Косово и Босна и Херцеговина водат по бројот на невработени во Западен Балкан, додека Србија има најниска стапка на невработеност, објави во петокот Светската банка. Истовремено, стапката на невработеност во петте земји од Западен Балкан е намалена за 13,5 отсто во последните 15 години, заклучно со средината на 2022 година,...
Повикувајќи се на проценките на турската Конфедерација на претприемачи и претставници на деловните кругови, Блумберг наведува дека загубите на националната економија поради земјотресот ќе бидат околу десет отсто од бруто домашниот производ. Се прецизира дека штетите на станбените згради изнесуваат 70,8 милијарди долари, последиците од земјотресот ќе доведат до намалување...
Земјотресот во Сирија и Турција има значително влијание врз турската економија, изјави шефицата на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева. Во говор пред учесниците на Арапскиот фискален форум во Дубаи, Георгиева истакна дека катастрофата што ги погоди двете земји „предизвика огромна трагедија за луѓето, но има многу значајно влијание и врз...
Северна Македонија се очекува да биде домаќин на Саемот за храна што ќе го организира Иницијативата „Отворен Балкан“. За терминот на саемот кој би требало да се одржи годинава, допрва ќе се одлучува, а разговорите се во тек. Според министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, се работи за...
Црна Гора ги информираше претставниците на ЕУ дека во однос на економското државјанство, на 31 декември 2022 година официјално е завршена „Посебната инвестициска програма од особено значење за економскиот и економски интерес на Црна Гора“, која, како што рекоа, е во согласност со препораките на ЕК за ризиците што...
Светската банка најави помош за Турција од 1,78 милијарди долари, за итни потреби и закрепнување. – Обезбедуваме итна помош и подготвуваме брза проценка на итните потреби на теренот, се вели во соопштението на претседателот на Светска банка Дејвид Малпас. Според последните податоци, само во Турција во земјотресот загинаа повеќе од 21.000 луѓе. Фото: facebook
Главниот град на Босна и Херцеговина доби уште еден новитет, а тоа е првиот биткоин банкомат што се отвори во центарот на Сараево, на овој банкомат граѓаните ќе можат да ги купуваат и продаваат своите криптовалути, односно биткоин, кој е вид на дигитални пари. Во Сараево е отворен првиот банкомат...
Вредноста на турската лира падна вчера на рекордно ниска вредност, а падот се почувствува и на турската берза. Како што наведува Ројтерс, лирата падна за 18,85 отсто од вредноста во однос на американскиот долар. „Трагичните настани кои следеа откако јужниот дел на Турција го погоди силниот земјотрес се извор на дополнителна...
Во разорниот земјотрес утринава во Турција, нема оштетувања на нафтоводот Киркук-Џејхан кој ја пренесува нафтата од Ирак во Турција. Нема оштетувања ниту на нафтоводот Баку-Тбилиси-Џејхан, каде сите нафтоводи функционираат непречено, изјави турски претставник. Сепак, операциите на нафтениот терминал Џејхан во јужна Турција се прекинати, соопшти Агенцијата за нафтен транспорт Трибека, додавајќи...
Годишната стапка на инфлација во Словенија во јануари е благо намалена - изнесуваше десет проценти, додека во декември минатата година беше 10,3 проценти. На месечно ниво растот на цените изнесува 0,2 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во двете споредби, на инфлацијата најмногу влијаеле цените на храната и...
Германските граѓани и компании лани вложиле најмногу пари од сите странци за купување недвижен имот во Црна Гора. Некои продаваат имот и во Германија со цел да започнат туристички бизнис во Црна Гора, објави Дојче веле. Петчленото семејство Оберендер од Кобург во германската сојузна покраина Баварија првпат ја посети Црна Гора...
На Грција ѝ недостигаат 280.000 работници во градежништвото, туризмот и угостителството, пишува Катимерини. Порталот наведува дека, според студијата на Политехничкиот универзитет, во градежниот сектор недостасуваат околу 200.000 работници, од инженери до занаетчии. Во туризмот и прехранбениот сектор недостасуваат околу 80.000 работници, па компаниите од тие области бараат договори со други земји...
