Почетна Главна категорија

Главна категорија

Од секогаш сум сакала нешто повеќе, а тоа ми го понуди Словенија. Не само во образованието, туку и во сегашната работа и животот тука, во Копер, во еден систем кој нуди можности за добар живот, сигурност и напредок. Вака 30-годишната радовишанка Сандра Атанасов ја почнува својата приказна за сонот за...
Во Македонија зборот старт - ап премногу се користи и се употребува, некако ми се чини дека е фенси да кажеш дека си старт - ап компанија. Она што е многу битно што треба јасно да се идентификуваат критериумите за тоа што е старт - ап, тие да бидат...
Кога пред неколку години биле на гости кај пријатели во Словенија, брачниот пар Паневски од Скопје, си рекле: Ако некогаш треба да ја напуштиме Македонија и ако треба да живееме далеку од пошироката фамилија, тоа би било тука, во Словенија. И не поминало многу време, во семејството Паневски почнале да...
За себе вели дека е чупе од Широк Сокак, жена од акција, во исто време и дисциплинирана и нескротлива. Таква била од секогаш, кога на Широк Сокак во Битола мечтаела да биде докторка во операциона сала, таква е и денес, во Словенија, каде е на висока позиција во реномираната...
Опишан како претприемач на социјалните медиуми, Зоран Настевски e последниот гостин во „Што го врти светот“ зборува за падовите кои морале да се издржат за да се развие бизнис, доволно зрел да добива сериозни инвестиции. Настевски е ко-основач и генерален менаџер на QX. Се работи за македонски старт-ап кој е...
CB Insights, платформа за деловна анализа која ги следи пазарните информации за приватните компании и активноста на инвеститорите, ја објави својата годишна листа на највредни стартапи или еднорози. Компанија чија вредност се проценува на повеќе од една милијарда долари се смета за еднорог, а од октомври 2023 година има...
Airbnb ја направи својата прва аквизиција како јавна компанија, во зделка вредна нешто помалку од 200 милиони долари, изјавија за CNBC извори запознаени со договорот. Стартапот се вика GamePlanner AI, кој е во „стелт режим“ од своето основање во 2020 година. Стелт-стартапи работат надвор од очите на јавноста од различни...
Некогаш популарниот стартап WeWork поднесе барање за стечај наведувајќи долг од скоро 19 милијарди долари, рекордно високо ниво за компанијата за делење канцеларии, која не успеа да се опорави од последиците од пандемијата. Компанијата со седиште во Њујорк соопшти дека склучила договор за реструктуирање со доверителите. Поднесокот за поглавје 11...
Кога идејата и амбицијата се сретнуваат со креативноста и експертизата, резултатите се за награда. Стартап Македонија, во соработка со дигиталната агенција Monday, не само што ја засилија претприемничката култура во Македонија, туку и ја ставија нашата земја на глобалната карта со доделувањето на престижната награда BRAND CHAMPION за Глобалната недела...
Во последната епизода на „Што го врти светот“ гостинка беше Сања Митровска. Сања и нејзината компанија се истакнаа на претприемачката сцена со пробивањето на Гинисовиот рекорд во најдолга бизнис презентација (longest business pitching marathon). Дотогаш рекордот го држеше еден од најистакнатите инвеститори – Ричард Бренсон, чија компанија Вирџин Груп...
Музичарот Џон Леџенд го лансира својот прв технолошки стартап, социјална апликација наречена „It's Good“ која има за цел да им обезбеди на корисниците персонализирани препораки за храна и патувања. Компанијата овој месец собра 5 милиони долари средства од инвеститори, од кои еден е Lightspeed Venture Partners (LVP). Апликацијата започна во март...
Во пресрет на климатските промени и непрекинатото исцрпување на природните ресурси на глобално ниво, неизбежно е да се адресира проблемот и превземат мерки уште веднаш. Во својата основа, одржливоста нѐ предизвикува да се однесуваме порационално кон природата, да најдеме начин за намалувалување на нашиот еколошки отпечаток и минимизирање на негативните влијанија врз...
