четврток, 2 февруари, 2023
Повеќе од половина или 54 отсто од австриските компании активни во Централна и Источна Европа (ЦИЕ) предвидуваат дека економската клима во земјите каде што имаат подружници ќе се влоши во следните дванаесет месеци, а само 11 отсто предвидуваат подобрување, според истражување на Advantage Austria, владини агенции за промоција на...
Италија ќе може целосно да се откаже од испораките на руски гас во зимата 2024-2025 година, изјави во понеделник извршниот директор на италијанската енергетска компанија ЕНИ Клаудио Дескалчи, пренесе италијанската новинска агенција Аскањуз. „Изгледите за нула испорака на руски гас во Италија? Сигурен сум дека во зимата 2024-2025 година. Ако...
На крајот на третиот квартал од 2022 година, јавниот долг на еврозоната изнесуваше 93 отсто од бруто домашниот производ, додека јавниот долг на целата Европска унија изнесуваше 85,1 отсто од БДП. Споредено со вториот квартал од 2022 година, јавниот долг е намален и во еврозоната и во Европската унија, кога...
Економската состојба во Германија е подобрена во последните недели, податоците се подобри од прогнозите од декември, забележува германската централна банка Бундесбанк во својот месечен извештај. Додека инфлацијата и неизвесноста продолжуваат да тежат врз економијата, тензиите на енергетскиот пазар значително се намалија од летото, велат тие. Годишната инфлација во декември падна на...
Буџетскиот дефицит на еврозоната нагло се зголеми откако владите ги засилија напорите да ги заштитат потрошувачите и бизнисите од рекордно високите цени на енергијата, покажаа официјалните податоци во понеделникот. Во третиот квартал од 2022 година, дефицитот на општо ниво на владите на еврозоната се искачи на 3,3 отсто од бруто...
Украинскиот претседател Володимир Зеленски (44) од почетокот на војната во Украина во јавноста се појавува во препознатливата маслинесто-зелена или маскирна униформа, дури и кога се среќава со претставници на други земји или ги посетува. Пред неколку дена „Форбс“ откри дека Зеленски го носи украинскиот бренд за облека M-TAC, кој вообичаено...
Европската централна банка ќе биде поагресивна отколку што се мислеше во кампањата за затегнување, додавајќи уште 50 базични поени на својата депозитна стапка на 2 февруари, додека ја продолжува својата борба против неконтролираната инфлација, покажа анкетата на Ројтерс. Иако централната банка на еврозоната ги зголемува стапките со најбрзо темпо во...
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, ги повика лидерите на земјите-членки да продолжат со разговорите за користење на замрзнатите средства на Руската централна банка, во износ од 300 милијарди евра, за обнова на Украина. Во интервју за „Фајненшл тајмс“, Мишел рече дека сака да истражи како замрзнатите средства на Руската...
Цените на автомобилите растат, во последно време драматично. Растат и цените на суровините, тука е и инфлацијата, а напредокот во областа на безбедноста и новите технологии исто така мора да се наплати. Но, колку навистина пораснале цените на автомобилите во последните 30 години? Германски  T-online.de  тоа го илустрира со примерот...
Количината на резерви на гас во европските подземни складишта падна под 80 отсто, покажуваат податоците на операторот „Гасна инфраструктура на Европа“. Според последните податоци, резервите на гас во подземните складишта изнесуваат 79,49 отсто со вкупно 86,5 милијарди кубни метри гас. Резервите на гас во европските подземни складишта сè уште се високи...
Минатата година, земјите од Европската унија остварија вкупно 2,72 милијарди туристички ноќевања, што е за 5,6 отсто помалку од 2019 година, кога светскиот туризам сè уште не беше потресен од пандемијата на Ковид-19, покажуваат податоците на Евростат. Во Словенија тој број е помал за приближно еден процент. Како што истакнуваат...
Според аналитичарите, состанокот на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос, Швајцарија, кој заврши вчера, влеал одреден оптимизам и покрај предизвикувачките услови. Според оценките на учесниците, изгледите за рецесија донекаде се намалени во последните недели, но предизвиците, предводени од војната во Украина, сè уште бараат целосно внимание. Централни теми на форумот...
