понеделник, 8 август, 2022

Бизнис жени

Тениската ѕвезда Марија Шарапова според магазинот Forbes, 11 години по ред беше една од најплатените спортистки во светот.
“Некои ќе го сакаат, некои ќе го мразат. Затоа едноставно треба да бидете верни на она што ви изгледа автентично и да се обидете да бидете толерантни “ вели Фајфер.
Најбогата жена на планетата е ќерката на основачот на L’Oreal, Франсис Бетенкур Мејер.
Во изминатите девет години преку оваа мерка субвенционирани се вкупно 152 компании во сопственост и управувани од жени со вкупно 14.198.105 денари (230.000 евра).
Според извештајот од 2018 година за жени кои поседуваат свои бизниси, женското претприемништво е зголемено за импресивни 3.000% од 1972 година,
Иако важат за понежен пол, жените и те како знаат да бидат моќни, силни, влијателни, образовани и да можат со своите постапки и одлуки да го променат светот.
Фактот што и самата излегов до комфорната зона, му влева доверба и храброст дека можам да го направам следниот чекор и да го прифатам ризикот.
Во Македонија во текот на минатата година само 16,7% од високите менаџерски позиции во компании што котираат на берза биле водени од жени.
Меѓународниот ден за родова еднаквост годинава се одбележува за прв пат, во услови кога светот се бори со пандемијата, која уште повеќе ја зголемува нееднаквоста.
Оукли вели дека блогот за костими за капење е “мал, но растечки бизнис, совршена почетна точка за нив две“.
Причината за тоа е заштитата на жените во јавниот превоз кои се во оваа земја, но и низ целиот свет, честопати изложени на злоупотреба или несакани коментари.
На почетокот, таа примала клиенти во градината, а потоа  изградиле објект.
Со заштеда од 720 долари, Алис Шварц и нејзиниот сопруг Дејвид ги основаа лабораториите Bio - Rad
Седумдесетгодишната Алис Валтон, ќерка на основачот на Wallmart – Сем Волмарт, е најбогата жена на светот и оваа година, според магазинот Fobres.
Минатата година, еден месец по разводот со Безос,  таа го потпиша Giving Pledge - кампања основана од Бил Гејтс и Ворен Бафет и вети дека ќе донира барем половина од нејзиното лично богатство во филантропски цели.
Извршниот директор на „TikTok“, Кевин Мејер, поднесе оставка помалку од три месеци по стапувањето на должноста. Мејер ќе биде привремено заменета во таа позиција од Ванеса Папас, генералниот директор на оваа апликација за споделување на видео записи. Која е Ванеса Папас? Ванеса Папас (42) живеела во Австралија сè до 20-годишна возраст, пред...
Иако призна дека парите се “неопходност“, Александра во тоа интервју рече и дека не сакала парите да бидат “нешто што треба да се користи во изобилство“.
Првата женска банка ќе цели на компании како што се фризерски салони, дневни центри, сметководствени бироа и консултантски компании.
Како најдобар работодавач за жени во САД, според истражувањето е компанијата REI, што се занимава со продажба на облека, чевли и спортска опрема.
Кампот има 14 модерни куќички 32 пространи терени за кампери и шатори, од кои најголемите, луксузни, зафаќаат површина од 80 до 130 м2, додека “comfort“ парцелите со површина од 60 до 80 метри квадратни.
Безос бил нејзиниот најверен читател кој ги оставал сите обврски што ги има за да може да ги чита нејзините ракописи.
Нејзиното богатство скоро се дуплираше бидејќи пандемијата го промени начинот на купување, па сега Мекензи е пред наследничката на познатиот американскиот синџир на маркети Walmart, Алис Валтон. Мекензи Безос е побогата од неа за 6,1 милијарди долари.
Врз основа на анкета на 256.700 жени ширум светот, магазинот Ceoworld ја објави својата годишна оценка за најдобри земји за жени.