Регион

Банките во Словенија лани оствариле речиси 1,14 милијарди евра добивка пред оданочување, што е за 109 отсто повеќе од претходната година. Со нешто помалку од 1,10 милијарди евра, нето добивката е поголема за 119 отсто, објави денеска Банката на Словенија. Приходите од нето каматата минатата година речиси двојно се зголеми...
Просечната месечна нето плата во Хрватска во декември 2023 година изнесува 1.191 евро, што е номинално пониска за 1,4 отсто, а реално за 0,9 отсто во однос на ноември, објави Хрватската државна служба за статистика (ДЗС). Просечната  нето плата е номинално повисока за 13,9 отсто, а реално за девет отсто...
Како што соопшти денеска Републичкиот завод за статистика на Србија, цените на производите и услугите за лична потрошувачка во јануари 2024 година, односно заклучно со декември 2023 година, се во просек повисоки за 0,3 отсто, додека во однос на јануари 2023 година се зголемени за 6,4 отсто. Како што истакнуваат...
Државната каса на Албанија инкасирала 6 милијарди евра во текот на минатата година или 680 милиони евра повеќе споредено со претходната година. – Во државниот буџет во 2023 година се слеани 643 милијарди леки или околу 6 милијарди евра. Податоците доставени од Министерството за финансии покажуваат дека Владата и општините...
Работодавците веруваат дека покрај имиграцијата во секторите со најголем дефицит на работна сила, тие треба да таргетираат висококвалификувани работници за активности кои постигнуваат побрз реален раст на продуктивноста. Со претпоставка за стабилен раст на БДП, во Хрватска до 2030 година ќе има меѓу 400 и 500 илјади странски работници, така...
Годишната инфлација во Грција, во јануари годинава била 3,1 отсто, наспроти 3,5 проценти во декември 2023 година, а цените на прехранбените производи, за една година се за 8,3 отсто поскапи, јави дописничката на МИА од Атина. Според официјалните податоците од грчката служба за статистика, од јануари 2023 до јануари 2024...
Електричните возила сè повеќе се во фокусот на јавноста, а владите на земјите од регионот се обидуваат да пружат помош во вид на субвенции и со тоа да им олеснат на заинтересираните возачи да си дозволат еко-возило. Владитe се трудат да го решат проблемот со возниот парк, да го модернизираат...
Брзата пруга Будимпешта-Атина, долга 1.512 километри, која најмногу ќе минува низ Србија, ќе биде столбот на железничкиот сообраќај на Балканот. Таа пруга ќе биде важна за побрз транспорт на луѓе и стоки, што значително ќе придонесе за натамошен економски развој на земјите по нејзината траса, изјави денеска министерот за градежништво,...
Гувернерот на Хрватската народна банка (ХНБ), Борис Вујчиќ, во средата објави дека прогнозата на ХНБ за годинешната стапка на инфлација во Хрватска ќе се намали од 4 на 3,5 отсто и посочи дека реалниот пораст на платите годинава ќе биде помал од минатата година. - Ќе ја намалиме прогнозата за...
Инфлацијата во Србија и оваа година ќе продолжи да забавува. На крајот на 2023 година инфлацијата на годишно ниво во Србија изнесуваше 7,6 отсто, а веќе во февруари може да изнесува 5,5 отсто, е оценката на Народната банка на Србија, која беше дадена на денешната презентација на Народната банка на...
Обемот на продажбата на мало во Турција се зголеми за 11,4 отсто на годишно ниво во декември, објави во вторникот тамошната статистичка управа. Продажбата на храна, пијалаци и тутун е зголемена за 8,7 отсто, а продажбата на непрехранбени производи е зголемена за 16,9 отсто, а гориво за 5,1 отсто, објави...
Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура Горан Весиќ денеска изјави дека Грција, членка на ЕУ, благодарение на договорот на претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Грција Киријакос Мицотакис се вклучува во проектот за градење брза пруга од Будимпешта преку Србија и Северна Македонија до Грција, што...
