Ауди ги запре сите активности на Твитер

20

Германскиот производител на автомобили Ауди ги суспендираше сите активности на Твитер до понатамошно известување, објави германската медиумска групација WirtschaftsWoche, повикувајќи се на сигурни извори од компанијата.
Фолксваген, кој е сопственик на Audi заедно со марките VW, Seat, Cupra, Lamborghini, Bentley, Ducati и Porsche, на почетокот на оваа недела соопшти дека им препорачал на сите компании што ги поседува да го паузираат платеното рекламирање на Твитер до понатамошна наредба, откако тој бил преземен од Илон Маск и социјалните мрежи, пренесува Ројтерс.

Audi не беше веднаш достапен за коментар.

Оваа компанија нема објавено ниту еден твит од 1 ноември, а дотогаш твитуваше речиси секој ден. Маск ја презеде сопственоста на Твитер на крајот на октомври.