AFP ја тужи платформата Х на Маск

9

Агенцијата Франс прес (AFP) во средата објави дека поднела тужба во Париз против платформата Х на Илон Маск, порано позната како Твитер, обвинувајќи ја дека одбива да разговара за потенцијална исплата за дистрибуција на содржината на новинската агенција.

Во 2019 година, Франција усвои регулатива за „сродни права“ што ги принудува големите интернет платформи да влезат во преговори со издавачите кои бараат компензација за вести.

„Агенцијата Франс прес ја изрази својата загриженост поради јасното одбивање на Твитер (неодамна преименуван во „Х“) да влезе во дискусија во врска со спроведувањето на сродните права…“, се вели во соопштението на новинската агенција.

Маск го критикуваше потегот на AFP со објава на X. „Ова е бизарно. Тие сакаат да им платиме за сообраќај на нивните сајтови каде што тие заработуваат приходи од реклами, а ние не!?“.

Во 2021 година, француската антимонополска управа го казни Google со 500 милиони евра поради непочитување на горенаведените правила.

Оттогаш, Google вети дека ќе го реши спорот и најави договори со AFP и неколку други водечки француски медиуми. Facebook, исто така, потпиша договори со некои француски издавачи.