треба да ја сакате својата работа и да ги правите работите само за љубов? Во светот денес се води голема дебата за ова. Некои веруваат дека љубовта и страста се незаменливи компоненти на успехот. Други тврдат дека е голема измама да се убедат луѓето да работат за помала...
Финансиските тешкотии се предизвик со кој многумина од нас се соочуваат барем еднаш во животот. Тие имаат моќ не само да го нарушат нашиот секојдневен живот, туку и да ги разнишаат темелите на нашата самодоверба и да ја променат нашата перцепција за светот. Последиците од колапсот на компанијата, наследените долгови...
„Техниките за убедување се толку едноставни што може да се сумираат во само 50 зборови“, напиша Џули Чуо, поранешен извршен директор на Фејсбук, експерт за развој на производи во нејзиниот најнов билтен. Можете да прочитате многу за убедувањето, веројатно веќе сте добиле еден тон совети и многу од нив се...
Не треба да знаеме нечиј коефициент на интелигенција за да заклучиме дека таа личност е натпросечно интелигентна. Натпросечно интелигентните луѓе ќе се препознаат  по пет работи кои ги прават поинаку од другите. 1.Интелигентните луѓе не веруваат во се што ќе слушнат. Тие ги доведуваат во прашање традициите, верувањата, етичките норми, целиот систем...
Основачот на Apple и големиот визионер Стив Џобс не напушти пред речиси 12 години, но неговите идеи и деловни принципи сè уште се живи. Во „морето“ на она што го остави зад себе, понекогаш може да се најде нешто толку едноставно, а сепак впечатливо како неговата изјава за тоа...
„Го променив начинот на кој размислував за моите финансии. Инвестирав во недвижен имот, започнав мал бизнис и на крајот станав милионер на 37-годишна возраст“, ​​вели Џонатан Санчез, ко-основач на веб-страницата Parent Portfolio, чија цел е да научете ги семејствата како да ги збогатат и одгледуваат финансиски одговорните деца. Џонатан наведува...
На полето на бизнис и финансиската моќ со високи влогови, малку имиња одекнаа како она на поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Надвор од политичката арена, неговите смели финансиски потези, смелите инвестиции и претприемачкиот дух оставија свој белег во светот на создавањето богатство. Во неговиот бизнис има и неколку непроценливи лекции...
Релативно лесно се забележуваат некои „вообичаено“ лоши особини, навики или модели на однесување на шефовите, но овој текст се занимава со малку поинаква тема. Како да препознаете „токсичен“ шеф, дури и кога не делува така? CNBC подетално го разгледа тоа прашање, консултирајќи се со Кевин Лег од Сејџ, кој помага во...
Факт е дека просперитетот е достапен за секого и постојат вистински совети за градење богатство кои богатите ги следат. Нивото на финансиска писменост на поединецот обично е најголемиот фактор за одредување на нивната нето вредност. Само 57 отсто од возрасните се финансиски писмени, според Глобалното истражување за финансиска писменост „Стандард...
ChatGPT стана популарна алатка за оние кои бараат работа. Повеќе од половина, 51 процент од луѓето користеле ChatGPT за да ги напишат своите работни резимеа, според истражувањето на ResumeBuilder.com од февруари 2023 година на 1.000 сегашни или неодамнешни баратели на работа. Тоа е „најдобрата опција за мамење при пишување CV“,...
Мотивацијата може да ја анализираме како гориво што ни е неопходно за да може да работиме, да совладуваме пречки, да надминуваме предизвици, да учиме, истражуваме, создаваме… Што се случува во оние моменти кога “ќе светне резерва“ и имаме чувство дека немаме мотивација за да направиме нешто. Доколку се наоѓате...
Заработете, штедете, инвестирајте. Ако сакате да се збогатите, мора секогаш да ги имате на ум овие три работи. И по тој редослед. Во неодамнешниот разговор со клиентите на JPMorgan, извршниот директор Џејми Димон зборуваше за успешно стекнување богатство. „Инвестициите треба да бидат трајна работа. Заштедете - инвестирајте. Заштедете - инвестирајте. Да...
Денес се знае многу за тимската работа, многу работи се сумирани за човечката природа. Науката ја презеде работата под своја закрила и вели: Постојат три суштински карактеристики на совршените тимови: Интелектуални разлики Психолошка сигурност Кауза за која вреди да се бориме Првата карактеристика не се однесува само на фактот дека тимот вклучува луѓе со...
Ворен Бафет, еден од најуспешните инвеститори во светот, има репутација за неговата едноставна, но длабока финансиска мудрост. Со избегнување на секојдневните финансиски замки што нè учи Бафет, сите ние можеме да донесеме подобри финансиски одлуки за да се осигураме дека нашите пари добро ни служат. Занемарување на личниот развој Според Бафет, најдобрата...
Пишувањето добро CV може да изгледа како уметничка форма сама по себе. Кога го правите ова, треба да имате на ум различни работи: Не пишувајте многу зборови. Не надминувајте две страници. Не пишувајте листа на нејасни вештини без да можете да докажете дека навистина сте ги стекнале. „Првото нешто што...
По 20 години во бизнисот, финансискиот советник Дон Грант вели дека има три работи што клиентите мразат да ги слушаат. Прво, дека не штедат доволно, ниту за пензија, ниту за образование на своето дете, потоа дека не можат да си дозволат таква куќа и, конечно, дека треба да преземат...
Луѓето на раководните позиции донесуваат одлуки за долгорочни организациски планови, менаџерите одбираат соодветни проекти за различни сектори, додека членовите на тимот донесуваат одлуки како да ги распоредат дневните активности и да ги завршат задачите навреме. Но, што е она што успешните го прават различно од другите за да се задржат на...
Џеф Безос е основач на „Амазон“, вселенски турист и филантроп. Но, освен неговите годишни писма до акционерите и повременото учество на конференции, тој не се појавува често во јавноста. Но, кога ги нуди своите лични перспективи, тоа привлекува внимание. Во продолжение прочитајте ги најкорисните животни совети на овој познат претприемач. За...
Дури 85 отсто од членовите на управниот одбор на компанијата веруваат дека инвестирањето во развојот на организациската култура треба да биде приоритет и ја препознаваат важноста на ова како интегрална компонента на секоја деловна стратегија. Од друга страна, 50 проценти од вработените сметаат дека недостатокот на размислување за развојот...
Корпоративната култура на вештачка љубезност и избегнување конфликти е многу штетна за бизнисот и вработените на долг рок, тврди социјалниот психолог Теса Вест. Според неа, вработените во компаниите ширум светот се под притисок секогаш да бидат љубезни, насмеани, сочувствителни и грижливи, што несомнено се добри особини, но не може секогаш...
Клучен елемент при вработувањето е поврзаноста, но тоа е нешто што кандидатите често го занемаруваат за време на процесот на интервју. Една од причините за тоа е што е природно описот на работното место или прашањата на работодавачот да се сфати реално и едноставно да се одговори на нивните...
Зимата донесе бранови на отпуштања кои ги оставија компаниите во различни индустрии без персонал. За цело време рекордната инфлација натежна на паричниците на потрошувачите. Со помалку вработени, оние кои останаа во компаниите се соочија со поголем обем на работа. Резултатот е дека 68 отсто од Американците работат на одмор, според...