Инфлацијата во Словенија забавува, на годишно ниво изнесуваше 3,3 отсто, а на месечно ниво - најмногу поради продажба на облека и обувки - е забележана дефлација од 0,6 отсто, објави Заводот за статистика. Годишната инфлација во јануари е значително пониска од претходната година кога изнесуваше 10,0 отсто. Тоа е значително...
Веб-страницата Carscoops објави патентни цртежи за кои тврди дека ја прикажуваат новата Panda на Fiat, електричен автомобил што треба да започне со производство во фабриката на италијанската компанија во Крагуевац оваа година. Овој сајт објави и шпекулативен приказ на новиот модел, базиран на цртежи, а тоа е најдобар обид да...
Приходите од посетите на Акропол се зголемени за 14 милиони евра во однос на минатата година, изјави грчката министерка за култура Лина Мендони. Обраќајќи им се на пратениците во парламентот, таа посочи дека за таквиот успех е заслужна „надградбата на сите служби“, пренесе Катимерини. Мендони изјави дека зголемувањето на приходот на...
Инфлацијата во Турција во јануари изнесуваше 6,7 отсто во однос на претходниот месец и достигна ниво од 64,86 отсто на годишна основа, покажуваат денеска објавените податоци на Турскиот статистички институт (Туркстат), пренесува државната телевизија ТРТ Хабер. Промената на просечната вредност на индексот на потрошувачките цени за дванаесетте месеци од претходната...
Заменик-гувернерот на Централната банка на Република Турција, Фатих Карахан, во саботата беше назначен за нов гувернер на централната банка, на местото на Хафез Гаје Еркан. Назначувањето на Карахан дојде неколку часа откако Еркан објави дека поднесува оставка од лични причини, пренесува Daily Sabah, пренесува SEEbiz. Роден во 1982 година, Карахан стана...
Словенија лани извезла 54,9 милијарди евра, а увезла 57 милијарди евра стоки. Вредноста на извозот е зголемена за 4,4 отсто, а на увозот за 0,6 отсто. Зголемена е вредноста на трговијата со земјите надвор од ЕУ. Словенија лани имаше надворешно-трговски дефицит од 2,1 милијарди евра, покриеноста на увозот со извоз...
Експозитурите на НЛБ Комерцијална банка на Косово вчера и официјално престанаа со работа. Како што јави дописникот на Танјуг, логото на компанијата е отстрането од зградата на банката во Грачаница, а вратите и прозорците биле затворени со решетки. Соопштението за затворање на оваа банка стигна до корисниците на услугите и до...
Турција во 2023 година имала 49,2 милиони странски туристи, што е за 10,4 отсто повеќе од претходната година, објави во средата Министерството за култура и туризам. Бројката го надмина нивото пред пандемијата од 45 милиони во 2019 година, покажуваат податоците на Министерството, јавува Anadolu Agency. Истанбул, најголемиот град во Турција по...
Првиот албански суперавтомобил, „Illyrian TSX“, е претставен во италијанскиот град Торино. Зад овој модел стои компанијата „Arrera Automobili“. „Illyrian TSX“ има 6,2-литарски LT2 V8 мотор, кој испорачува 840 коњски сили, а максималната брзина би требало да му биде до 375 км/ч. Исто така, според некои претходни информации, од 0 до 100...
Просечната заработка без даноци и придонеси (нето) во декември, според податоците на Монстат, изнесува 814 евра и е за 0,9 отсто поголема од ноември. Просечната нето плата во декември, во однос на истиот месец во 2022 година, е зголемена за 12 отсто и изнесува 1.020 евра, објави агенцијата Мина. Ако се...
Албанското Министерство за финансии соопшти дека нивото на јавниот долг во однос на Бруто домашниот производ(БДП), на крајот на 2023 година се очекува да се намали на околу 61,5 отсто, додека на крајот на 2024 година е планирано да падне на ниво од 59,8 отсто, што ќе биде најниско...
Комерцијалните аеродроми во земјите од поранешна Југославија лани примиле вкупно повеќе од 32,5 милиони патници, што е за пет милиони повеќе од претходната година. Повеќе од половина од аеродромите ја забележаа најфреквентната година во историјата, а белградскиот аеродром примил најмногу патници, пишува порталот Ex-Yu Aviation News. Аеродромот во Белград минатата година...
