Официјално е потврдено дека Google е во процес на купување на хрватскиот стартап Photomath. Како што потврди американската компанија за новинарите на Ројтерс, договорот за преземање на Google и Photomath бил потпишан во мај минатата година, но пред да стапи на сила, прво се бара одобрение од регулаторот. „Потврдуваме дека...
По две пандемични години во кои технолошките компании водеа битки за вработените, крајот на минатата година беше одбележан со вести за големи кратења на работни места во американските технолошки гиганти. Започна со Твитер, кој откако Илон Маск дојде на чело на компанијата, преку ноќ отпушти 50 отсто од своите вработени...
Во светот има околу 150 милиони стартапи и годишно се отвораат повеќе од 50 милиони нови, но истражувањата покажуваат дека повеќе од 90 отсто од нив престануваат да работат во првата година. Стартапите во Централна и Источна Европа се повеќе го привлекуваат вниманието на инвеститорите ширум светот, велат од Мајкрософт...
Германија и четири други членки на Европската унија имаат намера да го намалат дефицитот во финансирањето на младите и иновативни високотехнолошки компании во споредба со огромните средства наменети за ова од САД, Кина и другите земји, па само германската влада ќе одвои една милијарда евра , заеднички објавија во...
Милијардерот Бил Гејтс инвестираше во австралиски старт-ап за климатска технологија која планира да ги намали емисиите на метан што се генерираат кога кравите ждригаат. Метанот е најчестиот стакленички гас по јаглерод диоксидот (CO2). Добитокот како кравите, козите и елените произведуваат метан кога нивниот стомак ги разградува цврстите влакна како тревата. Научните истражувања...
Во 2022 година, светот забележа 308 нови „еднорози“, стартап компании во вредност од најмалку една милијарда долари. Нивната вкупна вредност, според анализата на платформата PitchBook, се проценува на нешто повеќе од 556 милијарди долари, додека просечната вредност на овогодинешниот „еднорог“ е меѓу 1,6 и 1,8 милијарди долари. Иако на прв...
Магазинот Time ја објави својата годишна листа на најдобри пронајдоци, која за 2022 година содржи 200 извонредни иновации кои менуваат животи, а оваа година на листата се најде и производ на хрватски стартап Bellabeat. Тоа е здравствен уред дизајниран специјално за жени наречен Bellabeat Ivy. „Уредот во облик на дијамант, кој...
Мелани Перкинс е по потекло од Австралија. Дизајнерската платформа Canva започна со точно нула врски во Силиконската долина. Сега е највредниот стартап во целиот свет основан од жена и е подготвен да биде купен од Google или Microsoft. Денес стартапот е проценет на 26 милијарди долари, што е највисока сума...
Холандскиот стартап Lightyear се надева дека ќе го поттикне пазарот на електрични возила кон иднината со својот нов автомобил, Lightyear 0, кој не е обичен ЕВ, туку е покриен и со соларни панели за да му овозможи да патува што е можно повеќе Концептот Lightyear One заминува во историјата, а...
Изминатиот викенд, од 6-ти до 8-ми мај, во просториите на Инофеит, при факултетот за електротехника и информациски технологии, беше одржан Startup Weekend Skopje. Овој настан, 11ти по ред, уште еднаш успеа да ги поврзе младите претприемачи и бизнис ентузијасти. Настанот започна во петокот, а беше отворен од страна на фасилитаторот...
Startup Weekend Skopje е одлично место за да се запознаеш и поврзаш со like - minded луѓе кои се исти како тебе. Овој Techstars настан е дефинитивно најдоброто место за запознавање нови колеги, пријатели, ментори, ко-основачи или инвеститори! Причини за да учествуваш на Startup Weekend Skopje: Едукативен настан каде покрај...
Оваа година ќе се одржи 11-то издание на Startup Weekend Skopje! По 2 години онлајн издание, оваа година настанот ќе се одржи во живо од 6-ти до 8-ми мај во Инофеит! Startup Weekend Skopje e 54 часовен настан каде младите претприемачи имаат можност да ја презентират и разработат својата иновативна...
Aquarian Space се пофали дека добил 650.000 долари за да развие широкопојасна интернет конекција што ќе ги поврзе Земјата, Месечината, а можеби дури и Марс. Овој стартап има намера да го постави својот прв лунарен систем пред 2024 година. Иако милијарди се трошат за лансирање вселенски мисии за научни цели,...
Крипто-стартапот Gauntlet собра 23,8 милиони долари во новата рунда на финансирање предводена од Ribbit Capital. Во рундата учествуваа и компаниите Polychain и Paradigm. „Блумберг“ прв ја објави веста. Gauntlet собра 4,3 милиони долари во кругот во 2020 година, предводен од Paradigm, по воведниот круг во 2018 година. Платформата Gauntlet обезбедува услуги за...
Платформата за плаќање Payhawk стана првиот бугарски еднорог (стартап од милијарда долари). Во тоа успеа откако во продолжение на Б рунда успеа да собере 100 милиони долари со помош на американската инвестициска  компанија Lightspeed venture partners. Во овој круг, бугарската финтек компанија собра 215 милиони долари, а вреднувањето на компанијата се...
Американските групи за ризичен капитал собраа рекордни 128 милијарди долари минатата година.
Глобалната Недела на Претприемништвото е глобална прослава на претприемништвото која оваа година се организраше од 8-ми до 14-ти ноември. Во текот на оваа недела имаше 49 настани, преку кои македонските претприемачи имаa можност да ги промовираат своите бизниси, да го зголемат бројот на деловни контакти, и да дојдат до квалитетни...
Фокусот ќе биде ставен на 8 индустрии и тоа: енергетика, туризам, агритехнологија, е-бизнис, сајбер безбедност, крипто, дигитални финансии и телекомуникации.  
Во исто време, инвестициите во климатските технологии се зголемени за повеќе од четири пати во споредба со 2016 година, кога инвеститорите ги поддржаа почетните компании во секторот со само 6,6 милијарди долари.
Австралиската компанија за графички дизајн Canva стана една од најголемите приватни компании во светот откако беше проценета на 40 милијарди долари. Canva е компанија која нуди шаблони за дизајн кои се состојат од правење честитки за постери, биографии (CV) и календари, и постигна голем раст за време на пандемијата...
Сателитот ќе биде лансиран на почетокот на 2022, според Рајд. Луѓето ќе може да купат реклами со криптовалути, но засега не се знае колку ќе чини една реклама.
Arc Boat е една од неколкуте стартап компании што се натпреваруваат во производството на првата серија модел на глисери со електричен погон.
Примената на роботиката би решила бројни проблеми што ги мачат земјоделците низ целата планета, кои дополнително се комплицираат во пандемијата.
Се очекува трансакцијата да биде финализирана во јули.