вторник, 6 декември, 2022

Бизнис едукација

Во време на растечката инфлација, која го зафати целиот свет, клиентите во трговските центри повеќе не можат да ги следат цените во продавниците - тие понекогаш дури и се менуваат на дневна основа. Сепак, тоа не значи дека барем малку можете да го „повратите“ вашиот буџет. Ова се  ефективни начини...
Како да се развие мал или среден бизнис до степен на извоз на стоки и услуги за прв пат или проширување на извозот во нова земја може да биде исклучително наградувачко искуство за сопствениците на бизниси. Но, ако почнувате од нула, да знаете како да започнете со извоз на вашите...
Кога имате нова возбудлива идеја, лесно е да се фокусирате на сите нејзини придобивки и да преземете акција. Но, тоа може да доведе до неуспех. Вашиот ограничен увид може да значи дека не гледате потенцијални пречки - и можеби оставате неистражени други ветувачки опции.Ако сакате да процветаат најдобрите идеи,...
Даг Хирш има изненадувачки едноставен метод за генерирање на неговите најдобри идеи. Еднаш неделно седи сам некаде да си ги собере мислите. Седи така три до четири часа. Хирш е ко-извршен директор и основач на компанијата за лекови на рецепт GoodRx. Тој верува во неговиот метод и вели дека еден...
Удобно е да се качувате по скалата во кариерата без да ја кренете главата и да работите напорно. Сепак, излегувањето од зоната на удобност може да биде клучот за отклучување на вашиот професионален потенцијал. Ова е мислењето на Сандер ван Норденде, извршен директор на Randstand – компанијата специјализирана за човечки...
Во 2021 година, многу луѓе во САД доброволно ги напуштија своите работни места. Економскиот тренд започна на почетокот на годината и продолжува и сега. Познато е како „Големата оставка“, „Големото заминување“ и „Големото поместување“. Само минатиот месец 4,2 милиони Американци ја напуштија работата. Идните очекувања покажуваат дека трендот ќе продолжи. Без...
Проблемите се нешто со кое вработените, но и врвните менаџери се соочуваат секој ден на работа. Многумина не знаат како да најдат начин да си ги решат проблемите, па со собирање и криење очекуваат дека сами ќе се решат. Една од најуспешните компании во светот, Apple, има свој метод со...
Големата американска деловна ѕвезда Марк Кјубан (64), познат и како сопственик на НБА клубот Далас Маверикс, и неуморен инвеститор, сподели кои се според него 3-те најглупави претприемачки грешки. Кјубан е меѓу 200-те најбогати луѓе со огромно деловно искуство - од работа како шанкер во младоста и директно продавање компјутерски компоненти....
Веројатно има многу денови кога се појавувате на работа немотивирани и неинспирирани. Ако се надевате дека ќе успеете во кариерата, важно е секој пат да собирате што е можно повеќе мотивација. Имајќи го тоа на ум, во продолжение неколку испробани  совети кои можете да ги искористите за да останете мотивирани...
Во рамки на активностите за финансиска едукација, Народната банка изработи Поимник на термини од областа на банкарското и централнобанкарското работење. Со Поимникот е објаснето значењето на околу стотина стручни термини, на едноставен јазик, разбирлив за широката јавност. Поимникот, е достапен на следнава врска: https://www.nbrm.mk/poimnik.nspx Финансиската едукација е една од стратегиските цели на Народната банка. Населението коешто...
Секој од нив има свои преференции, личност и политика, но тоа не значи дека немаат некои сличности. Спроведени се многу студии за тоа дали постои „тип на претприемачка личност“, со различнии резултати. Манфред Кетс де Вриј вели дека забележал многу од нив во својата работа како извршен тренер, психоаналитичар и...
Основачот на Sky Bell, Ендрју Томас, ги сподели своите искуства и размислувања за кои верува дека луѓето кои сакаат да градат доверба треба да ги имаат. „Кога ќе погледнам наназад на моите дваесетти, гледам две различни верзии од себе. Во првите пет години доминираа чувствата на несигурност и вознемиреност. Живеев...
