Почетна Бизнис едукација

Бизнис едукација

Сертифицираните финансиски планери Брајан Престон и Бо Хансон, водители на „The Money Guy Show“, разговараа за тоа како да се постигнат пет нивоа на богатство. Еве што открија за секое ниво и како да стигнат до нив. Ниво 1: Стабилност Хансон и Престон објаснуваат дека финансиската стабилност значи да можеш да...
Дали некогаш сте сретнале некој кој го знаел исходот на ситуацијата уште пред да се случи? Тие не се видовити ниту пак можат да ја видат иднината. Наместо тоа, тие препознаваат и учат од шаблоните, вештина што ја применуваат многу успешните луѓе, изјави милијардерот Мајкл Рубин. Мајкл е извршен директор...
Можно е името Марк Мекормак да не ви значи ништо, но ако на него ги додадете Пит Сампрас, Бјорн Борг, Михаел Шумахер, Чарлс Баркли, Кејт Мос или Маргарет Тачер, Михаил Горбачов, папата Јован Павле Втори или Тајгер Вудс, работите стануваат интересни. Споменатиот Меккормак е големо име во светот на...
Нова година, нова работа? Според декемвриската анкета на CNBCSurveyMonkey за работната сила на 7.776 американски работници, 36 отсто од испитаниците сериозно размислувале да ја напуштат својата работа во последните три месеци. Испитаниците во истражувањето велат дека најважни фактори за нивната среќа на работа се значајната работа (33 проценти), добрата плата...
Пред да побарате унапредување потрудете се да ги направите вистинските работи за да бидете сигурни дека одговорот ќе биде позитивен. Еве некои од факторите што работодавачите ги земаат предвид при оценување на вработените за унапредување: Одлично извршување на задачите Од тоа како ќе ги извршувате работните задачи ќе има големо влијание...
На неодамна објавената листа на највредни светски брендови, Amazon и оваа година повторно се закити како најсилен. По него следат Apple и Google. Додека редоследот на листите малку се промени во последните години, се поставува прашањето - зошто тие брендови го заслужија епитетот најдобри? САД се убедливо најзастапената земја во топ 20...
Крајот на годината е секогаш добра можност да се навратиме на сето она што го постигнавме во претходната година, но и да испланираме се што сакаме да постигнеме во претстојната. Во продолжение ви претставуваме неколку финансиски цели! Изградете или надополнете го вашиот фонд за итни случаи Колку пати сте планирале нешто,...
Според новиот извештај објавен пред неколку дена од Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), само 34 отсто од возрасните можат да се пофалат дека се барем финансиски писмени. Ова е слика на Европа и нејзините 39 земји. Финансиска писменост во Европа Како што пренесува Euronews, ова треба да се сфати...
Важно е да се знае зошто вработените ги напуштаат компаниите. Бидејќи е потребно многу време и напор за да се пополнат овие позиции со нови вработени, корисно е за работодавците да најдат начини да ги задржат оние кои веќе се во компанијата. Причините за промена на работните места значително се...
Никој не сака да работи во компанија која ја уништува волјата за живот. Не е важно колкава е платата - лошата канцелариска култура и вредности кои не се совпаѓаат со вашите ќе ве чинат вашето физичко и ментално здравје. А лошата канцелариска култура има многу лица. Можеби постои токсична натпреварувачка...
Сега веќе е тешко да се следи разговорот што се водел некаде, во една прилика во минатиот век, меѓу бизнисмен и неговиот пилот. Со години се шпекулираше кои се актерите. Започна со шпекулации дека тоа е Ворен Бафет, но дотичниот господин во неколку наврати изјави дека не е тој. Без...
Секое интервју за работа е повеќе или помалку стресно, но експертот за регрутирање Бони Дилбер вели дека има некои прашања со кои треба да се биде дополнително внимателен. Бони работи како регрутер, а за Business Insider раскажа како таа ја работи таа работа девет години и како - од...