Почнувајќи од две мали австралиски редакции, Руперт Мардок изгради медиумска империја што се простира низ целиот свет. 92-годишниот медиумски магнат, кој во четвртокот објави дека се повлекува од функцијата претседател на Fox and News Corp., создаде доминантно присуство во весниците, ТВ, филмовите, книгите и Интернетот ширум светот. Како резултат на тоа,...
Оваа есен од 27-ми до 29-ти октомври ќе се одржи 12тото издание на Startup Weekend Skopje. Startup Weekend Skopje е 3-дневен настан каде млади иноватори, ентузијасти и претптиемачи имаат можност да креираат и да ги претстават своите иновативни решенија пред пошироката стартап сцена. Поддржан од Google for Entrepreneurs, Теchstars Startup...
Силиконската долина сè уште е најголемиот и најважен стартап екосистем во светот, а второто место го делат Њујорк и Лондон, според рангирањето објавено од „Startup Genome“. Startup Geonme објави извештај за 2023 година за глобалниот стартап екосистем (Global Startup Ecosystem Report - GSER). GSER обезбедува увид во водечките светски стартап екосистеми,...
Австралиецот Коби Симат живеел да остане без ништо во тинејџерските денови, а потоа ги презел работите во свои раце и создал компанија вредна 20 милиони долари. Коби живеел со своето семејство во Сиднеј кога бизнисот на неговиот татко бил погоден од рецесија и тие изгубиле сè преку ноќ. На 17...
Најголемите технолошки компании во САД, вклучувајќи ги Google, Amazon, Nvidia или Intel, инвестираа 235 милиони долари во стартапот за вештачка интелигенција Hugging Face Како што пренесува CNBC, вредноста на оваа компанија сега се проценува на 4,5 милијарди долари. Hugging Face им овозможува на експертите за развој на вештачка интелигенција (AI) слободно...
Вкупната вредност на европските еднорози, стартапи со проценки над 1 милијарда долари, се намали за прв пат во една деценија, бидејќи повисоките трошоци за финансирање и нестабилноста на берзата тежат на нивните вреднувања на капиталот, објави платформата PitchBook. Во првата половина од годината, комбинираното вреднување на европските еднорози беше 442,2...
Поранешните директори на Tesla собраа повеќе од 26 милијарди долари за нови стартапи за зелена енергија. Според Wall Street Journal (WSJ), искуството што го стекнале на нивните позиции во Tesla им помогнало да ја добијат довербата на инвеститорите. Во изминатите 10 години, поранешните директори на Tesla лансираа или водеа повеќе од...
Сите големи дела и патенти произлегоа од силните потреби на нивните пронаоѓачи, од проблем што ги мачеше или од големите љубови и хобија. Ретко кој иноватор бил воден од пари или слава или насловната страница на Форбс. Приказната за потеклото на Зум е токму една од поинспиративните бидејќи ја започна...
Во амбициозен чекор кон иднината на воената авијација, JetZero, пионерска американска стартап компанија, треба да добие значителна финансиска инјекција од 235 милиони долари од американските воздухопловни сили. Станува збор за стратешко партнерство кое има за цел да го забрза развојот на иновативен млазен авион со дизајн со сплотено тело-крила, кој...
Виетнамскиот стартап за електрични возила VinFast ја победи проценетата вредност на производителот на автомобили од Детроит откако неговите акции пораснаа на првиот ден од тргувањето. Акциите на VinFast до крајот на вчерашното тргување достигнаа цена од 37,06 долари, наспроти цената од 22 долари на почетокот на тргувањето. Пазарната капитализација на...
Неодамнешното истражување на израелската непрофитна организација Startup Nation Central (SNC) покажа дека речиси 70 отсто од над 500 анкетирани стартапи преземаат чекори за да ги преселат парите, вработените, па дури и нивните централи надвор од Израел. Главната причина е политичкиот спор околу судските реформи во Израел и неизвесноста и ризиците...
Четири години по неуспешната иницијална јавна понуда, компанијата WeWork, специјализирана за изнајмување coworking и флексибилни деловни простори, објави дека продолжувањето на бизнисот е доведено во прашање поради загуби и неликвидност. „Ако не сме успешни во подобрувањето на нашата ликвидност и профитабилноста на нашиот бизнис, можеби ќе треба да ги разгледаме...