Новости

А1 Македонија како компанија која се залага за одржлив начин на работа како дел од својата ESG стратегија, и оваа година се вклучува во најголемата глобална еколошка активност “Часот на планетата земја”. Оваа сабота, 25 март 2023 година, во периодот од 20.30 часот до 21.30 часот по локално време, светилките...
Лидерите на Европската унија се согласија да ги забрзаат реформите на пазарот на електрична енергија со цел да се избегнат големи скокови на цените како што беше случај минатата година. Лидерите на земјите-членки, исто така, синоќа, во нивните заклучоци усвоени на првиот ден од дводневниот самит, ги повикаа Советот на...
Неодамнешните банкарски превирања во САД и Европа ја истакнаа Кина како „релативно безбедно засолниште“ оваа година, велат економистите на Citigroup во белешката во четвртокот. Чувството на инвеститорите во Кина беше потиснато минатата година од контролите поради Ковид и регулаторната несигурност. Сега тие контроли завршија, а креаторите на политики испратија појасни...
Заменикот на претсетседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, ја посети општина Чучер Сандево, каде e завршен инфраструктурен проект од ТАВ програмата. „ Во оваа општина се работеше на реконструкција со асфалтирање на улица со должина од 2...
Од следната недела ќе следува дополнително намалување на цената на брашното од нашите производители. Оваа информација ја обелодени министерот Крешник Бектеши на социјалната мрежа ФБ. „Денеска бев информиран дека од наредна недела ќе следи дополнително НАМАЛУВАЊЕ на цената на БРАШНО, од нашите производители! Нашата држава има општествено одговорни компании“; стои во...
Група професори од универзитетите во Њујорк (NYU), Принстон и Пенсилванија (UPenn) во својот нов труд, соодветно насловен „Како системите за јазичен разговор како ChatGPT ќе влијаат на професиите и различните индустрии?“ тие фрлаат ново светло на промените што ги предизвикува големиот напредок на таквата технологија. Иако научниот труд допрва треба...
Range Rover Sport влезе во својата трета генерација, а новиот модел беше премиерно претставен и на македонскиот пазар Новиот Range Rover Sport ја имаше својата премиера  на македонскиот пазар со ексклузивно претставување пред вљубениците на британската марка Land Rover, со автентичен настан во просториите на продажно-сервисниот центар на Jaguar Land...
АД ЕСМ на 23.03.2023 година произведe 13.795 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти. Во Термоелектраните произведени се 10.195 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 3.600...
 Унапредување на деловното окружување за развој на сметководствено-финансиската и професијата на даночните советници, преку промоција, подигнување на професионалните стандарди и соодветно адресирање на предизвиците е фокусот на активностите на новата Комора на сметководители, финансиери и даночни обврзници која е регистрирана и е дел од Сојузот на стопански комори. За...
Управата за јавни приходи ги информира корисниците на апликацијата МојДДВ, дека е извршено нејзино прилагодување согласно измените и дополнувањето на Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност за физички лица објавен во „Службен весник на РСМ“, бр.65/2023 на 23.03.2023 година. Ова значи дека сите корисници на МојДДВ,...
Во многу нервозно тргување на Волстрит во четвртокот, берзанските индекси пораснаа бидејќи инвеститорите беа уверени од уверувањето на американската министерка за финансии Џенет Јелен дека ќе се преземат мерки за да се зачуваат банкарските депозити безбедни. Индексот Dow Jones порасна во четвртокот за 0,23 отсто, на 32.105 поени, S&P 500...
Раководството на јапонската Toshiba ја прифати понудата за купување од конзорциум предводен од Japan Industrial Partners (JIP). Во Toshiba, која има повеќе од 140 години историја, се надеваат дека тука е крајот на нивните деловни проблеми кои ги мачеа во последниот период. Понудата за купување на Toshiba, која е основана...
