Бизнис едукација

Анксиозноста, непријатноста и промените се дел од животот, но тие не се непријател. Тивкиот саботер на успехот е како ние реагираме на нив. Психологот од Харвард Луана Маркез ја набљудува оваа борба. Таа излезе со концепт за ова наречен „психолошко избегнување“, заснован на 20 години истражување и клиничка работа. Психолошкото избегнување...
За време на големата рецесија во 2008 година, компаниите ширум светот се намалија. Само американските компании отпуштија повеќе од осум милиони работници од крајот на 2008 година до средината на 2010 година. Дури и во финансиски „поздрави“ времиња, компаниите често отпуштаат работници како начин за намалување на трошоците, прилагодување...
Дали некогаш сте се запрашале дали ќе ги постигнете своите цели и дали ќе успеете да ги остварите вашите соништа? Дали некогаш сте се запрашале дали вашата напорна работа ќе се исплати? Кога се соочуваме со пречки, може да биде многу тешко да веруваме дека некогаш ќе го добиеме она...
Светот брзо се менува, а со тоа и пазарот на трудот. Додека некои работни места застаруваат поради технолошкиот напредок, други се појавуваат како резултат на истите овие иновации. Кои се работните места кои ќе ја обележат иднината и ќе ја чекаат денешната млада генерација? Ви ги претставуваме најдобрите 7...
Многумина еднаш се потсмеваа на идејата дека луѓето ќе ги изнајмуваат своите домови на странци преку Интернет - вклучувајќи ја и мајката на ко-основачот и извршен директор на Airbnb Брајан Чески. Чески, кој ја раскажа својата приказна на неодамнешниот настан на Факултетот за бизнис во Стенфорд, беше индустриски дизајнер во...
Истражувањата покажуваат дека луѓето читаат се помалку и помалку. Зошто? Кризата на читателската публика е всушност криза на лидерството. А за луѓето кои знаат да реагираат, кризата е само уште еден начин и можност да станат подобри, доколку успешно излезат од неа. Лидерите читаат. Многу од нив имаат сериозни библиотеки и...
Многу успешни претприемачи имаат слични идеали и рутини, кои се клучен дел од успехот. Ако сакате да бидете успешни можеби треба да преземете навики од луѓе кои достигнале голем успех. Успешните луѓе имаат утринска рутина. Писателката Лаура Вандеркам ги проучувала распоредите на луѓето кои постигнуваат многу повеќе од просечните. Открила една...
Дали некогаш сте имале шеф за кој не сте се жалеле? Или шефот кој стана ваш модел? Шефот што не го озборувавте штом го сврте грбот?  Дали имавте шеф кој ве инспирираше? Ако одговорот на претходните прашања е „да“, ви честитаме, вие сте еден од ретките луѓе во корпоративниот свет....
Ворен Бафет наполни 93 години на 30 август 2023 година. Долгогодишниот претседател и извршен директор на Беркшир Хатавеј е една од најпочитуваните деловни фигури на нашето време и инспирираше генерации инвеститори со неговата едноставна, прагматична филозофија и извонредно искуство. Обсервер пишува дека можеби нема подобро време да се размислува за...
Дали треба да ја сакате својата работа и да ги правите работите само за љубов? Во светот денес се води голема дебата за ова. Некои веруваат дека љубовта и страста се незаменливи компоненти на успехот. Други тврдат дека е голема измама да се убедат луѓето да работат за помала...
Финансиските тешкотии се предизвик со кој многумина од нас се соочуваат барем еднаш во животот. Тие имаат моќ не само да го нарушат нашиот секојдневен живот, туку и да ги разнишаат темелите на нашата самодоверба и да ја променат нашата перцепција за светот. Последиците од колапсот на компанијата, наследените долгови...
„Техниките за убедување се толку едноставни што може да се сумираат во само 50 зборови“, напиша Џули Чуо, поранешен извршен директор на Фејсбук, експерт за развој на производи во нејзиниот најнов билтен. Можете да прочитате многу за убедувањето, веројатно веќе сте добиле еден тон совети и многу од нив се...
