петок, 17 септември, 2021

Новости

Глобалната карго флота се предвидува да биде 70 пати поголема во 2040 година отколку пред пандемијата.
Земјите -членки на ЕУ, каде што уделот на електрични возила е под 3%, имаат бруто домашен производ (БДП) по глава на жител помал од 17.000 евра, според Асоцијацијата на европски производители на автомобили (ACEA). Иако во статистиката на ACEA за 2020 година учеството на електрични возила во продажбата на нови...
По 20 години подигнување на бизнисот со сопствени средства, Mailchimp ќе биде продаден на Intuit. Intuit, американски гигант во сегментот на обезбедување финансиски услуги за поединци и мали и средни претпријатија, се согласи да ја купи Mailchimp, компанија најпозната по своите алатки за маркетинг преку е -пошта. Договорената цена од 12...
Според Ројтерс, Coinbase Global додаде уште 500 милиони американски долари на големината на своите предлози за долгови. Сега вкупниот износ е 2 милијарди долари. Причината за зголемувањето е зголемениот интерес на пазарот, според изворот. Coinbase планира да ги искористи средствата собрани за да го подобри развојот на производи, како и за...
На денешен ден во 2008 година, банката Lehman Brothers, тогаш четврта по големина американска инвестициска банка, поднесе барање за стечај, што се смета за пресвртница во финансиската криза (2007-2009). По спасувањето на другите големи финансиски институции, американската федерална влада дозволи Lehman Brothers да пропадне. На прогласувањето на финансиската криза и...
Кети Вуд, извршен директор на Ark Investment, ја повтори својата прогноза дека цената на Bitcoin (BTC) ќе се зголеми десеткратно во текот на следните пет години и рече дека растот на DeFi, NFT и Ethereum 2.0 значително ја зголемува довербата на Ark во иднината на втората по пазарна капитализација...
Google минатата недела ја објави петтата бета верзија на Android 12 за нивните паметни телефони Pixel, нагласувајќи дека корисниците треба да очекуваат стабилна верзија на мобилниот оперативен систем на компанијата во следните неколку недели, а сега се појавија „гласини“ за официјалниот датум на објавување. Имено, според внатрешниот документ на компанијата...
Откупната цена за „смедеревка” да изнесува 10 денари, а за „вранец” 12 денари. На сите лозари кои предале грозје под овие цени, разликата ќе им биде надоместена од страна на винариите. Ова е договорено денеска, по два и пол часа преговори на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа...
Првите испораки на новиот Toyota RAV4 Adventure и остатокот од освежените RAV4 модели се очекуваат во првиот квартал од 2022 година во Европа.
Истражувачите од Фраунхофер, германски истражувачки институт, создадоа паметен слој за стаклени прозорци што се затемнуваат на сонце, намалувајќи ја потрошувачката на енергија за греење и ладење до 70%. Електрохромни и термохромни соединенија што се користат во премази реагираат на електрична енергија и топлина. Тие спречуваат прегревање на просториите поради...
“Дали некој друг има чувство за дежа ву?" Или само ние?“, коментираше Samsung Mobile US на социјалната мрежа Твитер.
Руската влада во вторникот го објави планот за воведување нови даноци за дигиталните услуги во странска сопственост до ноември, дел од пакетот предлози за кои Москва вели дека се насочени кон поддршка на домашниот технолошки сектор.
Согласно редовниот годишен преглед на рејтингот, Агенцијата за кредитен рејтинг Стандард енд Пурс го потврди силниот рејтинг „А“ за финансиска моќ на Сава Ре а.д. и Заваровалница Сава а.д. Како што се наведува, прогнозата е „ стабилна “.
Претходниот рекорд беше поставен вчера, кога цената достигна 810 долари.
НЛБ Банка донираше опрема на Територијалната противпожарна единица во Берово. За потребите на службата, НЛБ Банка обезбеди делови за хидрант, црева, продолжетоци и спојувања, млазница и моторна прскалка - опрема која раководството на службата ја посочи како неопходна за превенција и справување со пожари. „Пожарите во текот на летото и проблемите со кои се...
Корона-кризата во глобални рамки го нагласи уште повеќе прашањето за родовата рамноправност и степенот на вклученост на жените во општеството, бидејќи согласно со расположливите податоци, таа несразмерно повеќе ги погодува жените од мажите. Пандемијата наметна потреба од рестриктивни мерки коишто најмногу ги засегнаа дејностите коишто се засноваат на социјална...
Квалитетот на патната инфраструктура во Европа варира многу, и оваа тема често предизвикува дискусии во медиумите. Има повеќе истражувања за квалитетот на патиштата во земјите на Стариот континент. Податоците за ранг листата доаѓаат од “Глобалниот извештај за конкурентност на Светскиот економски форум за 2019 година“, во кој беа оценети...
Прометот во индустријата на странските пазари во однос на јули лани е зголемен за 7,7 проценти, а во однос на јуни е намален за 10,3 проценти.
Капитално финансираното пензиско осигурување брои вкупно шест пензиски фондови, три задолжителни и три доброволни.
Притисокот врз цената на златото доаѓа по растот на доларот и приносот на државните обврзници, откако во тој случај, благородниот метал станува помалку профитабилно средство за инвеститорите.
Фалејќи ја „добрата координација“ на европските влади среде вонредна состојба, Лагард изрази надеж дека ќе научат од ова искуство.
Акциите на Apple паднаа за 1,4%, откако компанијата синоќа го претстави iPhone 13 и други нови производи. Според експертите, ова е нормално за секојa премиерa - акциите предвидливо растат пред објавувањето и паѓаат по него. Аналитичарите, цитирани од CNBC, не гледаат ништо изненадувачки во падот на акциите на Apple -...
Корисници на оваа хуманитарна помош ќе бидат 12.600 погодени лица.
Минималните месечни трошоци на едно четиричлено семејство во август се зголемени за 214 денари во однос на јули, покажуваат податоците од најновата синдикална кошница што ја изработува Сојузот на синдикати на Македонија. Според овие податоци, во август на едно четиричлено семејство за да ги покрие основните потреби му требале 34.342...