Централна банка на Албанија ја зголеми основната каматна стапка за 0,25 проценти, како чекор да обезбеди економска и финансиска стабилност во земјата, јави државната агенција АТА. – Надзорниот одбор на Централна банка на Албанија ја зголеми основната каматна стапка на три од 2,75 проценти колку што изнесуваше. Ја зголеми и основната...
Германската автомобилска индустрија минатата година значително го зголеми извозот на електрични автомобили. Извезени се половина милион исклучиво електрични возила во вредност од 24,2 милијарди евра. Тоа е дури 65 отсто повеќе отколку во 2021 година, објави во четвртокот Федералното биро за статистика. Најголеми купувачи беа Велика Британија и САД. Значително се...
Се чини дека регулаторите помогнаа да се избегне глобална финансиска зараза по неодамнешните банкарски кризи во САД и Швајцарија, но инвеститорите и понатаму не се убедени дека глобалната економија е здрава. Форбс дава клучни факти за моменталната состојба и објаснува каква е финансиската зараза за која пишуваат деловните медиуми ширум...
Последниот извештај на Еуростат покажува дека граѓаните на Луксембург и натаму се најбогати во Европската унија, со куповна моќ 2,5 пати поголема од просекот на сите други земји-членки на ЕУ. Споредено со европскиот просек, бруто-производот по глава на жител е за 161 отсто поголем во малиот Луксембург. Ова се објаснува...
Црногорската полиција приведе лице за кое се сомнева дека е еден од најбараните бегалци. Уапсен е јужнокорејскиот државјанин До Квон, ко-основач и извршен директор на Terraform Labs со седиште во Сингапур, напиша на Твитер министерот за внатрешни работи Филип Аџиќ. Тој изјави дека се чека официјална потврда на идентитетот, пренесува РТЦГ. Поранешниот...
Почетната цена на Rimac Nevera е два милиони евра и 50 од нив се веќе продадени, производната хала на кампусот во Керестинац ќе профункционира до крајот на годината, а сите 99 Bugatti Mistrals по цена од пет милиони евра се продадени. Менаџерот за комуникации на Rimac Group, Марта Лонгин, вели...
Во рамки на активностите посветени на економското зајакнување на жената, кои се спроведуваат во текот на месец март во склоп на кампањата „Гласна и храбра“, министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска го посети рудникот САСА. На средбата со раководниот и техничкиот тим на САСА, министерката се запозна...
Имотот за одмор во планините е повеќе баран од кога било пред почетокот на пандемијата на корона, а Алпите се особено популарни кај купувачите,  истакна претставникот на британската консултантска компанија за недвижнини Savills, Џереми Роласон. Истражувањето меѓу меѓународните купувачи на недвижности, спроведено од конкурентната куќа “Најт Френк“ ги покажува истите...
Берлинската енергетска агенција предупреди дека компаниите и домаќинствата ќе мора дополнително да ја намалат употребата на гас доколку Германија сака да избегне енергетска криза следната зима. Шефот на Федералната агенција за мрежи, Клаус Мулер, изјави дека електричната криза во Германија „не е завршена“ и дека многу зависи од тоа дали...
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи не стравува дека по предвидениот период за замрзнати цени на дел од прехранбените производи ќе се врати, како што вели, старата практика на вештачко зголемување на цените. Доколку се случи тоа, порачува дека граѓаните ќе бидат згрижени и Владата нема да ги остави...
„Инфлацискиот раст ќе забави годинава, како во развиените, така и во економиите во развој, како резултат на стабилизирањето на цените на суровините, намалувањето на притисоците на страната на понудата и одлучната реакција на монетарните власти. Знаците на забавување се веќе видливи, сепак е рано да се прогласи победа над...
Во четвртокот, швајцарската народна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 50 базични поени, со што ја донесе на 1,5%. Стапката е четврти последователен пораст и промената на референтната стапка е во согласност со очекувањата на аналитичарите. Најновото зголемување на стапката доаѓа бидејќи домашната инфлација останува далеку над целта на...