четврток, 2 февруари, 2023
Почетна Берза

Берза

На азиските пазари цените на акциите пораснаа четврти ден по ред, достигнувајќи нови највисоки нивоа во последните седум месеци, но тргувањето е претпазливо бидејќи економските показатели не се многу импресивни. Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, без Јапонија, зајакна 0,5 отсто и достигна нов седуммесечен максимум. Истовремено, на токиската берза индексот...
На Волстрит берзанските индекси во средата останаа речиси непроменети бидејќи деловните резултати на компаниите не беа охрабрувачки, иако повеќето од нив остварија поголема заработка од очекуваната. Dow Jones се зголеми за 0,03 отсто, на 33.743 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,02 отсто, на 4.016 поени, а индексот Nasdaq...
Волстрит забележува раст на индексот Dow Jones, додека S&P 500 е во благ пад поради претпазливоста на инвеститорите за кои деловните резултати на компаниите не се лоши, но не и импресивни. Dow Jones порасна за 0,31 отсто на 33.733 поени, додека S&P 500 загуби 0,07 отсто на 4.016 поени. Индексот...
На азиските берзи цените на акциите пораснаа трет ден по ред и достигнаа највисоки нивоа во последните седум месеци, а растот го водеа пазарите кои беа затворени изминативе денови поради лунарната нова година. Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, без Јапонија, порасна за 0,4 отсто и достигна највисоко ниво во последните...
На азиските берзи цените на акциите пораснаа, како и вчера на Волстрит, но обемот на тргување е тенок бидејќи поради Лунарната Нова година многу земји од регионот не работат. На токиската берза утрово индексот Nikkei зајакна 1,5 отсто, додека цените на акциите во Австралија пораснаа за 0,4 отсто. Во Нов...
На Волстрит цените на акциите значително пораснаа, втор ден по ред, бидејќи инвеститорите се надеваат на добри квартални деловни резултати од компаниите, особено во технолошкиот сектор. Dow Jones порасна за 0,76 отсто, на 33.629 поени, додека S&P 500 скокна за 1,19 отсто, на 4.019 поени, а индексот Nasdaq порасна за...
На Волстрит цените на акциите паднаа трет ден по ред во четвртокот, бидејќи инвеститорите стравуваат дека американската централна банка ќе ги зголеми каматните стапки на повисоки нивоа од очекуваното, бидејќи пазарот на трудот останува силен. Dow Jones падна за 0,76 отсто, на 33.044 поени, а S&P 500 падна со исто...
На Волстрит, цените на акциите нагло паднаа во средата, бидејќи слабите економски показатели ги оживеаја стравувањата од рецесија, додека лидерите на американската централна банка најавија натамошни агресивни зголемувања на каматните стапки. Dow Jones падна за 1,81 отсто, на 33.296 поени, додека S&P 500 се лизна за 1,56 отсто, на 3.928...
За првиот човек на Македонската берза Иван Штериев почетокот на оданочување  на капиталните добивки од хартии на вредност има погрешна временска рамка. Контекстот станува особено јасен ако се имааат предвид  условите на влошена берзанска динамика, прометот и ценовните движења  какви што беа минатата година. Во оваа насока е и...
На Волстрит, индексот S&P 500 падна во вторникот, додека Nasdaq порасна, по претпазливото тргување бидејќи кварталните деловни резултати од американските компании и банки беа неимпресивни. Dow Jones падна за 1,14 отсто, на 33.910 поени, а S&P 500 падна за 0,20 отсто, на 3.990 поени. Индексот Nasdaq зајакна, пак, за 0,14...
На европските берзи утрово се тргува внимателно, а индексите стагнираат по неколкудневниот раст, бидејќи инвеститорите беа загрижени од слабите економски показатели од Кина. STOXX 600 индексот на водечките европски акции беше речиси непроменет во 9 часот и 30 минути во однос на вчерашниот ден, кога го достигна највисокото ниво во...
Американските акции би можеле да паднат за повеќе од 20%, според еден од најуспешните стратези на Волстрит, но тој предупреди дека инвеститорите не се подготвени за тоа колку лоши работите би можеле да станат. Говорејќи на емисијата Fast Money на CNBC, Мајк Вилсон, главен американски стратег за акции во Морган...
