Чарли Мангер повикува на забрана на криптовалутите – Tие се како договори за коцкање кои ги таргетираат ранливите инвеститори

90

Чарли Мангер, милијардер потпретседател на Беркшир Хатавеј и десна рака на Ворен Бафет, повика на забрана на криптовалутите. Во неодамнешниот авторски текст за Wall Street Journal, Мангер ги повика американските власти да ги забранат дигиталните производи, велејќи дека тие се како договори за коцкање кои ги таргетираат ранливите инвеститори.

Несакањето на Мангер кон криптовалутите се заснова на неколку фактори. Прво, тој не верува дека тие се хартии од вредност, валути или стоки и затоа не треба да подлежат на истите прописи како традиционалните финансиски средства. Второ, тој тврди дека криптовалутите се измама што ги плени таргетираните инвеститори. Тој, исто така, тврди дека криптовалутите се регулирани само од „лабавите конкурентски држави“, што ги прави ризична инвестиција за просечниот човек.

Во написот, Мангер го повикува Конгресот да го следи водството на Кина и да го забрани ископувањето и тргувањето со криптовалути. Народна Република Кина го забрани ископувањето и тргувањето со криптовалути во 2021 година поради загриженост за можните ризици, иако протекционизмот и неможноста да се контролира движењето на средствата е веројатно најзначајниот фактор.

Мангер го гледа ова како неопходен чекор за заштита на обичните инвеститори од ризиците поврзани со криптовалутите. Тој тврди дека американската влада треба да преземе сличен пристап за да ги заштити своите граѓани.

Чарли Мангер не е сам во критиките на криптовалутите. Ворен Бафет, неговиот долгогодишен деловен партнер, исто така изрази сомнеж за иднината на дигиталните средства. Во 2018 година, тој славно го опиша Биткоинот како „отров за глувци на квадрат“, тврдејќи дека криптовалутите немаат внатрешна вредност и не се продуктивни средства. Други истакнати инвеститори, како што се Реј Далио и Марк Кубан, исто така изразија слични ставови за долгорочниот потенцијал на индустријата.

И покрај скептицизмот на некои инвеститори, пазарот на крипто продолжи да расте во последниве години. Биткоинот, најголемата криптовалута по пазарна капитализација, се искачи на највисоко ниво на сите времиња во ноември 2021 година.

Иако минатата година беше лоша за криптовалутите, тие се опоравуваат од почетокот на годината. Така, од јануари само биткоинот ја зголеми својата вредност за дури 70 отсто.