Под притисок на конкуренцијата од Кина, производителите на автомобили Stellantis и Renault ќе настојуваат силно да ги намалат трошоците за производство на електрични возила со цел да постигнат слични цени и профитни маржи како моделите на фосилни горива, изјавија лидерите на индустријата за Ројтерс. Растот на продажбата на електрични возила...
Европската комисија има намера да го казни Apple со околу 500 милиони евра (539 милиони долари) за наводно прекршување на правото на ЕУ за конкуренција, објави во неделата Financial Times, цитирајќи неименувани извори запознаени со ова прашање. Брисел најпрво започна истрага за наводите дека Apple се мешал со музичките услуги...
Европските и американските берзански индекси се во пад на почетокот на неделата, додека цената на златото и пченицата пораснаа, како и падот на цената на нафтата. Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:15 часот падна на 17.081,50 поени, лондонски FTSE 100 на 7.704,25 поени, францускиот CAC 40 на 7.742,87...
Европската унија (ЕУ) проценува дека ќе мора повеќе од двојно да го удвои производството на електрична енергија до средината на векот и да ги поттикне обновливите извори за да ја постигне амбициозната цел за климатска неутралност, пренесува Билтенот на Агенцијата за енергетика на Србија. За да се постигнат целите за...
Холандија е на врвот кога станува збор за споредување на пензиските системи ширум светот, според неодамнешниот глобален пензиски извештај на Институтот Мерсер ЦФА. Рангирањето е резултат на анализа на повеќе од 50 показатели и споредба на 47 пензиски системи, кои опфаќаат 64% од светското население. Најрелевантни мерења беа нивото на достапни...
Масимо Фрасела е новиот директор за дизајн во Audi. Фрасела ќе го наследи Марк Лихте на 1 јуни, а на оваа позиција доаѓа откако работеше за брендови како Ford и Kia. "Едноставноста е суштината на мојот пристап кон дизајнот. Мојата страст е да создавам дизајни кои се ослободени од многу украси...
Одредбите од Законот за дигитални услуги (ДСА) на ЕУ од денеска почнуваат да важат за сите онлајн платформи кои имаат корисници во земјите членки на Унијата. Досега обврска за почитување на законските правила имаа само оние социјални мрежи, пребарувачи и сајтови за електронска трговија, кои врз основа на ДСА...
Над 200 економисти упатија отворено писмо до Европската комисија во кое бараат од неа да го промени начинот врз основа на кој ги изработува базичните економски прогнози, како и во нејзините основни модели за пресметка подобро да ги интегрира критичните фактори поврзани со животната средина. Потписниците на писмото, меѓу кои...
Нафтените компании кои работат во Норвешка планираат да инвестираат рекордни суми во истражување, дупчење и транспорт на гасоводи во 2025 година, според прелиминарните податоци на Статистика на Норвешка. Според досегашната проценка, вкупниот износ на инвестицијата треба да изнесува 205 милијарди круни (18,1 милијарди евра), но реално, според искуството, сигурно ќе...
Германската централна банка ги здружи силите со здруженијата на банки, трговци и потрошувачи за да ги зачува плаќањата во готовина во ерата на сè пораспространета употреба на картички. Бундесбанката иницираше формирање на Национален форум за готовина кој ќе бара решенија за актуелните проблеми во управувањето со готовина, се наведува на...
Извозот на шкотско виски  се намали нагло во 2023 година под притисок на високите трошоци за живот, објави здружението на производители. Вредноста на извозот се намали минатата година за 9,5 отсто, на 5,6 милијарди фунти (7,0 милијарди долари), проценува здружението. Обемот на извозот падна уште посилно, за цели 22 отсто. Секторот се...
Швајцарската компанија за реосигурување Swiss Re минатата година оствари нето добивка од 3,2 милијарди долари (2,97 милијарди евра), што е повеќе од шесткратен скок во споредба со претходната година. Како што јави француската новинска агенција АФП, компанијата објави дека подобрите резултати се резултат на помалите трошоци за природни катастрофи. Исплатите за...
