Технологија

Во Кина е пуштена во употреба најбрзата интернет конекција во светот, која има пропусен опсег од 1,2 терабајти во секунда и ги поврзува Пекинг, Вухан и Гуангжу. Оваа ултрабрза мрежа долга 3.000 километри станува најзначајниот дел од идната кинеска интернет инфраструктура, пишува Global Times. Според извештаите, до септември оваа година, во...
„Apple“ е сѐ поблиску до тоа да им дозволи на корисниците да преземаат апликации од надворешни продавници, и ова покажува поглед на iOS 17.2 API. Корисниците кои поседуваат „iPhone“ може да ја користат „App Store“ само ако сакаат да инсталираат апликација. Ситуацијата е ваква од воведувањето на „App Store“, но...
Во иднина сите ќе имаме лични агенти за вештачка интелигенција кои ќе бидат многукратно понапредни од денешната технологија и би требало значително да ни се подобрат и олеснат. Ваквите агенти ќе заменат бројни апликации и програми што ги користиме денес бидејќи, наместо да користиме различни и специјализирани апликации за...
Акциите на технолошкиот гигант Мајкрософт достигнаа ново највисоко ниво од 360,53 долари по акција на затворањето на американската берза по осум последователни дена раст. Како што пренесува CNBC, акциите пораснале за 1,12 отсто за 24 часа, а пазарната вредност на Мајкрософт сега е околу 2,68 трилиони долари. Отворена вештачка интелигенција, стратешкиот...
Сопствениците на синџирот супермаркети Lidl се меѓу оние кои инвестираат повеќе од 500 милиони долари во германскиот стартап за вештачка интелигенција (AI) Aleph Alpha во обид да профитираат од глобалната експанзија на секторот. Schwarz Group го контролира Lidl и гради нова ИТ-дивизија и води заеднички бизнис со центар за вештачка...
Илон Маск и неговиот стартап за вештачка интелигенција „xAI“ го лансираа „Grok“ - чет-бот за вештачка интелигенција што треба да го надмине „ChatGPT“ на „OpenAI“. Мотивот за создавање на „Grok“ е да се создадат алатки за вештачка интелигенција кои можат да му помогнат на човештвото да ги подобри своите истражувања...
Она што до неодамна звучеше како научна фантастика сега е реалност: фабриката за хуманоидни роботи ќе почне со работа. Оваа фабрика, наречена RoboFab треба да се наоѓа во Орегон, САД, а лансирањето е планирано за крајот на оваа година. Производниот капацитет е замисла на Agility Robotics. Ова ќе биде првата фабрика...
Исходот од дводневниот глобален самит за вештачка интелигенција во Обединетото Кралство беше консензус меѓу земјите дека полето на вештачката интелигенција треба да се контролира. Разговорите се придружени со повици за итна акција бидејќи е неопходно да се следи брзиот развој на оваа технологија. На дводневната конференција, која  заврши на имотот...
Виетнам разговара со странските производители на чипови за инвестиции и можната изградба на својата прва фабрика, сигнализирајќи нова фаза во развојот на секторот кој моментално е фокусиран на пакување и тестирање чипови. Американски Интел веќе го изгради најголемиот светски капацитет за пакување и тестирање на полупроводници во Виетнам, а неколку...
Меѓународниот самит за безбедност на вештачката интелигенција сака да формира „независен судија“ кој ќе ги надгледува компаниите кои развиваат вештачка интелигенција и ќе реагира доколку е загрижен за нешто, изјави  претприемачот и најбогат човек во светот Илон Маск на собир во Блечли, Велика Британија. „Не знам каква е дефиницијата за...
Едно технолошко достигнување е ставено на листата на најдобри пронајдоци за 2023-та година од страна на магазинот „Time“, а засега не е официјално објавен. Станува збор за „AI-Pin“ од компанијата „Humane“, за кој засега не се знае многу, освен што е прикачен на гардероба со магнет и потоа се користи...
 Воопшто првиот пилот-проект за целосно самоуправувачко возило во Јапонија е ставен во мирување по мала несреќа со паркиран велосипед, соопштија властите. „Возилото удрил во велосипед паркиран покрај патот. Ја прекинуваме операцијата додека не се разјасни причината за инцидентот. По несреќата нема повредени“, се вели во извештајот. Возилото налик автобус без возач,...