Не треба да знаеме нечиј коефициент на интелигенција за да заклучиме дека таа личност е натпросечно интелигентна. Натпросечно интелигентните луѓе ќе се препознаат  по пет работи кои ги прават поинаку од другите. 1.Интелигентните луѓе не веруваат во се што ќе слушнат. Тие ги доведуваат во прашање традициите, верувањата, етичките норми, целиот систем...
Основачот на Apple и големиот визионер Стив Џобс не напушти пред речиси 12 години, но неговите идеи и деловни принципи сè уште се живи. Во „морето“ на она што го остави зад себе, понекогаш може да се најде нешто толку едноставно, а сепак впечатливо како неговата изјава за тоа...
Трошиме повеќе отколку што заработуваме - често кажано и секогаш вистинито. И тоа само го зголемува нашиот стрес за плаќање сметки, подготовка на храна или заштеда за иднината. Овие стратегии ќе ви помогнат за побрзо ослободување од долгови за да можете да ги вложите вашите пари на вистинските работи. Направете буџет...
„Го променив начинот на кој размислував за моите финансии. Инвестирав во недвижен имот, започнав мал бизнис и на крајот станав милионер на 37-годишна возраст“, ​​вели Џонатан Санчез, ко-основач на веб-страницата Parent Portfolio, чија цел е да научете ги семејствата како да ги збогатат и одгледуваат финансиски одговорните деца. Џонатан наведува...
На полето на бизнис и финансиската моќ со високи влогови, малку имиња одекнаа како она на поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Надвор од политичката арена, неговите смели финансиски потези, смелите инвестиции и претприемачкиот дух оставија свој белег во светот на создавањето богатство. Во неговиот бизнис има и неколку непроценливи лекции...
Релативно лесно се забележуваат некои „вообичаено“ лоши особини, навики или модели на однесување на шефовите, но овој текст се занимава со малку поинаква тема. Како да препознаете „токсичен“ шеф, дури и кога не делува така? CNBC подетално го разгледа тоа прашање, консултирајќи се со Кевин Лег од Сејџ, кој помага во...
Факт е дека просперитетот е достапен за секого и постојат вистински совети за градење богатство кои богатите ги следат. Нивото на финансиска писменост на поединецот обично е најголемиот фактор за одредување на нивната нето вредност. Само 57 отсто од возрасните се финансиски писмени, според Глобалното истражување за финансиска писменост „Стандард...
ChatGPT стана популарна алатка за оние кои бараат работа. Повеќе од половина, 51 процент од луѓето користеле ChatGPT за да ги напишат своите работни резимеа, според истражувањето на ResumeBuilder.com од февруари 2023 година на 1.000 сегашни или неодамнешни баратели на работа. Тоа е „најдобрата опција за мамење при пишување CV“,...
Мотивацијата може да ја анализираме како гориво што ни е неопходно за да може да работиме, да совладуваме пречки, да надминуваме предизвици, да учиме, истражуваме, создаваме… Што се случува во оние моменти кога “ќе светне резерва“ и имаме чувство дека немаме мотивација за да направиме нешто. Доколку се наоѓате...
Заработете, штедете, инвестирајте. Ако сакате да се збогатите, мора секогаш да ги имате на ум овие три работи. И по тој редослед. Во неодамнешниот разговор со клиентите на JPMorgan, извршниот директор Џејми Димон зборуваше за успешно стекнување богатство. „Инвестициите треба да бидат трајна работа. Заштедете - инвестирајте. Заштедете - инвестирајте. Да...
Денес се знае многу за тимската работа, многу работи се сумирани за човечката природа. Науката ја презеде работата под своја закрила и вели: Постојат три суштински карактеристики на совршените тимови: Интелектуални разлики Психолошка сигурност Кауза за која вреди да се бориме Првата карактеристика не се однесува само на фактот дека тимот вклучува луѓе со...
Ворен Бафет, еден од најуспешните инвеститори во светот, има репутација за неговата едноставна, но длабока финансиска мудрост. Со избегнување на секојдневните финансиски замки што нè учи Бафет, сите ние можеме да донесеме подобри финансиски одлуки за да се осигураме дека нашите пари добро ни служат. Занемарување на личниот развој Според Бафет, најдобрата...