Германската компанија Mercedes-Benz дел од профитот дели со своите вработени од 1997 година, а годинава ќе им биде исплатена рекордна сума. Во 2022 година околу 100.000 вработени во Mercedes-Benz добија бонус од 6.000 евра како „знак за почит“ по профитабилната 2021 година, а по минатогодишните перформанси, германскиот гигант најави рекорден...
Американскиот производител на автомобили „Форд“ планира да укине повеќе од илјада работни места во својата главна германска фабрика во Келн, објави  германското автомобилско издание „Automobilvohe“, повикувајќи се на неименувани извори. Според соопштението, шефот на работниот совет во понеделник свикал состанок на сите 14.000 работници во фабриката во Келн. Форд, според податоците...
Дојче Телеком за прв пат стана највредниот бренд во Европа. Во севкупното рангирање на студијата „Brand Finance Global 500“, објавена на 18 јануари, 2023,  експертите ја ставија Групацијата на силното единаесетто место во светот. Тоа значи искачување за шест места во однос на претходната година. Според истражувањето ДТ групацијата...
Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) очекува рекордна загуба во 2022 година, пред се поради губењето на сопственичките удели во Русија и Белорусија, изјави шефот на банката Одил Рено-Басо. „Очекуваме рекордна загуба, по рекордниот профит претходната година“, рече шефот на ЕБОР на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос. ЕБОР ја...
Новата монета од две евра со мотивот на Елбфилхармонијата ќе излезе на 24 јануари. Бундесбанката најави дека треба да бидат пуштени во оптек до 30 милиони вакви монети. „Ние ја сакаме Елбфилхармонијата – и наскоро ќе можете да платите со неа“, твитна во средата финансискиот сенатор од Хамбург, Андреас Дресел...
Германските здруженија на угостители во четврток повикаа на аларм поради големиот недостиг на работници во оваа индустрија. „Во моментов ни недостигаат повеќе од 50.000 работници во рестораните, кафулињата и хотелите, а со доаѓањето на пролетта очекуваме дополнително зголемување на оваа бројка“, соопшти стручното здружение на угостители и хотелиери во Германија,...
Бројот на банкари во ЕУ со годишна заработка од повеќе од еден милион евра скокна за повеќе од 40 отсто во 2021 година поради трансферот на персонал од Лондон по Брегзит и поинтензивното тргување, објави ЕБА. Според податоците на Европската банкарска управа (ЕБА), бројот на банкари во ЕУ27/ЕЕА кои заработуваат...
Посетителите на Варшава во овој период од годината обично не уживаат во температури кои се приближуваат до 20 степени Целзиусови. Јануари во Билбао е обично се одликува со мраз, а не тропска клима и кратки ракави. Сепак, оваа зима е невообичаена во многу аспекти. Низ Европа, температурните рекорди се уриваат,...
Според претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, состојбата на економијата во еврозоната годинава ќе биде многу подобра од очекуваното. „Економските вести беа многу попозитивни во последните неколку недели“, истакна таа на Светскиот економски форум во Давос. Реториката се претвори од разговор за рецесија во разговор за помала контракција, рече...
Германската авиокомпанија Луфтханза во средата објави дека понудила да купи малцински удел во ИТА Ервејс, обложувајќи се на заживување на наследникот на италијанската Алиталија и проширување на своето влијание во Европа. „Луфтханза“ објави дека Италија е најважниот пазар надвор од постоечките домашни пазари и САД, истакнувајќи ја нејзината важност и...
Германија повеќе не зависи од увоз на енергија од Русија – потврди германскиот министер за финансии и шеф на германските либерали, Кристијан Линднер. Тој за Би-Би-Си изјави дека „неговата земја целосно ја диверзифицирала својата енергетска инфраструктура од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари минатата година“. – Да, секако Германија...
Регионот Валенсија во Шпанија е избран за следната фабричка локација за европската мрежа на батерии на VW Group. Производителот на автомобили во средата објави дека во 2026 година во Сагунто ќе се отвори фабрика со повеќе од 3.000 вработени. Проектот начелно беше најавен минатата пролет, но Фолксваген сакаше да го процени...