На Волстрит, берзанските индекси пораснаа вчера бидејќи инвеститорите очекуваат намалување на инфлаторните притисоци во САД, што би можело да ја натера американската централна банка да ја олабави монетарната политика. Dow Jones зајакна 0,56 отсто, на 33.704 поени, додека S&P 500 порасна за 0,70 отсто, на 3.919 поени, а Nasdaq индексот...
На Волстрит во понеделникот, берзанските индекси забележаа само мали движења, по силниот раст во петокот, бидејќи инвеститорите се склони кон ризик пред говорот на претседателот на ФЕД Џером Пауел и извештајот за инфлацијата во САД. Dow Jones загуби 0,34 отсто, на 33.517 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,08...
На европските берзи утринава цените на акциите благо пораснаа, продолжувајќи ја позитивната серија од минатата недела, бидејќи инвеститорите беа охрабрени од натамошното олеснување на рестриктивните мерки за коронавирус во Кина. Индексот STOXX 600 на водечките европски акции порасна за 0,3 отсто во 9:30 часот, откако минатата недела скокна за...
Цените на акциите на светските пазари силно се зголемија во првата недела од 2023 година, бидејќи инвеститорите беа охрабрени од намалувањето на инфлациските притисоци во САД и во еврозоната, што може да ги поттикне централните банки наскоро да го прекинат циклусот на зголемување на каматите. На Волстрит, Dow Jones зајакна...
Азиските индекси пораснаа петти ден по ред откако Федералните резерви сигнализираа натамошни зголемувања на каматните стапки. Извештајот на американската АДП за приватното вработување вели дека работодавците додале 235.000 работни места во декември - што покажува силен пазар на труд и покрај обидот на ФЕД да ја скроти инфлацијата и сугерира...
Цените на акциите пораснаа на европските берзи во средата наутро, трет ден по ред, бидејќи инвеститорите беа охрабрени од податоците за намалувањето на инфлациските притисоци во Франција. Индексот STOXX 600 на водечките европски акции во 9:30 часот порасна за 0,5 отсто, добивајќи сила трет ден по ред. Лондонскиот FTSE индекс утринава...
На Волстрит вчера, првиот работен ден од новата година, значително паднаа S&P 500 и Nasdaq индексот, што најмногу е последица на наглиот пад на цените на акциите на технолошките гиганти Тесла и Епл. Dow Jones загуби 0,03 отсто, на 33.136 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,40 отсто,...
На азиските пазари во вторник, првиот работен ден од новата година, тргувањето е неизвесно бидејќи нема многу причини за купување акции, додека кинеските берзански индекси пораснаа, додека на останатите пазари паднаа. Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, порасна за 0,5 отсто околу 07:00 часот, откако минатата година падна за...
На европските берзи утрово, првиот работен ден од новата година, поскапеа акциите, најмногу во технолошкиот и енергетскиот сектор. Индексот STOXX 600 на водечките европски акции порасна за 0,5 отсто во 9:30 часот, откако загуби речиси 13 отсто минатата година, што е негова најголема загуба од 2018 година. Утринава франкфуртски DAX зајакна...
На светските берзи во 2022 година, цените на акциите нагло паднаа поради повеќе причини, од војната во Украина до слабоста на кинеската економија, но најмногу поради агресивното зголемување на каматните стапки од страна на централните банки со цел да се потисне високата инфлација. Индексот MSCI на сите големи берзи во...
2022 година не беше добра за берзата. S&P 500, на пример, е намален за речиси 20% во 2022 година, но дури и кога вкупниот пазар губи, сè уште има победници. Најголем дел од нив беа во енергетиката, кој беше сектор со најдобри перформанси оваа година, пишува CNN. Брутално високите цени...
На Волстрит, берзанските индекси пораснаа, најмногу благодарение на корекцијата на цените на акциите по два дена пад, при што Nasdaq се повлече од најниското ниво во годината. Dow Jones зајакна 1,05 отсто, на 33 220 поени, додека S&P 500 порасна за 1,75 отсто, на 3 849 поени, а индексот...