Повеќе од 43.000 хрватски граѓани се пријавиле за државни обврзници, а сумата е повеќе од 1,3 милијарди евра. „Бројот на луѓе кои се претплатиле на оваа обврзница надминува 43.000. Ова покажува дека акцијата беше добра, проектот беше успешен и уште повеќе покажува колку луѓе ја препознаа оваа можност и имаат...
Турската економија порасна за 5,6 отсто во 2022 година, покажаа во вторникот податоците на Заводот за статистика, а според проценките на економистите и деловните здруженија, овогодишниот раст ќе ги забави тешките последици од силните земјотреси. Економијата почна да попушта веќе во втората половина на минатата година, притисната од падот на...
Норвешкиот државен богат фонд, вреден повеќе од еден трилион долари, инвестираше 1,2 милијарди долари во акции на компании во Турција до крајот на минатата година. Според податоците на Норгес банка, минатата година фондот искористил дел од својот имот за купување акции на 38 компании од различни големини кои работат во...
Земјотресот со јачина од 7,8 степени и бројните последователни потреси во јужна Турција од 6 февруари, предизвикаа штета од над 34 милијарди долари, процени Светската банка. Таа институција наведе дека во проценката не се земени предвид трошоците за реконструкција, кои веројатно се двојно повисоки. Исто така, не се земаат предвид штетите...
Управата за јавни приходи на Грција открила 11 бизниси во различни сектори во земјата кои не издавале даночни податоци, не поднесувале даночни пријави, поднесувале неточни пријави или не ја пријавиле својата деловна активност, со што затаиле данок во висина од над 15 милиони евра, објави грчката новинска агенција АНА-МПА. Затајувањето...
Банката на ЕУ, преку нејзината филијала посветена на активности надвор од Европската Унија – ЕИБ Глобално, инвестираше 824 милиони евра низ Западен Балкан во 2022 година за да ги забрза одржливата поврзаност, чистата животна средина, зелената транзиција, дигитализацијата и растот на приватниот сектор. Овие проекти придонесоа за реализација на Економскиот...
Меѓу монументалните градби кои ги преживеаја неодамнешните разорни земјотреси на југот на Турција е импозантниот Германски мост или вијадуктот Вара кој се наоѓа во областа Голбаши во провинцијата Адијаман, јавува Анадолија. Мостот на реката Гокса е изграден во 1929 година како дел од проектот за железница Истанбул-Багдад, а надлежните служби...
Владата на Србија преговара со германскиот автомобилски гигант, австралиско-британската компанија Рио Тинто и европска финансиска институција за реализација на проект кој опфаќа изградба на фабрика за електрични автомобили. Според Демостат, преговорите се сè поблиску до конечен договор. Потенцијалната инвестиција зависи од тоа дали литиумот ќе се експлоатира во Србија, но и...
Турската централна банка во четвртокот ја продолжи својата политика на намалување на референтната каматна стапка, иако земјата се бори со високата инфлација и последиците од разорниот земјотрес. Централната банка соопшти дека ја намалила референтната каматна стапка за 0,5 процентни поени, на 8,5 отсто. Од август до ноември 2022 година, банката...
Ford го најави своето партнерство со LG Energy Solutions за нова фабрика за батерии во Турција заедно со локалниот Koç Holding Ford објави дека потпишал необврзувачки меморандум за разбирање со LG Energy Solutions и Koç Holding за формирање на заеднички потфат за производство на батерии. Трите компании планираат да ја...
Можен датум за влез на Бугарија во еврозоната е 1 јануари 2025 година, вели во интервју за НОВА Валдис Домбровскис, извршен потпретседател на Европската комисија (ЕК). Домбровскис изјави дека главната работа што кочи на патот кон еврозоната е инфлацијата. Бугарија требаше да го воведе еврото од почетокот на 2024 година,...
Официјално е потврдено дека Google е во процес на купување на хрватскиот стартап Photomath. Како што потврди американската компанија за новинарите на Ројтерс, договорот за преземање на Google и Photomath бил потпишан во мај минатата година, но пред да стапи на сила, прво се бара одобрение од регулаторот. „Потврдуваме дека...
