Директорот на Дојче банк: Германија се движи кон рецесија

32

Германија се движи кон рецесија поради растот на цените на енергијата, изјави извршниот директор на Дојче банк, Кристијан Севинг, нагласувајќи ги економските ризици предизвикани од недостигот на гас во Европа.

Цените на енергијата ќе останат високи уште некое време, што претставува закана за нашата економија“, рече Севинг на конференцијата Handelsblatt во Франкфурт во средата, според транскриптот од неговиот говор. „Високите цени и тесните грла во понудата значат дека повеќе нема да можеме да спречиме рецесија во Германија“, рече тој.

Кризата предизвикана од руската инвазија на Украина достигна нов врв кога Гаспром ПЈСЦ објави дека на неодредено време го прекинала протокот на гас преку гасоводот што ја поврзува земјата со Русија, Северен тек 1.

Европската унија се трка да излезе со идеи за да спречи енергетската криза да се претвори во економски колапс. Министрите за енергетика се подготвуваат за вонреден состанок во петок во Брисел, пишува Bloomberg Adria.

Севинг претходно рече дека целосното прекинување на испораките на руски гас ќе ја доведе Германија во рецесија. Неколку кредитори, вклучително и Commerzbank AG, рекоа дека ќе мора да ги зголемат кредитните резерви според ова сценарио, иако очекуваат владината поддршка да го ублажи ударот.