Има двајца кандидати за купување на словенечкиот трговски ланец Туш, кој неодамна беше понуден на продажба. За компанијата со речиси 3.000 вработени во последните недели интерес покажаа неколку потенцијални купувачи од странство, а двајца се истакнаа: црногорскиот трговски синџир „Воли“ во сопственост на Драган Бокан и германскиот малопродажен гигант „Rewe“,кој...
Според новата студија на Стопанската комора на Виена, компаниите во овој град ќе имаат потреба од 55.000 квалификувани работници во следните три до пет години. Како што се наведува, потребни се сите работници, од занаетчии до оние со високо образование, техничко и високо образование. Истражувачкиот институт Makam Research испитал 925...
Во екот на информациите за охрабрувачките резултати од геолошките истражувања во регионот, денеска беше објавено дека постои и потенцијално богато наоѓалиште на злато во Босна и Херцеговина. Генералниот директор на Lykos Balkan Metals, Милош Бошњаковиќ, објави дека досегашните резултати од геолошките истражувања на подрачјето на општина Језеро покажале висока содржина...
Во некои индустриски гранки во Словенија има хроничен недостиг на работна сила, бројот на барања за вработување на странци е трипати зголемен од 2016 година, но проблем се долгите процедури за добивање на потребните документи, јавува РТВ Словенија. Со 12 отсто учество на странска работна сила, Словенија е над европскиот...
Турција минатата година ја посетиле 51,4 милиони туристи и е остварен рекорден приход од 46,3 милијарди долари, соопшти Министерството за култура и туризам на Турција. Како што се наведува, таа земја лани примила 51,4 милиони туристи, што е блиску до апсолутниот рекорд постигнат во 2019 година, кога изнесувал 51,8 милиони. Со...
Според податоците на Републичкиот геодетски завод во Србија, најскапиот квадрат е продаден во елитниот комплекс „Белград на вода“ по цена од 10.184 евра, додека најскапиот стан со површина од 383 метри квадратни е продаден на вкупна цена од 2.469.888 евра. За купување недвижен имот во четвртиот квартал лани се издвоени...
Турскиот аеродром во Истанбул остана најпрометниот во Европа со просечни 1.229 дневни летови во јануари 2023 година, објави во вторникот Европската организација за безбедност на воздушната пловидба (Евроконтрол). Податоците на Еуроконтрол покажаа дека следуваат лондонскиот аеродром Хитроу со 1.104 дневни летови и аеродромот Шарл де Гол во Париз со 1.046...
Најголемото албанско пристаниште Драч е подготвено да го започне процесот на изградба откако  Владата и компанијата „Игл Реал Естејт Девелопмент” го потпишаа конечниот договор со кој се завршени сите законски процедури, јави Топ чанел. Вицепремиерката и министерка за инфраструктура Белинда Балуку рече дека ова е најголемиот проект во албанската економија...
Приватните дознаки од странство и плаќањата од странство на име надоместок на вработените изнесуваат 7,2 отсто од Бруто домашниот производ (БДП) на Србија во 2021 година, објави европската статистичка служба Евростат. Во однос на учеството на дознаките од странство во БДП, главно пари испратени од српските граѓани во дијаспората, Србија е...
Резервите на гас во Црното Море што ги откри Турција би можеле да ги покријат потребите на земјата во следните 30 години, изјави денеска турскиот министер за енергетика и природни ресурси Фатих Донмез, додавајќи дека изградбата на фабриката за преработка на гас е речиси завршена. „Очекуваме првата фаза од производството...
Хрватската стопанска комора (ХГК) подготвува предлог-закон според кој во системот за фискализација на угостителите би биле вклучени и бакшишите. Се разговара за датумот на неговото стапување во сила, соопшти Здружението на угостителството – ХГК. Концептот на бакшиш во моментот не постои во хрватското законодавство, па бакшишот собран по електронски пат се...
Просечната плата без даноци и придонеси во Црна Гора во декември, според податоците на Управата за статистика (МОНСТАТ), изнесувала 727 евра. Износот на просечната плата бил за 0,8 отсто поголем во однос на ноември.Просечната нето плата во декември, во однос на истиот месец во 2021 година, е зголемена за 35,4...