Фејслифтираниот Golf сега е достапен за преднарачка на европските пазари, со специјалното јубилејно издание позиционирано на врвот на поставата Volkswagen ја започна претпродажбата на фејслифтираниот Golf во Европа со објавувањето на моделот „Edition 50“. Ова специјално издание одбележува 50 години од дебито на оригиналната итерација на хечбекот. Golf Edition 50 се...
Гугл наскоро ќе започне кампања против дезинформациите во пет земји-членки на Европската унија, изјавија од компанијата во пресрет на европските избори и новите и построги правила за онлајн содржините. Граѓаните на ЕУ во јуни ќе изберат нов Европски парламент, а претставниците стравуваат дека ширењето на дезинформации на Интернет може да...
Сопствениците на имот ќе се соочат со зголемени отплати на хипотеки поради задоцнетите ефекти од високите каматни стапки, предупреди висок претставник на Европската централна банка (ЕЦБ). „Ќе има многу повеќе луѓе изложени на високи каматни стапки“, рече главниот економист на ЕЦБ Филип Лејн. Европејците во голема мера беа имуни на штетните...
Европските и американските берзански индекси денеска се во пораст, а цената на златото повторно е над 2.000 долари за унца. Франкфуртската берза DAX денеска во 9 часот и 15 минути порасна на 17.135,32 поени, лондонски FTSE 100 на 7.655,81 поени, францускиот КАК 40 на 7.791,78 поени, а московскиот MOEX на...
Европската унија не е заинтересирана за продолжување на договорот за транзит на руски гас преку Украина, изјави европската комесарка за енергетика, Кадри Симсон на состанокот на комисијата на Европскиот парламент. „Не сме заинтересирани за продолжување на трилатералниот договор за транзит на гас со Русија кој истекува на крајот на оваа...
Според првата прелиминарна проценка, еврозоната забележа трговски суфицит од 16,8 милијарди евра во декември 2023 година, објави денеска Евростат на својата веб-страница. Во декември еврозоната извезла стоки во остатокот од светот за 218,7 милијарди евра, 8,8 отсто помалку од истиот месец од 2022 година. Извозот на гориво е намален за...
Потпретседателот на Европската централна банка, Луис де Гуиндос, зборуваше за ХРТ за економските движења и актуелната економска состојба. Прашањето за намалување на каматните стапки е едно од најгорливите прашања не само во ЕУ, туку и во остатокот од светот. „Ние бевме јасни за тоа. Нашите пораки се транспарентни. Сè ќе зависи...
Германската компанија Continental AG укинува околу 7.150 работни места, со цел да ги намали трошоците и да ја зајакне конкурентноста на пазарот кој се повеќе се префрла на електрични возила. Најавените намалувања изнесуваат приближно 3,6 отсто од глобалната работна сила на производителот со седиште во Хановер, објави Блумберг во...
Кипар би можел да започне со производство на својот прв природен гас веќе во 2026 година, најави министерот за енергетика на земјата. Министерот за трговија, индустрија и енергетика на Кипар, Јоргос Папанастасиу, изјави дека островската земја има намера да учествува и во проектот за изработка на силен електричен кабел, кој...
Производителот на авиони, компанијата Ербас, минатата година испорача 735 патнички авиони и оствари приход во износ од 65,4 милијарди евра. Износот на добивката пред камати и даноци (EBIT) изнесува 4,6 милијарди евра во 2023 година, се вели во соопштението на компанијата. Секторот на компанијата што се занимава со производство на хеликоптери...
Европските и американските берзански индекси денеска се претежно во пораст, цената на нафтата е во благ пад, додека цената на златото и натаму е под 2.000 долари за унца. Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:15 часот порасна на 17.040,75 поени, лондонски FTSE 100 на 7.609,75 поени, францускиот CAC...
Кина сè уште е најважниот трговски партнер на Германија, според бројките за 2023 година објавени во средата, а САД се доближува. Германскиот увоз и извоз во Кина достигна 253,1 милијарди евра (270,8 милијарди долари), што е само 0,7 милијарди евра повеќе од германската трговија со САД, која достигна 252,3 милијарди...