Кина го зголемува своето водство пред САД во патентните апликации за вештачка интелигенција (ВИ). Кинеските институции поднеле 29.853 патенти поврзани со вештачката интелигенција во 2022 година, што е повеќе од 29.000 патенти една година порано, според податоците доставени до Bloomberg News од Светската организација за интелектуална сопственост. Овој број е за...
Компанијата „Амазон“ во САД веќе испорачува пакети со помош на дронови, а сега најави проширување и на пазарот во Европа. Минаа 10 години откако технолошкиот гигант ја објави новата услуга што требаше да го револуционизира пазарот за испорака. Според плановите тогаш, „Прајм ер“ услугата за испорака со беспилотни летала, денес веќе...
Во последно време се направени бројни студии за влијанието на роботиката и вештачката интелигенција на пазарот на трудот, но и за начинот на извршување на деловните обврски. Вештачката интелигенција за многумина за кратко време стана незаменлива алатка за пишување мејлови, добивање важни информации и слично, а потпирањето на вработените...
Аналитичката компанија Counterpoint research објави пазарна анализа за третиот квартал, кога станува збор за продажбата на телефони. Според извештајот за периодот јули-септември, глобалната испорака на телефони забележа пад од 8% во споменатиот квартал во однос на истиот период лани. Најновата анализа на Counterpoint сугерира дека послабата побарувачка на потрошувачите за нови...
Во септември, Apple ја претстави новата серија iPhone 15, но на еден пазар тие не се снајдоа баш најдобро како што се надеваа. Во прашање е Кина, каде што се проценува дека продажбата паднала за околу 4,5% во споредба со истиот период по лансирањето на серијата iPhone 14 минатата година. Само...
Најголемиот светски производител на чипови, тајванскиот TSMC, објави дека неговиот профит во третиот квартал изнесувал 211 милијарди нови тајвански долари или 6,69 милијарди американски долари, што е за 24,87 отсто помалку во однос на истиот период лани. Ова е најголем пад на профитот на TSMC од првиот квартал на 2019...
Постојат различни митови и легенди за електричните автомобили, како што е случајот со сите нови технологии. Додуша, електричните автомобили не се огромна новина, но сегашниот наратив во автомобилската индустрија е дека тие ќе станат наша иднина. Значи, една од претпоставките е дека во случај на судир брзо ќе се запалат...
Големите технолошки компании Nvidia и Foxconn најавија соработка и развој во изградбата на, како што ја нарекоа - фабриката за вештачка интелигенција. Станува збор за нов тип на податочен центар во кој чиповите и софтверот на Nvidia ќе се користат за развој на различни производи и апликации, вклучувајќи автономни...
Здружението GSM го објави својот Извештај за мобилна интернет конекција за 2023 година, во кој се наведува дека 55 отсто од светското население, или околу 4,3 милијарди луѓе, користат мобилни телефони денес. Според податоците објавени во извештајот, 4,6 милијарди луѓе ширум светот користат интернет, а 4 милијарди пристапуваат до услуги...
Профитот на Samsung Electronics во третиот квартал се очекува да падне за дури 80 отсто во споредба со истиот период минатата година, бидејќи влијанието на глобалната ситуација на пазарот на чипови предизвикува хаос во бизнисот на јужнокорејскиот технолошки гигант. Најголемиот светски производител на мемориски чипови, паметни телефони и телевизори во...
Вештачката интелигенција (ВИ) е главен инвестициски приоритет за деловните лидери, се вели во новиот извештај на KPMG. Повеќе од две третини од извршните директори на САД го рангираат инвестирањето во генеративната вештачка интелигенција како главен приоритет за нивната компанија, според новото истражување на КПМГ кое вклучи интервјуа со 400 извршни...
Јужнокорејската компанија LG Energy ќе инвестира околу три милијарди долари во проширување на фабриката за производство на батерии за електрични возила. Станува збор за фабрика во Мичиген, а компанијата се одлучила на овој потег откако потпишала договор за набавка на батерии со Toyota. Работите за проширување се очекува да завршат во...