Четворица пратеници членови на либералната група „Да ја обновиме Европа“ во Европскиот парламент предлагаат формирање на „Мини-шенген зона“ меѓу Бугарија, Грција и Романија, која би станала оперативна ова лето со цел да се намалат гужвите во сообраќајот меѓу трите балкански земји членки на ЕУ во текот на туристичката сезона. Како...
Централната банка на Турција денеска соопшти дека осми пат по ред ја зголемува референтната каматна стапка, овој пат од 42,5 до 45 отсто. Почнувајќи од јуни 2023 година, банката ја зголеми референтната каматна стапка за вкупно 3.650 базични поени. Сегашното ниво на домашна побарувачка, постојаната инфлација во услужниот сектор и геополитичките...
Просечната нето плата во ноември 2023 година во Србија изнесува 89.956 динари (767.39 евра), додека просечната бруто плата 123.971 динари (1057.56 евра), објави денеска Републичкиот завод за статистика (РЗС). Просечната бруто и нето-заработка за ноември 2023 година е номинално повисока за 14,8 отсто, а реално за 6,3 отсто, отколку во...
Монстат ги презентираше прелиминарните резултати од пописот, според кои во Црна Гора живеат 633.158 жители. На пописот од 2011 година, Црна Гора имаше вкупно 620.029 жители. Прелиминарните резултати вклучуваат објавување на резултатите од пописот, по населени места, единици на локална самоуправа и за територијата на Црна Гора, за бројот на...
Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) минатата година инвестираше во Србија рекордни 846 милиони евра, што е за речиси 200 милиони евра повеќе од 2022 година и значително над претходниот максимум од 679 милиони евра во 2020 година. Како што соопштија од банката, Србија по првпат се рангираше меѓу...
Словенечкото Министерство за труд предложи измени во Законот за вработување, самовработување и работа на странци, со кои ќе се усогласи со правото на Европската Унија и ќе се овозможи сезонската работа на странците да се прошири и на туризмот и угостителството. Поради недостиг на работна сила, со предложените измени, кои...
Минатата година Хрватска издаде повеќе од 170.000 работни дозволи на странци, а на крајот на декември имаше 90.000 пријавени странски работници.Ова го изјави хрватскиот министер за труд Марин Пилетиќ. Пилетиќ појасни дека дел од 170.000 странски работници работеле во туристичката сезона, а кога завршила сезоната им престанала и работата. „Бројот на...
Претседателот на Стопанската комора на Србија, Марко Чадеж, денеска изјави дека воспоставувањето слободен пазар на труд, кој ќе започне на први март во земјите на Отворениот Балкан – Србија, Северна Македонија и Албанија, ќе биде „исклучително важен за  земјата поради претстојната земјоделска сезона“. Чадеж истакна дека, според податоците од истражувањето,...
Бугарија и Грција најавија дека ќе бараат финансиска помош „од сите можни меѓународни извори“, вклучително и од ЕУ и НАТО, за зајакнување и подобрување на меѓусебните транспортни врски. Проектите, меѓу другите, вклучуваат изградба на Паневропскиот транспортен коридор 8, кој ги поврзува албанското пристаниште Драч со бугарското Варна и минува и...
Аеродромот во Истанбул е прогласен за најфреквентен аеродром во Европа втора година по ред со просечни 1.375 летови дневно, се вели во извештајот на Европската организација за безбедност на воздушната пловидба (Евроконтрол) за 2023 година. Просечниот дневен број на летови на аеродромот во Истанбул во 2023 година е зголемен за...
Комерцијалните аеродроми во поранешна Југославија опслужија повеќе од 32,5 милиони патници во 2023 година, додавајќи околу пет милиони дополнителни патници во споредба со претходната година. Нешто повеќе од половина од сите аеродроми успеаја да ја забележат својата најпрометна година досега, а многумина сè уште заостануваат зад бројот на патници пред...
Прометот со недвижности  во Хрватска минатата година опадна во 12 окрузи, додека во девет од нив, главно на северот и истокот на земјата, е забележан поголем број продажби отколку во 2022 година, е една од информациите што ги дава сеопфатниот нов портал на Министерството за финансии, што овозможува споредба...