Експерти очекуваат еврото да падне на 1,15 долари до крајот на годината

27

Американскиот долар зајакна во однос на еврото и фунтата, но поевтини во однос на јенот на почетокот на тргувањето со девизи во четвртокот. Индексот ICE, кој ја следи динамиката на доларот во однос на шест валути (евро, швајцарски франк, јен, канадски долар, фунта и шведска круна), денеска загуби 0,02%, а поширокиот индекс на WSJ Dollar додаде 0, 05% .

Денеска во 9 часот по македонско време еврото падна за 0,25% и се тргува на пазарот за 1,1789 долари во споредба со стапката од 1,1817 долари за едно евро на затворањето на пазарот во средата. Вредноста на американските пари во однос на јапонската национална валута истовремено падна на 109,28 јени за долар наспроти 109,38 јени претходниот ден. Британската фунта стерлинг загуби 0,23% во однос на американската валута и во четвртокот наутро се тргуваше по 1,3814 долари за фунта. Федералните резерви на САД се подготвуваат за следниот состанок следната недела. Податоците за инфлацијата во САД во август, кои покажаа мало забавување на растот на потрошувачките цени, веројатно се добра вест за ФЕД, бидејќи високи претставници на монетарниот регулатор изразија уверување дека инфлаторните притисоци засилени од пандемијата се привремени, велат експертите. Потрошувачките цени (индекс CPI) во август се зголемија за 5,3% во споредба со истиот месец минатата година, соопшти Министерството за труд. Во јули, растот беше 5,4%, највисок во последните 13 години. „Инфлаторните притисоци во САД почнаа да се намалуваат минатиот месец, потврдувајќи ги прогнозите на ФЕД и учесниците на пазарот кои предвидуваа дека зголемувањето на цените на потрошувачите ќе забави, бидејќи ефектите од пандемијата почнаа да се намалуваат“, рече аналитичарот од Cambridge Global Payments Карл Шамота. Според него, забавувањето на инфлацијата може да ги ослаби очекувањата на инвеститорите за стапката на пораст на основната каматна стапка од американската централна банка. Во исто време, инфлацијата е се уште доста висока и само малку опадна од 13-годишното најниско ниво забележано во јули.

Трговците заземаа став за чекање и гледање пред состанокот на ФЕД, велат експертите на DBS. Аналитичарите на BNP Paribas очекуваат еврото да падне на 1,15 долари до крајот на оваа година, пишува finmarket.ru.