BMW испраќа предупредувачки сигнал по неизвесната прва половина од годината

32

Германската автомобилска групација BMW AG во средата предупреди дека очекува високо нестабилно второ полугодие бидејќи инфлациските предизвици и загриженоста поради недостигот на природен гас и континуираните ограничувања на понудата ја намалуваат побарувачката, а повисоките цени на автомобилите само делумно го неутрализираат послабото производство, пишува Ројтерс.

Производителот на автомобили остана на својата перспектива за оперативна профитна маржа меѓу 7 и 9 проценти и очекува постојан пораст на продажбата во втората половина. Во исто време, сепак, BMW укажува дека вкупните испораки нема да го достигнат минатогодишното рекордно ниво од 2,52 милиони единици.

Заострувањето на санкциите против Русија, прекинот на испораката на гас и можноста за ескалација на војната во Украина не се вклучени во прогнозите на компанијата.

„BMW е првиот производител кој сигнализира претпазливост на побарувачката“, рече аналитичарот на Bernstein Research, Даниел Роеска во белешката до клиентите. „Предупредувањето од крајот на 2022 година веројатно сугерира дека BMW веќе се соочува со слабеење на побарувачката на потрошувачите“, додава тој.

Истражувањето на германскиот институт Ifo во средата покажа дека бизнисот во германските производители на автомобили почна да се влошува во јули, откако порачките се намалуваат.

Концернот со седиште во Минхен е понегативен во својата перспектива од конкурентот Mercedes-Benz, кој минатата недела ја зголеми прогнозата за заработката за 2022 година поради силните перформанси во вториот квартал.

Профитот на BMW се намали за 31% на годишно ниво во разгледуваниот период на 3,4 милијарди евра и покрај зголемените приходи, надминувајќи ја просечната прогноза од 3,13 милијарди евра меѓу аналитичарите анкетирани од Refinitiv.

Консолидацијата на кинеското заедничко вложување BMW Brilliance Automotive ги зголеми приходите на компанијата во првата половина, но го намали профитот во вториот квартал, соопшти BMW. Групацијата забележа профитна маржа од 8,2% во однос на ланските 15,8%.

BMW го зголеми својот удел во заедничкото вложување со Brilliance Auto Group на 75 отсто од 50 отсто во февруари, откако ја обезбеди потребната лиценца од Пекинг за преземање на мнозинската контрола. Договорот се очекуваше да има позитивен ефект од 7-8 милијарди евра врз финансиските резултати на автомобилскиот бизнис на BMW.