среда, 23 септември, 2020
Брендот го добива името Ray - Ban, што во основа значи banning the sun rays или одбивање на сончевите зраци.
Валентино брзо станал познат по неговата високата мода и гламурозните црвени фустани, привлекувајќи го вниманието на жените ширум светот, особено на Џеки Кенеди, со којa станале и блиски пријатели.
Лани, брендот се најде на првото место на најпопуларни светски брендови, надминувајќи го Gucci.
Иако цената на неговите чевли се движи од 400 до 6.000 долари, Лобутин продава повеќе од 500.000 парчиња годишно.
Дру Хадсон бил студент на американскиот МИТ Универзитет кога сфатил дека има еден проблем – постојано си го заборавал своето USB. Токму оваа негова лоша навика му ја дала и генијалната идеја да креира свој сервис за споделување на податоци.
Освен мега популарните анимирани ликови, тука се и тематските паркови Дизниленд, игри, играчки, облека, музика... А, се започна од едно мало глувче и еден креативен човек.
Раѓањето на брендот започнува за време на еден натпревар каде што Рене Лакост не успеал да победи.
Од една мала продавница во Квинси, денес франшизата брои над 12.000 низ 45 земји во светот.
"Исклучително ни е важна самостојноста на детето и свесноста за себе, своите капацитети, доблести и маани. Ваквото дете во иднина ќе биде самостоен човек кој ќе размислува со сопствена глава, што за денешното претприемничко општество е многу важно."
Успехот на оваа кукла започнува во 1959 година, кога Рут Хендлер, соосновач на компанијата Mettel, дизајнираше кукла инспирирана од својата ќерка Барбара.
Oвој италијански моден бренд “тежи“ околу 12 милијарди долари, со годишна продажба од 4,3 милијарди долари.
Препознатливиот спортски бренд името го добива според името и презимето на неговиот основач – Ади Даслер.
Расадник Ангел се состои од голем број на пластеници со саксиско цвеќе за кое Ангел и неговиот тим се грижат во текот на целата година со посебно внимание и посветеност.
Ниту еднаш досега не е направена промена на оригиналната рецептура по којашто се произведува чоколадото.
Јасниот фокус на компанијата во унапредувањето на интегрираните и иновативни логистички решенија со помош на софистицираниот ИТ систем овозможија подружницата во Македонија да ја задржи силната позиција на пазарот.
Миа како ланец во подем ги препозна Мекиците од Стража и зборуваше со Игор Николоски. Миа Трпезановска има 12 години и е член на ЦЕЕД ЕДУ.
Соковите на почетокот ги подготвувал за пациентите од центарот за лечење на зависници од дрога, во Малибу, а за пет години центарот станува многу популарен во Холивуд.
Лебот го произведуваат на стар начин, познат како косовски начин, со природно киснење на тестото и се пече на дрва. Сè се прави рачно, само месењето на тестото е во миксер.
Кога ќе се спомене Ferrari, првата асоцијација се секогаш брзите црвени спортски автомобили и препознатливиот знак – црн коњ на две нозе на жолта позадина.
Шулц на секој можен начин се обидуваше да добие работа во Starbucks и го убедуваше директорот да отвори повеќе продавници. На крајот, по многу телефонски повици, тој станува маркетинг директор за двојно помала плата од претходното работно место.
Печатницата работи на усовршување на печатењето и негово доведување до перфекција.
Во рамките на вилата, која е отворена во текот на целата година, од неодамна е отворена и винарија, каде по специјална нарачка, од Грузија се донесени две амфори.
Она што ја направи големата промена на пантолоните, освен тексасот, беа нитните заедно со металните копчиња што придонесоа за цврстината на ова парче облека.
Основач на Samsonite е Џес Швајдер од Денвер, Колорадо. Тој во 1910 година го создаде првиот куфер и му го даде името според библискиот лик Samson.