Вашата комфорна, иако очигледно е удобна и пријатна, може да биде ограничувачка. Поранешниот извршен директор на една од најголемите банки во светот препорачува да ја напуштите. „Морате да ги извадите луѓето од нивната комфорна зона. Така продолжувате да растете, да напредувате“, рече Бил Харисон, кој раководеше со JPMorgan Chase од...
Цените достигнуваат рекордно високо ниво, квалитетот на производите опаѓа или едноставно добивате многу помалку за истите пари. Сите веќе некое време слушаме за инфлацијата, но постојат неколку други термини кои се користат покрај инфлацијата за да се опише економската состојба:шринкфлација и скимпфлација. Шринкфлација Некои производители се обидуваат да им „замачкаат очи“...
Името Амин Насер со години се провлекува низ листите на истакнати бизнисмени и директори. Во последните три години привлече посебно внимание за деловните потези за кои аналитичарите тврдат дека во најмала рака се храбри. Амин Насер е седум години на челната позиција на Сауди Арамко. Тој започна да работи во...
Ако пандемијата не научи нешто, тоа е дека нема сигурност на работното место на кое сме вработени. Видовме многу компании се затвораат додека други беа принудени да ги отпуштат дури и своите највредни вработени за да го одржат бизнисот во живот. Но, во исто време, да се биде сингл и...
Сајтот за понуда и побарувачка на работа во Ирска, Jobs.ie, открива кои вештини се вреднуваат кај работниците од речиси секој работодавач. Не би било лошо да ги примените, доколку сакате да постигнете успех на идното работно место, односно интервју за работа. На прво место е мотивацијата, за која главниот менаџер на...
Во време на огромни гужви на аеродромите, додека авиокомпаниите ширум светот одложуваат и откажуваат илјадници летови, патниците споделуваат неверојатни приказни за изгубениот багаж во кој имало венчаници, чевли, опрема за плажа... Иако патниците не можат директно да влијаат на овие случувања, работниците во авиокомпаниите имаат неколку совети како да го...
Милијардерот инвеститор и филантроп Кен Лангон наведе три основни принципи во бизнисот во кои верувал во текот на неговата кариера, сугерирајќи дека тие се централни за градење успешни организации. „Трите најмоќни работи во бизнисот се љубезен збор, внимателен гест и страст и ентузијазам за што и да правите“, рече Лангон...
Стравувањата од глобална рецесија растат. Многу технолошки компании најавија планови за намалување на персоналот или замрзнување на вработувањата. Од Apple и Meta, преку Microsoft и Netflix, технолошкиот сектор, кој полета за време на пандемијата, сега покажува знаци на забавување. Вестите се доволно обесхрабрувачки за да предизвикаат тревога и да предизвикаат некои професионалци...
Бројката од почетокот на оваа година вели дека Европа е дом на приближно 13,5 милиони милионери. Има околу 2.660 милијардери. Каква личност има милионерот (милијардер) и по што се разликува од некој што не успеал да „заработи“ богатство? Во едно од поновите студии кои се занимаваа со богатите Германци, научниците успеаја...
Природно е да сакате да бидете чесно платени за вашата работа. Сепак, отворено да разговарате за платата со некој со кој веројатно ќе работите на долг рок е доста предизвикувачки. Но, постојат начини да се подготвите за разговорот, без разлика дали вие самите ќе го иницирате или чекате вашиот соговорник...
Инвеститорот Ворен Бафет има милијарди долари, но за разлика од другите познати личности и финансиски гуруа, тој живее едноставен и затскриен живот. Според последните податоци на Форбс, Бафет има богатство вредно 95,7 милијарди долари. Инвестициската икона го практикува она што го проповеда кога станува збор за финансиска дисциплина, штедење и...
Многу луѓе се загрижени за претстојната рецесија, и лесно е да се разбере зошто. Зголемената инфлација, зголемените цени, проблемите со синџирот на снабдување, нестабилноста на глобалниот пазар и недостигот на работна сила доведоа многу финансиски експерти да објават дека уште една рецесија е практично зад аголот. Финансиската планерка Хана Хорват...