среда, 5 октомври, 2022

Регион

Аеродромите во Белград и Сплит, единствените од територијата на поранешна Југославија, се меѓу 80-те најфреквентни во Европа во август оваа година, како и меѓу првите 100 за осум месеци оваа година, според Меѓународниот европски совет на аеродроми. (ACI), објави порталот Exyuaviation.com. Аеродромот „Никола Тесла“ во Белград, со вкупно 717.050 патници...
Инфлацијата во Турција во септември надмина 83 %, една седмица откако Централната банка ги намали каматните стапки. Националаната агенција за статистика  соопшти дека цените на производите за широка потрошувачка минатиот месец се се покачиле за 83,45%, споредбено со септември минатата година. Највисок годишен пораст на цените е забележан во транспортниот сектор...
Сопственикот на Делта Холдинг откри што е најпотребно за да се биде успешен во бизнисот и најави нов проект на неговата компанија во кој се вложени огромни ресурси. Мирослав Мишковиќ во неодамнешното интервју изјави дека првата голема распродажба му била најтешка, но дека подоцна ја сфатил како работа без емоции....
Целосно електричен автомобил базиран на новиот „Citroen C3“, кој ќе биде замена за „Fiat Panda“, ќе започне со производство на крајот на 2024 година во српската фабрика во Крагуевац, пишува францускиот портал Largus, специјализиран за автомобилската индустрија. Во текстот се наведува дека првиот човек на „Стелантис“ Карлос Таварес и претседателот...
Гугл објави дека ќе воспостави своја инфраструктура за услуги во облак (cloud services) во Грција, давајќи ѝ поттик на земјата во обидите да стане светски технолошки центар. Договорот предвидува инвестиции од 2,2 милијарди евра и отворање околу 20.000 работни места до 2030 година, кажа грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Пред две години,...
Програмата за економско државјанство, која Владата на Црна Гора ја спроведува од јануари 2019 година, ќе заврши на 31 декември 2022 година. Ова го потврди премиерот во техничкиот мандат Дритан Абазовиќ на седницата на Владата, пренесува Investor.me. Тој рече дека е можно до крајот на годината да се добијат нови...
Најголемиот производител на оружје во светот, американскиот Lockheed Martin, на почетокот на оваа недела основаше подружница во Хрватска со капитал од 1,7 милиони долари. На нејзино чело беше поставен Џон Бредли Сандерс. Иако Lockheed Martin веќе долги години развива операции во Европа од Велика Британија, Данска и Полска, тие досега немаа...
Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина, потврди најголемата агенција за недвижности во САД, компанијата „Даглас Елиман“, соопшти американскиот весник „Волстрит џурнал“. Агенцијата објави дека ја продала вилата во Њујорк, инаку поранешна резиденција на југословенска мисија во...
Нафтена индустрија Србија (НИС) е ангажирана во 2Д сеизмички проекти во Турција, кои се користат за откривање на нови резерви на нафта и гас. Тоа се гледа од тендерот кој истече вчера (важеше само еден ден), преку кој НИС Нафтагас Нафтни сервиси доо, како дел од Српската нафтена индустрија која...
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја повика централната банка да продолжи да ја намалува нејзината главна каматна стапка на под 10 отсто до крајот на годината, пркосејќи им на инвеститорите и економистите кои велат дека се потребни зголемувања на каматните стапки за да се скроти инфлацијата која дивее и...
Експертите едногласно се согласуваат во едно – чувањето пари на штедење во банка не е најдобра опција за управување со заштедите или средствата, особено во кризи, кога расте инфлацискиот притисок. Така мисли и Милан Хорват, генералниот директор на ФИМА Плус и еден од основачите на поранешната Вараждинска берза, кој вели...
Напорите на Турција да ги зајакне трговските и инвестициските врски со јужноамериканските земји даваат плод, бидејќи турскиот извоз на стоки и услуги забележа силен раст во последниве години. Извозот на Турција во земјите од Јужна Америка и Карибите се зголеми од 296,6 милиони долари во 2003 година на шест милијарди...
