вторник, 6 декември, 2022
Индија треба да ги надмине Јапонија и Германија и да стане трета по големина економија во светот, според S&P Global и Morgan Stanley. Прогнозата на S&P се заснова на проекцијата дека годишниот номинален раст на бруто домашниот производ на Индија просечно ќе изнесува 6,3 проценти до 2030 година. Слично на тоа,...
Владите на земјите од Европската Унија денеска начелно се договорија да ја ограничат цената на руската нафта која доаѓа по морски пат на 60 долари за барел, јави Ројтерс повикувајќи се на изјава на неименуван дипломат од ЕУ. Според него, ценовната граница би се имплементирала со примена на механизам за...
Дојде периодот од годината кога сè повеќе ќе ги читаме предвидувањата на експертите, аналитичарите и медиумите за тоа што нè очекува во следната 2023 година, какви се деловните трендови, тенденции... Кога станува збор за бизнисот, магазинот Форбс некако секогаш прв се јавува. Така, новинарот на ова списание, Бернард Мар, напиша...
Најголемиот производител на уреди на Apple, Foxconn, ги засилува напорите за ангажирање работници по немирите кои избија минатата недела во кинескиот град Женгжу. Да потсетиме, работниците се пожалија на рестрикции за ковид и неисплатени заостанати плати. Британскиот јавен сервис изјави и дека луѓето кои во живо ги пренесувале протестите на...
Две нови наоѓалишта на природен гас во источниот регион на земјата откри саудиската нафтена компанија „Арамко“. Оваа информација  ја потврди министерот за енергетика на Саудиска Арабија, Абдулазиз бин Салман. Најновите наоѓалишта ќе дадат значаен придонес во енергетските стратегии на земјата, а исто така ќе ги зајакнат резервите на природен гас во...
Бројот на кинеско-европски товарни возови постојано се зголемува во последниве години, помагајќи да се стабилизира меѓународниот синџир на снабдување, според провинцијата Џиангсу. Од 2016 до 2021 година, бројот на товарни возови меѓу Кина и Европа се зголемил за 55 проценти годишно, а годишниот обем на товар се зголемил девет пати....
Рускиот синџир за брза храна Вкусно и Точка, поранешен Мекдоналдс, ќе започне со продажба на верзии на Happy Meal, но со една важна разлика. Како што се наведува во соопштението на компанијата, а според РБК, рускиот Happy Meal наместо играчки ќе нуди книги. Ќе бидат достапни во неколку руски градови, како...
Природните катастрофи предизвикаа околу 115 милијарди долари осигурени загуби од почетокот на 2022 година до денес, надминувајќи 100 милијарди долари втора година по ред, процени денеска швајцарскиот гигант за реосигурување Swiss Re. – Ураганот Иан и другите екстремни временски настани како што се зимските бури во Европа, поплавите во Австралија...
Обединетите нации и партнерите во четвртокот упатија апел за рекордна помош од 51,5 милијарди долари во 2023 година, при што се очекува на уште десетици милиони луѓе да им треба хуманитарна помош. Глобалниот хуманитарен преглед на ОН проценува дека на дополнителни 65 милиони луѓе ќе им треба помош следната година,...
Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Неуралинк, врз луѓе, да отпочнат во рок од шест месеци, откако претходно беа пропуштени роковите. – Сакаме да бидеме крајно внимателни и да се погрижиме тоа да работи како што треба, пред да...
Крис Лихт, шефот на CNN, преку допис ги информирал вработените дека во тек се отпуштања. CNN вчера за отказите извести мал број луѓе, главно некои од хонорарните соработници. За други детали вработените ќе ги информира денеска попладне. „Знам дека овие промени влијаат и на нашите колеги кои заминуваат и на оние...
На Волстрит, цените на акциите нагло пораснаа во средата, бидејќи претседателот на американската централна банка, Џером Пауел, рече дека стапката на зголемување на каматните стапки ќе продолжи да се забавува, веројатно веќе во декември. Dow Jones порасна за 2,18 отсто, на 34.589 поени, додека S&P 500 скокна за 3,09 отсто,...
