„Apple сака производство во Индонезија“! Тим Кук: Можноста за инвестирање во оваа земја е бесконечна

16

Главниот извршен директор на Apple, Тим Кук, рече дека компанијата „гледа“ кон производство во Индонезија на состанокот со индонезискиот претседател Џоко Видодо во средата.

– Разговаравме за желбата на претседателот да видиме производство во земјата и тоа е нешто на што ќе внимаваме, изјави Кук за новинарите по средбата.

Администрацијата на Видодо работеше со години за да го донесе производството во земјата за да го поттикне економскиот развој, додека Apple се обидува да ги диверзифицира своите синџири на снабдување подалеку од Кина, каде што се склопуваат повеќето нејзини паметни телефони и таблети.

Компанијата почна да пренесува дел од своето производство во земји како Виетнам, а од неодамна и Индија, откако прекините на работата во борбата против коронавирусот во Кина постојано ги прекинуваа испораките на компанијата.

– Мислам дека можноста за инвестирање во Индонезија е бесконечна. Мислам дека има многу одлични места за инвестирање и ние инвестираме. Ние веруваме во земјата, рече Кук.

Претходниот ден, Кук се состана со виетнамскиот премиер Фам Мин Чин во Ханој, каде што рече дека Apple планира да инвестира повеќе во Виетнам и да ги зголеми трошоците за добавувачи во производниот центар во Југоисточна Азија.

– Со оглед на забавувањето на кинеската економија, како и тековните напори на кинеската влада да ги истисне странските компании и да ги замени со домашни брендови, Apple сака алтернативи за производство, рече Крис Милер, вонреден професор на Универзитетот Тафтс чија работа се фокусира на на технологијата и геополитиката.

– Веќе има инвестирано повеќе во Индија и Виетнам, но најверојатно бара други партнери во Југоисточна Азија за дополнителни операции за производство и монтажа, рече Милер.

Посетата на Кук на Индонезија дојде откако Apple ја објави својата четврта „Apple Developer Academy“ во земјата, која ќе биде лоцирана на Бали. Компанијата првпат започна програма за обука на развивачи на апликации во Индонезија во 2018 година, во главниот град Џакарта.

Владата на Видодо се обиде да ги искористи резервите на земјата на никел и други суровини за да го поттикне производството, забранувајќи го извозот на суровини како никел и боксит за да ги принуди компаниите да градат рафинерии во земјата.

Министерот за комуникации и информации на Индонезија, Буди Арие Сетиади, во средата изјави дека извршниот директор на Microsoft, Сатја Надела, ќе ја посети Индонезија на крајот на април.