Српските граѓани сè почесто купуваат станови во Албанија бидејќи цената на метар квадратен таму е пет пати пониска од сличните недвижности во Србија. Цената на метар квадратен почнува од 330 евра па нагоре, дури и на приморје, почнувајќи од Драч, Валона преку Саранда до најјужната точка - Ксамил, пишува...
„Хрватски патишта“ до крајот на годинава ќе распише тендер за техничко идејно решение на мостот на заливот Каштела, кој Владата го определи како стратешки проект. Мостот ќе ги поврзува Сплит и Каштела и ќе биде најбрзо поврзување на вториот по големина град во Хрватска со автопатот, пишува Вечерњи лист. „Хрватски патишта“...
Бугарија нема да може да ја исполни минималната цел на Европската унија, до 1 октомври сите земји-членки да наполнат 80 отсто од складиштата на гас, пишува бугарскиот весник Дневник. Земјите од ЕУ имаат рок до крајот на октомври да ги обезбедат потребните резерви на гас за зимата, но единственото складиште...
Хрватскиот синџир супермаркети Конзум во четврток, на 29 септември, ќе ги заклучи максималните цени на 100 производи од основната потрошувачка кошница со цел да им помогне на своите лојални клиенти во предизвикувачката моментална ситуација во која цените на речиси сите прехранбени производи континуирано се зголемуваат. Станува збор за дополнителни...
Банкнотата од 1.000 динари се појавила пред 29 ноември 1975 година. Брзо го доби прекарот „сив гулаб“ поради нијансите на сива боја. Тогаш вредеше 55 американски долари, а во времето кога беше повлечена од оптек во 1989 година, за тие пари не можеше да се купи ни кибрит. Веб-страницата Nova...
Кусо време по почетокот на војната во Украина, руските граѓани масовно почнаа да доаѓаат во Белград. Нивната многу подобра платежна моќ од просечниот граѓанин на Србија предизвика „земјотрес“ на пазарот на недвижности: скокнаа цените на киријата, но и за квадрат за купување стан. Нов проблем може да се појави...
Заврши јубилејниот Weekend Media Festival кој по 15-ти пат се одржа во одличната атмосфера на стариот Тутунски комбинат во Ровињ. Овие неколку дена во Ровињ имаше многу причини за славење - од одлични панели и предавачи до луди забави. Годинава се разговараше за човековите права и лажните вести, имаше едукативни предавања...
Откако петокот на најлудиот „Weekend“ во годината заврши со спектакуларен настап на најголемите регионални ѕвезди Констракта и Земља Грува и ексклузивна премиера на новата драмска серија на „HRT“ – „Metropolitanci“, продолжението на богатата саботна програма носи низа актуелни теми како женски права, култура на откажувања, „fake news“, дигитална револуција,...
Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната цена на новоизградениот стан во Загреб е 18.492 куни (2.459 евра) за метар квадратен, што е за 30,9 отсто повеќе од пред една година. Според истиот извор, просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина на 2022...
Fressnapf Group, најголемиот германски ланец на PET центри, планира силно проширување во наредните години во Југоисточна Европа, пишува Retail Serbia. Според информациите, германскиот Fressnapf ја отвори својата прва специјализирана продавница за домашни миленици во Романија, со што влезе на сосема нов пазар. Компанијата планира да отвори повеќе од 100 малопродажни продавници...
Повеќе од 29 милиони туристи ја посетиле Турција во периодот од јануари до август годинава, што е повеќе од двојно во споредба со истиот период минатата година, покажуваат официјалните податоци на Министерството за култура и туризам објавени во петокот. Последната бројка од 29,3 милиони претставува зголемување од 108,5 отсто во...
Вчера спектакуларно беше отворен  Weekend.15, а за одличната забава во свој уникатен стил се погрижија Дарко Рундек и џез оркестарот на ХРТ, додека атмосферата дополнително беше загреана од  популарните Матија Цвек и The Funkensteins. Предавањата и панелите започнаа денеска, а истите беа отворени со интригантен разговор 1 на 1 помеѓу израелскиот...