Renault објави нови тизери за Espace во пресрет на премиерата

13

Францускиот производител Renault ја продолжува својата тизер кампања за новиот Espace кој во својата шеста генерација ќе стане SUV

Renault ја продолжува кампањата за целосно новата шеста генерација на Espace пред неговото деби на почетокот на пролетта оваа година. Моделот кој некогаш важеше за пионер во миниван сегментот, ќе се претвори во SUV за првпат од 1984 година. Всушност, новиот Renault Espace делува како подолга верзија на новиот Austral, притоа нудејќи попространа кабина која може да прими до седум патници.

Новиот модел ќе биде достапен во конфигурации со пет седишта и седум седишта, а Renault го опишува како „удобно возење на долги релации за до 7 патници“. Се очекува контролната табла да го содржи кокпитот OpenR на Renault кој комбинира 12-инчен инфозабавен систем, 12,3-инчен дигитален инструмент кластер и 9,3-инчен head-up дисплеј.

Веќе е познато дека Renault Espace ќе биде базиран на архитектурата CMF-CD, која е споделена со Nissan X-Trail и Mitsubishi Outlander, меѓу другите. Моторните опции најверојатно ќе се пренесат од Austral, вклучувајќи благи хибридни и целосно хибридни погонски единици кои произведуваат до 200 КС.

Renault најверојатно ќе открие повеќе информации и фотографии од Espace како што ќе се наближува неговото деби. Француските медиуми сугерираат дека моделот ќе биде претставен во март 2023 година, што е во корелација со најавата за „рана пролет“ од францускиот производител на автомобили.

Новите тизери ја откриваат силуетата на Espace, потврдувајќи ги споделените дизајнерски знаци со Austral.  Renault исто така потврди дека новиот Espace е долг 4,72 метри, што го прави за цели 21 сантиметри подолг од Austral, но 14 сантиметри пократок од неговиот претходник. И покрај помалиот отпечаток, француската компанија вели дека пространата кабина е поширока од излезниот Espace.

Преземено од Avtoplus.mk