Цените на нафтата се искачија над 85 долари на меѓународните пазари во средата, поттикнати од знаците за намалени залихи, послаб долар и очекувањата за закрепнување на кинеската побарувачка. На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше за 2,34 долари повисока отколку во моментот на завчерашното затворање и изнесуваше 85,37...
Сем Банкман Фрид ко-основачот и поранешен извршен директор на берзата за криптовалути FTX  која ненадејно банкротира минатиот месец, изјави за Axios дека останал со само 100.000 долари откако неговата крипто империја пропаднала поради лошото финансиско управување. 30-годишниот во еден момент имаше нето богатство од над 27 милијарди долари. „Може ли...
Генералниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, рече дека е време Кина да се откаже од строгите мерки на заклучување и политиката на нулта толеранција поради вирусот Ковид19 и да се сврти кон пофлексибилни мерки, бидејќи тоа ќе помогне за закрепнување на светската економија, која веќе се...
Цените на нафтата се искачија над 85 долари на меѓународните пазари во вторникот, бидејќи инвеститорите се надеваа дека Кина може да ги олесни строгите мерки за спречување на вирусот Ковид-19 по протестите. Сепак, денес и лондонскиот и американскиот пазар бележат пад. Според податоците објавени на веб-страницата OilPrice, суровата нафта Брент...
На Волстрит, во вторникот, индексот S&P 500 благо падна втор ден по ред, бидејќи инвеститорите не се склони кон поризични инвестиции пред говорот на претседателот на американската централна банка Џером Пауел за економската состојба. Dow Jones зајакна 0,01 отсто, на 33.852 поени, додека S&P 500 падна за 0,16 отсто, на...
Јужнокорејската автомобилска групација Hyundai Motor објави дека се договорила со американскиот производител SK On за снабдување на батерии за електричните автомобили за да ги искористи новите даночни олеснувања во САД. Партнерството доаѓа откако САД во август усвоија закон кој предвидува даночни олеснувања за електричните возила доколку нивните производители набавуваат одреден...
Јапонската автомобилска корпорација Тојота денеска објави дека нејзиното глобално производство се зголемило во октомври за 23 отсто, а глобалната продажба за 22,8 отсто на годишно ниво, благодарение на повлекувањето на негативните ефекти од пандемијата на корона вирусот. Со произведени 771.382 возила и продадени 832.373 примероци, најголемиот јапонски производител на автомобили...
Илон Маск го обвини Apple дека се заканува дека ќе го исклучи Twitter од својата продавница за апликации. Според него, производителот на iPhone престанал да се рекламира на оваа социјална платформа бидејќи „се плаши од слободата на говорот“. Во серијата твитови објавени на почетокот на неделата, извршниот директор на Twitter...
Од почетокот на пандемијата, нема недостиг од потреси на пазарот на труд во САД - од рекордни отпуштања до Големата оставка. Како што се приближува кон крајот на 2022 година, вработените повторно се соочуваат со неизвесна година, поради што истражувачите го истражуваа пазарот. Според неодамнешното истражување на КПМГ на 1.300...
Русија разговара за можна „гасна унија“ со Казахстан и Узбекистан за поддршка на снабдувањето меѓу трите земји и другите купувачи на енергија, вклучително и Кина. Ова денеска го изјави вицепремиерот на руската Влада, Александар Новак, пренесува Интерфакс. Новак не даде дополнителни детали за тоа што ќе вклучува унијата  за гас или...
Криптокомпанијата BlockFi поднесе барање за заштита од стечај во Поглавје 11 во стечајниот суд на Соединетите држави за округот Њу Џерси. Во пријавата, компанијата рече дека има повеќе од 100.000 доверители, со обврски и средства кои се движат од 1 милијарда до 10 милијарди долари. Во поднесокот беше наведен неподмирен...
Белата куќа ги отфрли обвинувањата дека САД профитираат од драстично зголемените цени на течниот природен гас (LNG) што го доставуваат во Европа. Претставник на американската администрација синоќа на конференциска врска им рече на новинарите дека обвинението е лажно и дека Вашингтон и доставува ЛНГ на Европа за да и помогне...