Веќе неколку дена интернет публиката заинтересирана за деловни вести и секаков напредок е привлечена од текстот на Џеј Стајнфелд. Успешен бизнисмен и автор на книга за менаџмент на компании, по неговиот престој во Африка на сафари, успеа на многу сликовит, но хумористичен начин да направи паралела помеѓу африканската природа...
Ако трчате во сите правци и се чувствувате како да не добивате доволно резултати за целиот труд што го вложувате, крајно време е да изградите насочен маркетинг кој ќе ви донесе поголем успех со помалку инвестиции. Сигурно забележувате претприемачи кои попаметно и попрофитабилно си ја вршат работата, поради што...
Бизнисите се соочија со огромни предизвици и претрпеа неверојатни промени во текот на изминатите неколку години, а тоа нема да забави во 2023 година. Компаниите ќе мора да се справат со последиците од глобалната пандемија, руската инвазија на Украина, економските предизвици, како и сè побрзиот развој на технологиите. Еве ги трендовите...
Вработените се навикнати да ги истакнуваат своите вештини и лични достигнувања во своите резимеа или да зборуваат за нив на интервјуа за работа. Меѓутоа, за да успеете на работа, и лично и како дел од тим, сосема различен сет на вештини влегува во игра. Работодавците сè повеќе бараат работници кои...
Секоја компанија има барем еден работник кој најдобро ги знае работите и се чини дека знае сè и секого. Да се биде незаменлив дел од тимот има голем број бенефиции. Одлично е за вашата самодоверба, менаџерите се потпираат на вас и имате чувство за сигурност на работното место. Да се...
За почеток, треба да знаете дека шефот на компанијата, Тим Кук, не троши време на прегледување на биографиите на кандидатите за работа - но во неговите 11 години како извршен директор на Apple, тој утврдил што е потребно за да ја придвижи компанијата напред. На церемонијата на отворање на Универзитетот...
Поговорката од насловот многу често се користи како изговор или за објаснување на некои ситуации во кои добар и вреден вработен дава отказ од компанијата. Сепак, дали навистина има податоци кои го поткрепуваат ова тврдење? Како што се испоставува, постојат. Според едно истражување, 61 отсто од оние кои работат за...
Претприемачот Рон Бен-Зеев има изградено компании во повеќе индустрии, вклучувајќи софтвер за облак и недвижен имот. Сепак, неговата сегашна компанија, Sanford, со седиште во Флорида, World Housing Solution, речиси ќе пропаднеше бидејќи Бен-Зеев не го следеше основното правило за претприемништво. Порталот Inc ја пренесува неговата приказна: Пред околу 11 години, го...
Британско-американскиот автор, мотивациски говорник и маркетинг консултант Сајмон Синек неодамна зборуваше за разликата помеѓу зборовите „неуспех“ и „грешка“. Како што истакна, тој секогаш претпочита да го користи зборот „грешка“ пред да го употреби зборот „неуспех“. Тој ги спореди овие два збора со катастрофална болест. Тој вели дека проблемот со зборот...
Ковид-19 и популаризацијата на криптовалутите имаа позитивно влијание врз бројот на луѓе кои инвестираат во акции на Балканот. Бројката постојано расте бидејќи луѓето сфатија дека инвестирањето на берзата е најдобриот начин да го зголемите вашиот капитал со изложеноста на ризик што ќе ја изберете. Ваквиот прилив на нови инвеститори...
Кога приходите ќе почнат нагло да опаѓаат, најдобро е итно да реагирате, но да не паничите, за да не предизвикате стрес и лоши одлуки. Во такви ситуации, треба да се планираат различни сценарија, а со оглед на различните исходи, треба внимателно да се анализираат можните последици и активности што...
Eкспертите за пари препознаа одредени навики на многу луѓе кои стануваат милионери, од јасни финансиски цели до знаење кога да побараат совет. Finance Buzz  пренесува  вообичаени навики на милионери кои сами го стекнале своето богатство кои можеби ќе можете да ги примените во вашиот живот. 1. Инвестирајте 20% од вашиот приход Важно...