Турција денеска започна привремена Шема за поддршка на платите и забрани отпуштања во 10 градови за да ги заштити работниците и бизнисите од финансиските последици од разорните земјотреси што го погодија југот на земјата на почетокот од овој месец. Според турскиот службен весник, ваква помош ќе имаат работодавачи чии работни...
Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ објави дека приходите од туризмот лани во таа земја изнесувале 997 милиони евра. Приходите се за 275 милиони евра поголеми од 2021 година, рече тој. Тој на својот Твитер профил напиша дека приходите се само за 50 милиони евра помали од рекордната 2019 година. „Продолжуваме со одлични вести....
Како да се обезбеди квалитетно домување сè уште е горлив проблем за многу Хрвати. Цените на новите згради незапирливо растат, исто како и каматите за станбени кредити и за изнајмување станови. Владата најавува нова мерка за субвенционирање закупнина. Многумина стравуваат дека тоа може да ги зголеми и цените на...
По две пандемични години во кои технолошките компании водеа битки за вработените, крајот на минатата година беше одбележан со вести за големи кратења на работни места во американските технолошки гиганти. Започна со Твитер, кој откако Илон Маск дојде на чело на компанијата, преку ноќ отпушти 50 отсто од своите вработени...
Босна и Херцеговина до крајот на првата половина од годинава треба да го лансира својот прв сателит во орбитата. Станува збор за сателит кој е подарок од Индиската вселенска агенција за Вселенската асоцијација на Југоисточна Европа (SESA), која освен БиХ ги вклучува и Србија, Црна Гора, Северна Македонија и Хрватска. „Тие...
Додека турските власти се борат со бројот на загинати што сега надминува 40.000 во најсмртоносниот земјотрес на векот, претседателот Реџеп Тајип Ердоган се справува со паралелна криза од неверојатен удар за економијата на која веќе и е потребна итна обнова. Турските гласачи ќе излезат на гласање во мај, а Ердоган...
Норвешката компанија Статкрафт постави пловечка фотоволтаична централа од два мегавати во четири еднакви делови на резервоарот на својата хидроцентрала Бања во Албанија. Изведувач беше компанијата „Оушн Сан“. Освен неколку пилот проекти во Турција, таа е единствената таква електрана во Југоисточна Европа. Четири години откако Статкрафт поднесе барање до ресорното министерство,...
Бугарија се откажа од транзицијата кон еврото во јануари 2024 година, бидејќи не исполнува одредени критериуми, но ќе настојува да влезе во заедничката валута до 2025 година или можеби порано, изјави  бугарската министерка за финансии Росица Велкова. Велкова пред новинарите изјави дека земјата не ги исполнила критериумите за инфлација, ниту...
Компанијата Мерцедес-Бенц започна со изградба на фабрика за производство на мотори за електрични возила во Романија, вредна 135 милиони евра. Фабриката ќе биде изградена во Себеш, во централна Романија, а треба да биде завршена до 2024 година, пишува Romania insider. Во него, локалните подружници на Mercedes-Benz, Star Assembly и Star Transmission,...
Директната штета од урнатите објекти во Турција во разорниот земјотрес на 6 февруари може да достигне 2,5 отсто од бруто домашниот производ на државата, што е еквивалентно на 25 милијарди долари, објави денеска американската банка „Џеј-Пи Морган“. Вкупниот број жртви од земјотресот, во Турција и во Сирија, достигна повеќе од...
Слушам од деловни луѓе дека „политиката не ме интересира“, но мора да ве интересира вас. Не мора да ве интересира дали се демохристијани, либерали или социјалдемократи или не знам кои реформисти. Но, сè е политика, вели бизнисменот Емил Тедески во подкастот, разговарајќи со Радет Ракочевиќ, директор и основач на...
Само еден аеродром од поранешна Југославија влезе во топ 100 најфреквентни во Европа. Станува збор за белградскиот аеродром Никола Тесла, покажуваат податоците на Меѓународниот совет за аеродроми (АЦИ) за 2022 година. Со 5.610.364 превезени патници се најде на 81. место во Европа, пред Рига, Тирана, Белфаст и Луксембург, но зад Софија,...