Четири милионери го делат истиот совет за успех: „Само почнете“

162

Можеби не е лесно да се изгради успешен бизнис од нула, но докажано е дека е возможно. Луѓето кои успеале, светот ги гледа како инспиративни личности, но често тие се обични луѓе кои се соочиле со неуспеси и тешко стекнати лекции во животот.

Се чини дека сите тие го повторуваат истиот совет кога ќе успеат.

Совет бр. 1: Секој може да го направи тоа
Џејсон Мекгован не бил професионален пекар пред да ја основа Crumble Cookies во 2017 година, но не дозволил тоа да го спречи да изгради империја за колачиња.

Денес, Crumble е компанија со еднорог со околу 1.000 локации ширум светот. Компанијата цели на продажба од повеќе од 1 милијарда долари во 2022 година, според документите видени од CNBC Make It.

„Никогаш во моите најлуди соништа не замислував дека ќе направиме продажба од над милијарда долари“, изјави МекГован за Make It на CNBC. „Како што стареев и како што ја градев оваа компанија, сè повеќе сфаќам – сè што правиме е навистина нешто што секој може да го направи.

Иако никогаш порано не влегле во професионална кујна за печење, Мекгован и неговиот ко-основач често се собирале за да експериментираат со рецепти за колачиња секогаш кога имале слободно време. Денес нивните колачиња воодушевуваат милиони ширум светот, а сето тоа произлезе од одлуката да веруваат во идејата и да ја пробаат.

Ен Махлум го повторува истото чувство. Во 2013 година го основала синџирот фитнес бутици во Њујорк Solidcore. Една деценија подоцна, компанијата има над 100 локации. Во 2023 година, Махлум рече дека заработила 88,4 милиони долари откако го уплатила својот капитал во бизнисот, со што станала мултимилионер.

„Најголемото нешто што го научив преку Solidcore е: можете да правите што сакате, сè додека сте подготвени да го направите тоа“, изјави Махлум за CNBC Make It.

Совет бр. 2: Насочете се во она што ве прави единствени
Друг совет што го дал Махлум е да се потпрете на она што ве прави единствени. Всушност, таа е одговорна за секој успех.

„Навистина верувам во моќта на уникатноста. Кога се приклонуваме кон нашата уникатност, тоа навистина функционира во наша корист, и навистина беше голем дел од мојот успех да го направам тоа лично и професионално“.

„Мислам дека многу пати гледаме во претприемачи или луѓе кои успеале – и мислиме дека тие едноставно имаат нешто што вие го немате, или дека имаат посебен сет на силни страни, и да бидам искрен, тоа може да биде вистина „Светот и животот не се фер, никогаш не биле, ниту ќе бидат“, рече таа.

Секој има уникатен сет на околности, силни и слаби страни, рече Махлум.

„Мислам дека зависи од секој од нас да открие кои се тие силни страни, кои се нашите таленти и вештини и да се надоврзе на тоа и да направи да работи за вас.

Луѓето имаат тенденција да мислат дека оние што го „направиле“ имаат нешто посебно за нив. Сепак, според Мекгован и Махлум, тие не се посебни. Тие само го удвоија она што ги издвојуваше.

Едвард Тиртаната, ко-основач и извршен директор на синџирот кафе еднорог Копи Кенаган, исто така го истакна она што го издвојува од толпата.

„Мислам дека најдобриот совет што можам да им го дадам на колегите претприемачи е да бидат различни“, изјави тој за CNBC.

„Следниот Старбакс нема да изгледа како Старбакс, следниот Мекдоналдс нема да изгледа како Мекдоналдс“. Следниот Google нема да изгледа како Google – мора да бидете радикално различни за да се натпреварувате со актуелниот победник“, рече тој.

Тиртаната ја основа компанијата во 2017 година како локален индонезиски штанд за кафе. Денес, компанијата прерасна во меѓународен бренд за кафе со повеќе од 800 локации низ Југоисточна Азија, генерирајќи повеќе од 100 милиони долари годишна продажба.

Совет бр. 3: Бидете страсни
Шон Цао сакаше сендвичи.

Еден ден во 2012 година, тој посакуваше сендвич од одредена продавница низ градот, но немаше време да го земе.

„Што ако има Убер за храна?“ Така се роди идејата за услугата за испорака на храна Caviar.

Во 2014 година, компанијата за плаќање на Џек Дорси, Сквер (сега позната како Блок) ја купи компанијата за повеќе од 100 милиони долари. Цао и неговите соосновачи заработија милиони од договорот.

„Ако сте претприемач и сте навистина страсни за производот што го создавате, тоа ќе ви помогне“, вели тој.

Совет бр. 4: Само почнете

„Една од најголемите лекции што ги научив кога го започнав Crumble беше само да започнам. „Без разлика дали сè уште немате миксер или немате рецепт за колачиња, само започнете – почнувате да правите работи, почнувате да се движите“, изјави Мекгован за CNBC.

„Мислам дека акцијата во раната фаза е она што е навистина важно за успехот – само да се движите“, рече тој.

Сите четворица основачи ги заработија своите милиони избирајќи да веруваат во себе, да ризикуваат кога ќе видат можност и да имаат прв ден.