Еден час пилатес ѝ го промени животот: Со само 160.000 евра создаде империја од милион долари

45

Кога пред точно една деценија Американката Ен Мелам, тогаш 33-годишна, за првпат во животот отиде на пилатес – веројатно немаше поим како тој тренинг ќе и го промени животот.

Таа денес е инспирација за многумина, инаку основач на фитнес стартапот Solidcore, кој поседува дури 100 спортски сали. Седиштето на компанијата е во Вашингтон, а овој април Мелам го продаде својот огромен бизнис на приватна капитална групација за неверојатни 88,4 милиони долари.

Оваа деловна приказна започнува со тоа што една Американка (43) седум месеци по нејзиниот прв час по пилатес – сите нејзини заштеди вредни 175.000 долари (околу 160.000 евра) – инвестирала во основање сопствена верзија на компанија за пилатес.

Како што вели, овој вид на вежбање и бил трансформативен.

Таа претходно служеше како извршен директор и основач на Back On My Feet – непрофитен клуб за трчање  со седиште во Филаделфија за бездомници – за кој вели дека ја убедил дека може да изгради империја за пилатес.

Поточно, таа одлучила да создаде бизнис во таа индустрија каков што досега не видела.

– Никогаш не сум видел како моето тело реагира така на тренинзите, а знаев дека секоја недела трчам многу километри. Чувствував дека стекнатите вештини околу брендирањето и градењето бизнис ми помогнаа да направам нешто вакво да функционира – изјави неодамна Ен во интервју за CNBC.

Инаку, компанијата Solidcore се промовира како „редефинирани основни пилатес вежби“.

Ако бизнисот пропадне – како што прават 81% од стартапите во фитнес и здравствената индустрија во првата година од работењето, според Глобалното здружение за здравје и фитнес – Ен би имала 0 долари на нејзината сметка.

Но, таа не дозволи да се обесхрабри, делумно затоа што претходно веќе беше скршена. Кога растела, татко и ги коцкал заштедите на нејзиното семејство, вели таа. По колеџот, таа наиде на долг од кредитна картичка бркајќи ги трендовите за храна и фитнес.

Исто така, немала заштеда кога почнала да работи во Back On My Feet во 2007 година, а станувањето извршен директор и ги променило навиките.

Имено, таа знаела дека од неа „зависат“ цел тим на луѓе, па морала да живее поштедливо. Во тој период имала можност и да „насобере“ пари, надевајќи се дека ќе ја избегне ситуацијата да започне нов бизнис од нула – додека не дојде Пилатес.

Инаку, на почетокот на годинава Solidcore ја отвори својата 100-та локација, а Мелам „дебело“ профитираше од неа и заработи огромни милиони продавајќи ги своите акции во компанијата за време на два инвестициски договори и по купувањето во април.

Инвестициската фирма која ја презеде компанијата за пилатес се вика Kohlberg and Company, според CNBC, која имала пристап до документите. Врз основа на идните перформанси на компанијата, овој претприемач би можел да заработи дополнителни пари – до 10 милиони долари.

А ако мислите дека таа сега е подготвена да патува, да ужива и да троши пари до крајот на животот, се лажете. Поточно, ќе го потроши – но на мудар начин. Ен веќе ја основа својата трета компанија, инвестирајќи 250.000 долари за лансирање на фитнес студио во Њујорк наречено Ambition.