Во својата нова книга, Мајк Масимино открива што го инспирирало да стане астронаут и лидер на тимот, како и како е да се изгради и водите успешен тим, пренесува Fast Company. „Често ме прашуваат што најмногу ми недостига кога сум астронаут, а мојот одговор е секогаш ист. Тоа не е...
Милијардерот Чарли Мангер почина неодамна на 99-годишна возраст, а беше надалеку познат по неговата повеќедецениска соработка со Ворен Бафет на чело на големата корпорација за холдинг Беркшир Хатавеј. Заедно, Мангер и Бафет го прераснаа Беркшир од мала текстилна фирма во масивен и разновиден конгломерат со пазарна капитализација од околу 780...
Ворен Бафет е еден од најуспешните инвеститори во светот, поради што важи за човек со финансиска мудрост. Тој тврди дека има 12 работи кои ги прават луѓето посиромашни. Всушност, се работи за финансиски одлуки за кои тој е убеден дека можат да се искористат за да се осигура дека парите...
Тешко е да се признае дека не сте во право. Во некои култури, ова може да се гледа како знак на слабост или глупост, така што повеќето луѓе се држат до фактот дека се во право за нешто, дури и кога не се во право. Сепак, научниците открија дека кога...
Успехот не е нешто што може да се постигне преку ноќ. Потребно е многу напорна работа, време и чиста посветеност. Секој успешен лидер, претприемач или идеалист помина низ своето уникатно патување додека се бореше за она во што веруваше и му докажа на општеството дека секој може да се ослободи...
Бизнисите се движат кон вработување засновано на напредни вештини и развој на работна сила, водени од потребата да се отклучи трансформативниот потенцијал на новите технологии. Ова покренува критично прашање: ако сте барател на работа или работодавач кој сака да обезбеди успех во 2024 година, кои се вештините што треба да...
Еден од најпознатите милијардери во светот - Британецот Ричард Бренсон во текот на животот се обидел на различни полиња. Иако стекнал огромно богатство, еднаш напишал дека исполнувањето не доаѓа од материјалните работи и дека заработката никогаш не му била примарна цел во животот. - Навистина верувам дека материјалните работи не...
Претприемачите по дефиниција треба да имаат висока толеранција за ризик. Често тоа не е случај и многумина треба да соберат храброст да се одлучат за деловен потег, додека за други ништо не е проблем, од оставање сигурна кариера до започнување нешто ново. Најризично, сепак, според магазинот Fast Company, е...
Сите сме научени да одиме на училиште, да добиеме диплома и соодветно да избереме работа. Но, што ако таа кариера не испадне како што мислевме? Дали остануваме заглавени во таа работа? Како тренер за кариера на илјадници клиенти од целиот свет, Шо Деван научи дека најбрзиот начин до неостварена кариера...
Во март 2023 година, Fortune објави приказна со наслов „Ефикасноста е вклучена. Дали е исклучена емпатијата? Пандемијата предизвика драматични промени во културата и лидерството. Во светлината на распространетите проблеми со менталното здравје, организациите ширум светот се чинеше дека преземаат подлабока посветеност на своите вработени - експериментирајќи со поемпатични политики за...
Никој не е имун на грешки, дури ни најдобрите инвеститори. За среќа, инвестициските грешки можат да дадат вредни лекции со текот на времето, давајќи им можност на инвеститорите да добијат инвестициски увид и да изградат поотпорни портфолија. Со цел подобро да се забележат најчестите грешки, Институтот CFA, глобална непрофитна организација...
Многу милијардери понекогаш сакаат да се вратат во минатото и да им даваат совети на младите од нивното искуство. Ова важи и за три популарни деловни икони во светот: Марк Кубан, Бил Гејтс и Реј Далио. Секој го направи своето богатство преку претприемништво: Кубан изгради стартап кој го купи Yahoo...