Alfa Romeo: Нема смисла електричните автомобили да изгледаат радикално поинаку

30

Како што најавуваат од Alfa Romeo, дизајнот на компанијата нема радикално да се промени во претстојната електрична ера.

Во интервју за списанието Top Gear, човекот задолжен за стајлингот, Алехандро Месонеро-Романос, вети дека ќе го задржи начинот на работа, најавувајќи EВ со истиот емотивен дизајн што ги прави Alfa Romeo прекрасни со децении. Тој отиде дотаму што рече дека нема смисла да се оди со дизајн специјално за електрични автомобили.

„Електрификацијата го менува начинот на кој се движи автомобилот, но карактерот, стилот, вредностите ќе останат. Од моја гледна точка нема смисла да се изгледа „електрично“ заради тоа. Нема да кажеме: „Во ред, тоа е електричен автомобил, ајде да направиме да изгледа поинаку бидејќи е електричен.“

Секако, ќе има одредени промени во однос на сегашното производство на возила со мотори со внатрешно согорување. Чисто електричен автомобил што вози на наменска платформа обично има пократки настрешници и подолго меѓуоскино растојание, заедно со понизок центар на гравитација и доволно простор за да собере голем пакет батерии. Овие фактори ќе влијаат на пропорциите на автомобилот, но шефот за дизајн на Alfa вели дека идните модели треба да имаат „висцерален“ изглед кој зрачи со „вау ефект“ како SUS од минатото.

Месонеро-Романос им порача на дизајнерите да не се опседнуваат со фактот дека се работи за EВ. Една од целите е да создадете храбар изглед, кој нема да ве остави рамнодушни, дури и ако навистина не ви се допаѓа. На крајот на краиштата, пред се мора да изгледа како Alfa, без да остави впечаток дека премногу се труди да ви каже дека е електрична.

Италијанската марка ќе го претстави својот прв EВ во 2024 година, најверојатно субкомпактен кросовер што се наоѓа под Tonale. Првиот модел со нулта емисија базиран на наменска платформа треба да пристигне во 2025 година. Од 2027 година, Alfa Romeo ќе стане бренд само за ЕВ во клучните региони како Европа, Северна Америка и Кина.

Следната генерација на Giulia е веќе потврдена и ќе се нуди исклучиво со електричен погон.