Битка за превласт во секторот за вештачка интелигенција: OpenAI стравува од бегство на персонал во Мајкрософт

89

Вештачката интелигенција е позната по тоа што може да создаде слики од практично ништо што е тешко да се разликуваат од оние направени од луѓето, но доколку тој софтвер има едно препознатливо лице, тоа би било лицето на Сем Алтман.

Еден од основачите на OpenAI, кој предизвика сензација пред една година со воведувањето на ChatGPT, Алтман се претставува себеси како добронамерен волшебник зад технологијата за која многумина тврдат дека може да потресе цели индустрии, па дури и самото човештво.

Меѓутоа, во петокот Алтман беше потресен откако одборот на директори на OpenAI, со изненадувачки потег, го разреши и му ја одзеде титулата извршен директор, пишува Vijesti.

Директорите на компанијата, која сега вреди околу 80 милијарди долари, како причина го наведоа недостатокот на „постојана искреност во комуникацијата“.

Емет Шир, поранешниот директор на Twitch, вчера беше назначен за вршител на должноста извршен директор на OpenAI, додека Алтман, како што беше најавено вчера, ќе се приклучи на Microsoft.

Извршниот директор на Мајкрософт, Сатја Надела, објави на социјалната мрежа Х дека Алтман ќе стане извршен директор на нова истражувачка група во рамките на производителот на софтвер, заедно со други колеги кои го напуштија OpenAI, како што е поранешниот претседател Грег Брокман, кој поднесе оставка откако Алтман беше отпуштен.

Шеер ги отфрли шпекулациите дека Алтман бил сменет од бордот на директори на OpenAI поради несогласувањата околу безбедноста на моќните модели на вештачка интелигенција. Тој вети дека ќе отвори истрага за отказот, ќе размисли за новото раководство за OpenAI и ќе продолжи по патот да ја направи технологијата како вирусниот чет-бот достапна за секого.

Компанијата стравува од масовен егзодус на таленти, а веднаш по интерното соопштение за назначувањето на Широ, вознемирените вработени го напуштиле седиштето на OpenAI во Сан Франциско, објави порталот „Информации“. Десетици вработени интерно најавија во неделата вечерта дека ќе ја напуштат компанијата, изјави за порталот информирано лице. Неколку водачи на државните стапици вчера објавија дека „OpenAI не е ништо без своите луѓе“.

Компанијата ги уверува вработените дека ќе биде добро без Алтман, но Ројтерс истакнува дека заминувањето на суперѕвездата од Силиконската долина ќе остави голема празнина во напорите на компанијата за собирање средства.

Фото: Facebook