Credit Suisse е првата голема банка која доби мегаломанска интервенција по финансиската криза во 2008 година

11

Credit Suisse доби ликвидност од швајцарската народна банка оваа недела, откако цената на нејзината акција падна на историски најниско ниво, но патувањето на проблематичниот заемодавач беше долго и бурно.

Најавата дека Credit Suisse ќе позајми до 50 милијарди швајцарски франци (54 милијарди долари) од централната банка, следеше последователни сесии на пад на цените на акциите. Со ова Credit Suisse е првата голема банка која доби ваква интервенција по глобалната финансиска криза во 2008 година.

Акциите во банката завршија во средата на 1.69 швајцарски франци – што е намалување за речиси 98 отсто од историскиот максимум на акциите во април 2007 година, додека кредитните обврски, кои ги осигуруваат сопствениците на обврзници од неисполнување на обврските на компанијата, се искачија на нови рекордни вредности оваа недела.

Тоа доаѓа по долгогодишни неуспеси во инвестициското банкарство и низа скандали и неуспеси во управувањето со ризиците.

Скандали

Credit Suisse моментално е подложна на огромна стратешка ревизија во обид да се справи со овие хронични проблеми. Актуелниот извршен директор и ветеран на Credit Suisse Улрих Кернер ја презеде функцијата од Томас Готштајн во јули, бидејќи лошите резултати на инвестициската банка и зголемените одредби за судски спор продолжија да тежат на заработката.

Готштајн ги презеде уздите на почетокот на 2020 година по оставката на претходникот Тиџане Тиам по бизарниот скандал со шпионирање, во кој поранешниот шеф на управувањето со богатство поврзан со UBS, Икбал Кан, беше следен од приватни изведувачи, наводно по налог на поранешниот главен извршен директор Пјер-Оливие Боу. Сагата исто така виде самоубиство на приватен истражител и оставка на голем број директори.

Поранешниот шеф на водечката банка Credit Suisse, кој нашироко се смета за стабилна рака, Готшајн се обиде да ја смири ерата опфатена со скандали. Таа мисија беше краткотрајна.

На почетокот на 2021 година тој се соочи со последиците од две големи кризи. Изложеноста на банката по колапсот на американскиот семеен хеџ-фонд Archegos Capital и британската финансиска компанија за финансирање на синџирот на снабдување Greensill Capital ја оптовари со огромни судски постапки и трошоци за компензација.

Овие пропусти во надзорот доведоа до масовно потресување на одделите за инвестициско банкарство, ризик и усогласеност и управување со средства на Credit Suisse.

Главниот извршен директор Антонио Хорта-Осорио беше донесен за да ја исчисти културата на банката по серијата скандали, објавувајќи нова стратегија во ноември.

Но, во јануари 2022 година, Хорта-Осорио беше принуден да поднесе оставка откако беше откриено дека двапати ги прекршил правилата за карантин „Ковид-19“. Тој беше заменет од извршниот директор на UBS, Аксел Леман.

Во февруари 2022 година, банката се соочи со нова контрола откако протекоа податоци, наводно, покажале дека со децении им служи на прекршителите на човековите права, корумпираните политичари и санкционираните бизнисмени.

Скелетите за усогласеност со наследството, исто така, продолжија да излегуваат од плакарот. Во јуни 2022 година, Credit Suisse беше прогласен за виновен од Швајцарскиот Федерален кривичен суд за неуспех да спречи наводна бугарска банда за шверц на кокаин да пере пари преку банката помеѓу 2004 и 2008 година.

Како што се зголемуваат одредбите за судски спорови и перформансите продолжуваат да заостануваат, загубите се продлабочија и во заработката и во цената на акциите на компанијата. По загубата од 1,593 милијарди швајцарски франци во вториот квартал на 2022 година и два месеци откако Леман силно ги негираше разговорите за промена на раководството, Credit Suisse објави дека Готштајн ќе биде заменет со Кернер.

Банката започна уште еден скап, огромен проект за трансформација додека Кернер и Леман тргнаа да го вратат проблематичниот заемодавач на долгорочна стабилност и профитабилност.

Ова вклучуваше раздвојување на одделот за инвестициско банкарство на Credit Suisse за да се формира US CS First Boston, значително намалување на изложеноста на ризични средства и зголемување на капиталот од 4,2 милијарди долари, со што Саудиската национална банка презеде 9,9 отсто од акциите и стана најголем акционер.

Мартовско лудило

Credit Suisse објави нето загуба за цела година од 7,3 милијарди швајцарски франци за 2022 година, предвидувајќи уште една „значителна“ загуба во 2023 година пред да се врати на профитабилноста во 2024 година.

Извештаите за загриженоста за ликвидноста на крајот на годината доведоа до масовни одливи на средства под управување, кои достигнаа 110,5 милијарди швајцарски франци во четвртиот квартал.

По уште еден остар пад на цената на акциите на позадината на годишните резултати на почетокот на февруари, акциите на Credit Suisse влегоа во тргување во март 2023 година по бедни 2,85 швајцарски франци по акција, но работите продолжија да се влошуваат.

На 9 март, компанијата беше принудена да го одложи својот годишен извештај за 2022 година по доцниот повик од Комисијата за хартии од вредност на САД во врска со „техничка проценка на претходно објавените ревизии на консолидираните извештаи за паричните текови“ во 2019 и 2020 година.

Извештајот на крајот беше објавен следниот вторник, при што Credit Suisse забележа дека се пронајдени „материјални слабости“ во процесите на финансиско известување за 2021 и 2022 година, иако потврди дека неговите претходно објавени финансиски извештаи се сè уште точни.

Откако веќе претрпе глобално неризично потресување од колапсот на Банката на Силиконската долина со седиште во САД, комбинацијата на овие забелешки и потврдата на одливите, не го променија влошувањето на цената на акциите на Credit Suisse.

А во средата отиде во слободен пад, бидејќи главниот инвеститор Саудиска национална банка рече дека не е во можност да обезбеди повеќе готовина за Credit Suisse поради регулаторните ограничувања. И покрај тоа што SNB објасни дека сè уште верува во проектот за трансформација, акциите паднаа за 24% на најниско ниво во историјата.

Во средата навечер, Credit Suisse објави дека ќе ја искористи својата опција да позајми до 50 милијарди швајцарски франци од Швајцарската национална банка под покриен кредит и краткорочна ликвидност.

Швајцарската национална банка и швајцарската управа за надзор на финансискиот пазар објавија во соопштение во средата дека Credit Suisse „ги исполнува барањата за капитал и ликвидност наметнати на системски важни банки“.

Поддршката од централната банка и довербата во финансиската позиција на Credit Suisse ги зголемија нејзините акции за 20 отсто во четвртокот и можеби ги уверија штедачите засега.

Сепак, аналитичарите сугерираат дека ќе останат прашањата за тоа каде пазарот ќе ја стави вистинската вредност на акциите за акционерите во отсуство на овој тампон од швајцарските власти.