Дерипаска: На Русија ѝ се потребни странски инвеститори

37

Милијардерот Олег Дерипаска во четвртокот изјави дека Русија би можела да остане без пари во 2024 година и дека и се потребни инвестиции од „пријателски“ земји за да се надминат економските санкции. „Нема да има пари веќе следната година“, рече Дерипаска на економски форум во Краснојарск, Сибир.

Според него, на Русија ѝ се потребни странски инвеститори, бидејќи средствата сега „снемуваат“, а празната каса веќе ја потресе Русија, пренесува Блумберг.
Дерипаска е алуминиумски магнат, основач на United Co, Rusal International PJSC, најголемиот светски производител на алуминиум надвор од Кина. Од 2018 година тој е под американски, а од минатата година и европски санкции.

Руски тајкун ја повика владата да престане да се меша во бизнисот и наместо тоа да создаде предвидлива деловна средина заснована на владеење на правото за да привлече странски инвеститори во руската економија погодена од санкции. Секогаш сум загрижена дека државата и бизнисот се постојано еден против друг“, рече Дерипаска.

Тој праша зошто на државата ѝ се потребни „два обвинители и четворица инспектори за секој претприемач?“, пренесува Ројтерс. Дерипаска изјави дека градењето „државен капитализам не е опција“, и дека „Русија треба да продолжи да развива пазарна економија“.

Рускиот тајкун процени дека и покрај санкциите на многу од најголемите светски економии, Русија сè уште го задржува пристапот до пазарите со население од 4,5 милијарди луѓе, кои сочинуваат 30 трилиони долари од глобалниот БДП. „Мислевме дека сме европска земја. Сега, во следните 25 години, повеќе ќе размислуваме за нашето азиско минато“, рече Дерипаска.

Фото: Facebook