Што ги одделува „паметните“ баратели на работа од другите? Ви претставуваме неколку факти избрани од порталот Moj Posao, кои ќе ве издвојат од останатите: Работата може да биде секаде Мудрите баратели на работа не се плашат да го спомнат тоа. На пример, во општеството, пријателите на вашите родители, па дури и...
Многу луѓе знаат како да заработат пари, но тоа е само мал дел од равенката. Исто така, треба да знаете како да го умножите со текот на времето и кога треба - и кога не - да го потрошите на нешто. „Ми требаа 20 години обиди и грешки пред да...
Водењето сопствен бизнис е како свирење на пијано - треба да совладате многу различни копчиња одеднаш. Но, ако сте сериозни за претприемништвото, пет клучни вештини, избрани од Entrepreneur, ќе ви помогнат да ја постигнете вистинската мелодија. Започнувањето бизнис е напорна работа и не е за секого. Претприемачите се посебен вид...
Никој не сака да биде познат како лош лидер на бизнис тим, а уште помалку сакаме да работиме за него. Експерт од Харвард разви водич за нивно идентификување и избегнување. Бил Џорџ, постар соработник на бизнис школата на Харвард и поранешен извршен директор на компанијата за медицинска технологија Медтроник, ги...
Рецесиите нудат големи можности за иноваторите. Тие можат да бидат добро време за воведување понуди што ја менуваат играта или едноставни, достапни решенија или за правење смели, стратешки потези. Недостатокот на ресурси што обично следи по рецесија ги принудува иноваторите да прават работи што веќе требало да ги направат: внимателно...
Во време на растечката инфлација, која го зафати целиот свет, клиентите во трговските центри повеќе не можат да ги следат цените во продавниците - тие понекогаш дури и се менуваат на дневна основа. Сепак, тоа не значи дека барем малку можете да го „повратите“ вашиот буџет. Ова се  ефективни начини...
Како да се развие мал или среден бизнис до степен на извоз на стоки и услуги за прв пат или проширување на извозот во нова земја може да биде исклучително наградувачко искуство за сопствениците на бизниси. Но, ако почнувате од нула, да знаете како да започнете со извоз на вашите...
Кога имате нова возбудлива идеја, лесно е да се фокусирате на сите нејзини придобивки и да преземете акција. Но, тоа може да доведе до неуспех. Вашиот ограничен увид може да значи дека не гледате потенцијални пречки - и можеби оставате неистражени други ветувачки опции.Ако сакате да процветаат најдобрите идеи,...
Проблемите се нешто со кое вработените, но и врвните менаџери се соочуваат секој ден на работа. Многумина не знаат како да најдат начин да си ги решат проблемите, па со собирање и криење очекуваат дека сами ќе се решат. Една од најуспешните компании во светот, Apple, има свој метод со...
Големата американска деловна ѕвезда Марк Кјубан (64), познат и како сопственик на НБА клубот Далас Маверикс, и неуморен инвеститор, сподели кои се според него 3-те најглупави претприемачки грешки. Кјубан е меѓу 200-те најбогати луѓе со огромно деловно искуство - од работа како шанкер во младоста и директно продавање компјутерски компоненти....
Веројатно има многу денови кога се појавувате на работа немотивирани и неинспирирани. Ако се надевате дека ќе успеете во кариерата, важно е секој пат да собирате што е можно повеќе мотивација. Имајќи го тоа на ум, во продолжение неколку испробани  совети кои можете да ги искористите за да останете мотивирани...
Името Амин Насер со години се провлекува низ листите на истакнати бизнисмени и директори. Во последните три години привлече посебно внимание за деловните потези за кои аналитичарите тврдат дека во најмала рака се храбри. Амин Насер е седум години на челната позиција на Сауди Арамко. Тој започна да работи во...