Словенечкото индустриско производство во декември падна за 10,2 отсто, по падот од 0,8 отсто во претходниот месец, покажуваат податоците на Заводот за статистика. Индустриското производство во 2023 година падна за 5,3%. На годишно ниво, индустриското производство е повисоко само во вадењето руда и камен (за 7,4%), но е намалено во клучниот...
На Србија ѝ треба пристаниште поради извозот, кој ќе биде поголем, а за нас е важно да ги искористиме капацитетите на Солун и Пиреја, за да купиме дел од пристаништето. Кога ќе го зголемиме производството на автомобили, со рудници, железарници, тоа ќе ни треба, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. Ова...
Во времето на големата финансиска криза во Грција, Атина се обврза да приватизира цела низа државни компании. Сега има реални вредности за продажба - но како Грција ќе генерира приход без нив? Најголемиот скапоцен камен се наоѓа на триесет километри источно од Атина: меѓународниот аеродром во главниот град и најважниот...
Магазинот „Форбс“ објави листа со европски дестинации кои треба да се посетат во 2024 година, а првото место го зазеде хрватски остров. Станува збор за Хвар. Опишан е како најсоодветен за туристите бидејќи на Хвар секој може да најде нешто за себе. Има добри ресторани, бурен ноќен живот, велнес-центри... На...
Грција ќе го услови издавањето „златни визи“ за странците со поголеми инвестиции во недвижности во градовите и островите, каде побарувачката е голема, изјави во петокот премиерот Киријакос Мицотакис. Грција ја воведе програмата „златна виза“ во 2014 година, нудејќи им на странците петгодишна дозвола за престој, со можност за продолжување, доколку...
Сообраќајот на автомобили од и кон Северна Македонија преку граничниот премин Ники (Меџитлија) од грчка страна се одвива регуларно, а земјоделците во рамките на нивната четиричасовна блокада, ја затворија границата само за товарни возила, кои во најголемиот дел се камиони што пренесуваат лигнит, јави дописничката на МИА од Атина. Според...
Грчкото пристаниште Пиреја  отвори нов терминал за автомобили што треба да го зголеми трговскиот капацитет, со поддршка на мнозинскиот сопственик, кинескиот логистички гигант Коско. Пристаништето го прошири терминалот за речиси 40.000 метри квадратни, на 100.000 метри квадратни, како дел од обврските од договорот за концесија. Грција беше принудена да ја приватизира...
ЕИБ Глобално, финансискиот огранок на Европската инвестициска банка (ЕИБ) за активности надвор од Европската Унија, инвестираше рекордни 1,2 милијарди евра низ Западен Балкан во 2023 година (365 милиони евра повеќе отколку во 2022 година). Инвестициите беа наменети за проекти за одржлива и енергетска транзиција што го поддржуваат пристапот на...
Истанбул во Турција ја презеде круната за најмногу посетители во светот. Според компанијата за истражување на пазарот Euromonitor International, во текот на 2023 година оваа метропола била домаќин на 20,2 милиони посетители. Не е изненадување што Истанбул го зазема првото место, со оглед на неговата архитектура, фасцинантна историја, плус неверојатни деликатеси...
Турската лира падна на ново историски најниско ниво во однос на доларот бидејќи американската валута денеска во 11:10 часот на берзата Forex се тргуваше за 30,6 лири. Годишната стапка на инфлација во Турција се забрза на 64,86 отсто во јануари од 64,77 отсто во декември, објави турскиот институт за статистика...
Минатата година Србија беше прва дестинација во светот по стапка на раст на приходите од странски туристи во однос на 2019 година, покажува најновиот извештај на туристичкиот барометар на Обединетите нации (ОН). Во 2023 година, според прелиминарните податоци на Народната банка на Србија, од странски туристи е остварен рекорден приход...
Почнувајќи од оваа пролет, Грција ќе имплементира нов систем за регулирање на организираните плажи и обезбедување пристап на јавноста. Според новиот закон, најмалку 50% од површината на плажата ќе мора да остане достапна за јавноста - значи, без приватни лежалки. Министерството за национална економија и финансии на Грција воведе нов закон...